V stečaju pohištveno podjetje Lip Poljčane

Še eno slovensko lesno-predelovalno podjetje, ki končuje v stečaju. Brez zaposlitve je ostalo skoraj sto delavcev.

Objavljeno
29. marec 2012 11.10
Danilo Utenkar, Slovenska Bistrica
Danilo Utenkar, Slovenska Bistrica
Slovenska Bistrica - Čeprav si je vodstvo Lesnoindustrijskega podjetja Poljčane od sredne lanskega leta prizadevalo za denarno pomoč države in jo administrativno tudi dobilo, je mariborsko okrožno sodišče sprožilo stečajni postopek. Predlagali so ga zaposleni sami, ki so tudi večinski lastniki, saj jim ni uspelo dobiti že odobrene državne pomoči v višini 850 tisoč evrov. Direktorica Vlasta Klepec je pojasnila, da podjetje dolguje NLB za 2 milijona evrov kreditov, ob tem pa še okoli 800 tisoč evrov drugim upnikom.

Lip Poljčane je skoraj 50 let sodil med najboljše proizvajalce otroških posteljic, kasneje pa tudi vse ostale sobne opreme za otroke do 15. leta starosti. Vse od leta 1968, ko je staro podjetje pogorelo in je v okviru konjiškega Lipa v Poljčanah zrastla sodobna tovarna, so bili Poljčančani vodilno jugoslovansko podjetje tovrstne proizvodnje, ki so jo dolga leta zvečine prodajali na trgu Velike Britanije, še na koncu pa so okoli 8o odstotkov izdelkov prodali na tuje, predvsem v Izrael, Rusijo, Latvijo in Litvo. Lani je Lip s prodajo zaslužil malo manj kot 3 milijone evrov, leto prej pa je bil iztržek še za 250 tisoč evrov večji. Ko se je podjetje, v katerem je sedaj še 88 zaposlenih znašlo v težavah, je ministrstvo za gospodarstvo odobrilo za 850 tisoč evrov pomoči, delno za prestrukturiranje, delno pa za ohranitev delovnih mest.

Vse od decembra so v Poljčanah čakali na denar, po mnenju Vlaste Klepec pa do izplačila ni prišlo, ker se ministrstvo za gospodarstvo in NLB nista mogla sporazumeti, kdo bo prvi vpisan na nepremičninah. Zaposleni, ki še niso prejeli januarskih in februarskih plač, pa tudi regresa iz leta 2010 ter dela lanskega regresa, so se za stečaj odločili tudi za to, ker računajo, da bodo del denarja dobili iz jamstvenega sklada. Direktorica je še povedala, da so vsej trije tuji kupci zainteresirani za nadaljevanje sodelovanja in proizvodnje, a bosta o tem odločala stečajni upravitelj Borut Soklič in stečajni senat. Če bi s proizvodnjo nadaljevali, bi delo ohranilo 40 do 50 delavcev. Upniki morajo terjatve prijaviti do 28. junija. Stanislava Kovačiča, župana občine Poljčane, smo povprašali, kaj povečano število brezposelnih pomeni, odgovoril pa nam je, da zaenkrat še ne vedo, kolikšno število zaposlenih je njihovih občanov, ki jim bi bilo potrebno pomagati. Ko bodo znani natančnejši podatki, se bodo dogovarjali s centrom za socialno delo, predvsem pa je župan poudaril, da podpira zamisel o nadaljevanju proizvodnje.