V Portorožu se je začel 16. IBM forum

Dogodek je namenjen predvsem spoznavanju novosti na področju informacijskih tehnologij, ki jih ponujajo IBM in parterji.

Objavljeno
04. april 2012 14.11
Anže Voh Boštic, gospodarstvo
Anže Voh Boštic, gospodarstvo

Portorož - Danes in jutri v portoroškem hotelu Bernardin poteka 16. poslovna konferenca IBM forum, ki se jo udeležuje okoli 1000 ljudi. V sklopu konference bodo v obeh dneh organizirane tudi delavnice o IT rešitvah za podjetja in javno upravo.

V uvodnem nagovoru je Sandi Češko, solastnik Studia Moderna, poudaril, da so razvite družbe v procesu preoblikovanja v družbo storitev, pri tem pa igrajo veliko vlogo IT tehnologije. Tudi klasični izdelovalci proizvodov se vse bolj usmerjajo v storitveno ponudbo, kot je na primer oblikovanje proizvoda po želji vsakega posameznega kupca.

John Cohn, eden izmed glavnih znanstvenikov pri IBM, ki je v ZDA tudi medijsko popularen, je v pozdravnem nagovoru poudaril, da je razvoj informacijskih tehnologij sicer zelo hiter, a ni linearen. Za nov preboj se bo morala IT industrija odreči vezjem na osnovi silikona in najti nove materiale. Mogoče bo nov material za vezja
ogljik.

Pomembno vlogo IT tehnologije Cohn vidi v njeni uporabi za medicinske namene: testiranje za bolezni, ki bo opravljeno v minutah, kartiranje genomov posameznikov za sprejemljivo ceno, in nanomedicino, s pomočjo katere lahko ubijejo bakterije, odporne na antibiotike. Vse večja zmogljivost računalnikov bo med drugim pripomogla tudi k na primer bolj natančnemu napovedovanju vremena, usmerjanju prometa.

Videointervju z Johnom Cohnom si boste lahko ogledali popoldne.

Pozdravne govore bi moral imeti še en znanstvenik, Jeff Jonas, ki se ukvarja z analitiko, in direktor IBM za jugovzhodno Evropo, a sta zaradi osebnih razlogov odpovedala udeležbo.

Na okrogli mizi o družabnih omrežjih

Na okrogli mizi z naslovom Družaben... družabni... družabno! so se Delov novinar Lenart J. Kučić, direktor Marketing Magazina Marjan Novak, urednik portala CIOpro.si Matjaž Sušnik, Matjaž Pengov Bitenc, nepovedan kot najvplivnejši slovenski tviteraš, in Milan Spalevič z IBM pogovarjali o prihodnosti družabnih omrežjih in kako njihova uporaba vpliva na poslovanje podjetij, na spremembe v oglaševanju, medijih, in sodelovanja zaposlenih v podjetjih. Strinjali so se, da družabna omrežija imajo svoje dobre stvari, a da je zaradi relativno kratkega obdobja njihove uporabe zelo težko določiti, v kolikšni meri bodo omrežja koristna. Lenart J. Kučič poudarja, da na primer pri oglaševanju družabna omrežja pri doseganju potencialnih kupcev niso bistveno učinkovitejša kot ostali mediji, so pa občutno cenejša za oglaševanje. Vzpon družabnih omrežij je tako slaba novica predvsem za medije in oglaševalske agencije, ki bi lahko zaradi preusmeritve oglaševanja na družabna obrežja izgubili del prihodkov.

Zvečer bo goste nagovoril Alastair Campbell, svetovalec za odnose z javnostjo nekdanjega britanskega premiera Tonyja Blaira.