V Telekomu ne komentirajo izbire svetovalca pri prodaji

Privatizacija: vrednost delnice Telekoma se je na Ljubljanski borzi zmanjšala za 0,9 odstotka in pristala pri okroglih 109 evrih.

Objavljeno
04. november 2013 19.57
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo

Ljubljana – Prvi trgovalni dan po objavi Soda, da bo pri prodaji Telekoma Slovenije svetovala družba Citigroup Global Markets Limited, se je vrednost delnice prevladujočega slovenskega telekomunikacijskega podjetja na Ljubljanski borzi zmanjšala za 0,9 odstotka in pristala pri okroglih 109 evrih.

Ko je državni zbor v začetku letošnjega poletja potrdil privatizacijo petnajstih podjetij, med njimi Telekoma Slovenije (TS), se je vrednost delnice zadnjega s 108 evrov do sredine julija spuščala do 98 evrov, nato pa do sredine septembra rasla do 111 evrov. Po objavi iskanja finančnega svetovalca je vrednost delnice Telekoma Slovenije nihala med 107 in 114 evri.

Izvzemajoč za kakih 600 milijonov evrov odškodninskih zahtevkov, ki jih v TS niti ne priznajo, bi bila vrednost celotne družbe lahko skoraj milijardo evrov. Za eno delnico pa bi prevzemnik odštel 150 evrov.

Ko je Slovenska odškodninska družba prejšnji teden podpisala pogodbo s Citigroupom o svetovanju pri prodaji 73,08-odstotnega deleža Telekoma Slovenije, je sporočila tudi, da bo Citigroup morebitne kupce obvestil, da hočejo svoje delnice prodati tudi Modra zavarovalnica, NLB, NKBM in Abanka, tako da je dejansko naprodaj 75,93-odstotni kontrolni delež. Izbire svetovalca v TS ne komentirajo, bodo pa zdaj morali tudi sami izbrati svetovalca v prodajnem postopku.

Citigroup z referencami v vzhodni in jugovzhodni Evropi

V sporočilu Sod navaja, da so »reference Citigroupa obsežne in kvalitetne«, pri čemer omenjajo pet svetovanj. Citigroup je svetoval pri prodaji bolgarskega mobilnega operaterja Globul, leta 2005 ga je kupil Cosmote, od letošnjega avgusta pa je v lasti Telenorja. Citigroupovo svetovanje državi pri prodaji Telekoma Srbija se je končalo s politično odločitvijo in z državnim reodkupom deležev. Citigroup je svetoval še finski družbi DNA/Finnet, romunski državi pa pri privatizaciji Romtelecoma. France Telecomu je svetoval pri privatizaciji poljskega državnega operaterja Telekomunikacja Polska.

Poročali smo že, da je minister Jernej Pikalo, ki je pristojen tudi za elektronske komunikacije, svoj starejši predlog o izločitvi infrastrukture iz Telekoma, kar bi močno vplivalo na ceno, omilil in v pismu Sodu predlagal, naj bi se kupec Telekoma obvezal za nadaljnji razvoj operaterja. Pikalo predlaga tudi – tako kot je bilo zapisano že v predprejšnjem poskusu privatizacije Telekoma –, da kupec ne sme biti hčerinsko podjetje.

Telekom Slovenije je danes objavil, da je Agencija za varstvo konkurence v ponovljenem postopku ugotovila, da je Telekom Slovenije od 1. decembra 2002 do 5. septembra 2005 zlorabljal prevladujoči položaj na medoperaterskem trgu, ker je operaterjem pogojeval priključitev ADSL s predhodnim zakupom priključka ISDN. Upravno sodišče je leta 2009 podobno odločbo odpravilo in vrnilo agenciji. Kako bodo ukrepali zdaj, se bodo v TS odločili po proučitvi odločbe.