V Perutnini bosta, kot kaže, vladala Sij in država

Na jutrišnji skupščini naj bi ptujska družba dobila nove nadzornike.

Objavljeno
26. maj 2016 09.20
GLASER Roman, predsednik uprave Perutnine Ptuj, 3.12.2015, Ptuj [Roman Glaser, Perutnina Ptuj]
Maja Grgič
Maja Grgič
Ljubljana – Na jutrišnji skupščini delničarjev Perutnine Ptuj je pričakovati boj za edino nadzorniško mesto, ki ga ne bodo zasedli predstavniki večinskega lastnika, Slovenske industrije jekla – Sij. Neuradno je mogoče izvedeti, da ga bo najbrž zasedel predstavnik Kada, čeprav ima ta le petodstotni delež.

Delničarji naj bi v petek prenovili nadzorni svet Perutnine, potem ko je Sij postal 77-odstotni lastnik te družbe. V skladu s predlogom naj bi odpoklicali tri dosedanje nadzornike: Boruta Bratino, Draga Soka in Simona Toplaka. Namesto njih pa naj bi imenovali pet predstavnikov Sija in enega predstavnika Kapitalske družbe (Kad). To so lastnik Sija Andrej Zubitski, predsednik uprave Sija Anton Černih, njegov namestnik Igor Malevanov, nadzornik Sija in izvršni direktor za korporativno komuniciranje Sija Denis Mancevič, Dagmar Planko iz Sija ter Simon Černetič iz Kada.

PZP z nasprotnim predlogom

A v Perutninski zadrugi Ptuj (PZP), ki je skoraj 13-odstotna lastnica družbe, se s tem ne strinjajo, zato so vložili nasprotni predlog, po katerem namesto Černetiča predlagajo svojega predstavnika – Simona Toplaka, ki je že doslej nadzoroval Perutnino. Kot navajajo v pojasnilu, jih je Sij pozval, naj v sodelovanju s Kadom predlagajo svojega kandidata, a je Kad, pravijo v zadrugi, ime podal brez njihove vednosti. »PZP kot drugi največji posamični delničar nikakor ne more privoliti v enostransko dejanje Kada in izvolitev člana, ki ga je brez njene vednosti predlagal imetnik nižjega kapitalskega deleža,« pravijo v zadrugi. Zato se zavzemajo za ponovno izvolitev Toplaka.

V Siju predloga ne komentirajo. Neuradno pa smo izvedeli, da Sij ne bo podprl predloga PZP. Kot je slišati, se je Sij očitno dogovoril z državo, s katero si deli lastništvo v Siju in si ga bo tudi v novi oddeljeni družbi, ki bo prevzela lastništvo Perutnine. Država je namreč v svoji strategiji upravljanja državnega premoženja Perutnino opredelila kot pomembno družbo, čeprav ima v njej prek Kada le pet odstotkov neposrednega lastništva.

V Siju menda tudi ne želijo mešati lastniškega vpliva s poslovnimi odnosi. Spomnimo, da PZP ni sprejel prevzemne ponudbe Sija, prav zato ker so rejci perutninskega mesa proizvodno in sicer tesno povezani s Perutnino.

Slovo Glaserja in Čeha

Prenovi nadzornega sveta naj bi sledila tudi prevetritev uprave. Ta naj bi bila po novem le dvočlanska, kar pomeni, da jo bosta najbrž morala zapustiti dolgoletna člana – Roman Glaser in Tone Čeh –, kar so v Siju že večkrat dali vedeti. Na čelu družbe naj bi tako ostala Tibor Šimonka in Vjačeslav Korčagin; oba sta prej delala v Siju.

Predsednik uprave Perutnine Ptuj Tibor Šimonka kadrovskih sprememb ne komentira. Glede sodelovanja družbe s PZP pa zatrjuje, da to ostaja in ga želijo še izboljšati.

Kot pojasnjuje, po spremembi lastništva v podjetju potekajo postopki konsolidacije in racionalizacije, saj želijo čim bolje izkoristiti zmogljivosti družbe. Razmere na trgu so letos zaradi velikih presežkov mesa težke, saj se poznata omejitev izvoza v Rusijo in padec kupne moči na nekaterih trgih. Šimonka pričakuje, da bo letošnje leto povprečno uspešno.