Odpovedi dobilo 651 zaposlenih v Primorju

V hčerinski družbi Primorja Primorje Inštalacije je bilo pred stečajem zaposlenih 30 do 35 zaposlenih.

Objavljeno
22. junij 2012 13.32
Posodobljeno
22. junij 2012 13.32
Katja Munih, Nova Gorica
Katja Munih, Nova Gorica

Ajdovščina - Zaposlenim v Primorju so danes začeli deliti odpovedi delovnega razmerja, potem ko je včeraj novogoriško okrožno sodišče začelo stečajni postopek. Kot je za Delo povedal Damjan Volf, vodja stavkovnega odbora v Primorju in izvršni sekretar KS 90, je bilo v Primorju ob stečaju 651 zaposlenih.

»V času stavke je več kot 50 delavcev dalo izredno odpoved na podlagi 112. člena Zakona o delovnih razmerjih,« je Volf pojasnil, zakaj se je doslej govorilo o 710 zaposlenih v omenjeni družbi. V sindikatu opozarjajo na socialno bombo, ki je v Ajdovščini eksplodirala s stečajem Primorja in pozdravljajo napore po ustanovitvi novega podjetja, ki bi z večinskim deležem lokalne skupnosti pomenilo edini primer te vrste v slovenskem prostoru.

Med zaposlenimi, ki so dobili odpovedi, jih 313 prebiva v Ajdovščini in okolici. »Torej govorimo o velikem lokalnem problemu,« poudarja Volf. Več kot polovica zaposlenih v Primorju, sindikalist navaja številko 350, pa je delavcev, ki so starejši od 55 let oziroma so invalidi prve, druge ali tretje kategorije. »Te delavce, glede na stanje v gradbeni stroki, ko celo mladi ne dobijo zaposlitve, žal najverjetneje čaka usoda, da bodo odvisni od države, socialne pomoči, nadomestil, kolikor časa bodo ta pač trajala. Zgodilo se je to, na kar smo sindikati in lokalna skupnost že dolgo opozarjali: s stečajem Primorja je eksplodirala velika socialna bomba. Brez dlake na jeziku lahko povem, da je socialna država dobesedno padla!« je prepričan Volf, ki se je v četrtek sestal z ekipo stečajnega upravitelja Rudolfa Hramca.

»Veselilo me je, da sem z njegovih ust slišal dva poglavitna cilja: prvi je zaščita premoženja, ki bo šlo v stečajno maso, saj se je v zadnjih tednih intenzivno delalo na tem, da se je stečajna masa nižala in s tem tudi poplačilo prednostnih terjatev delavcev. Drugi cilj pa je poslati delavce čim prej na zavod za zaposlovanje in jim s tem omogočiti, da dobijo sredstva iz jamstvenega sklada, nadomestilo za čas brezposelnosti ... Za tiste, ki so danes podpisali odpoved, začne teči petnajstdnevni rok, se pravi, da se lahko drugi teden julija prijavijo na Zavod za zaposlovanje. Hkrati jim bo delodajalec pripravil informativni izračun vseh terjatev,« pojasnjuje Volf kakšni bodo nadaljnji koraki za omenjene delavce.

Okrožno sodišče v Novi Gorici je danes objavilo tudi sklep o začetku stečajnega postopka nad Primorjem Inštalacije, hčerinsko družbo Primorja.

Včeraj je ajdovski župan Marjan Poljšak na temo Primorja sklical izredno sejo občinskega sveta. Občina Ajdovščina se je zavzela za pomoč skupini strokovnjakov, ki želi ohraniti gradbeno dejavnost in s tem vse strokovno znanje v novem podjetju. Obenem pa so se svetniki zavzeli za ohranitev blagovne znamke Primorja in referenc. »Všeč nam je, ker so delavci od začetka zraven pri ustvarjanju podjetja. Lokalna skupnost naj bi bila večinski lastnik z 31- odstotnim deležem. To bi bil unikum v Sloveniji in zgled ostalim občinam,« je dogovor z omenjene seje komentiral Damjan Volf.