V Torinu verjamejo, da je bil izplen olimpijskih iger pozitiven

V pokrajni Piemonte ugotavljajo rast turizma in podpornih dejavnosti.

Objavljeno
07. april 2016 12.23
Sestriere 14.2.2006 moki slalom Ivica Kostelic foto:Tomi Lombar
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Organizacija olimpijskih iger je za državo gostiteljico vselej povezana tudi z visokimi stroški. Zato se ob tem pojavlja tudi vprašanje o ekonomski upravičenosti organizacije takšnih dogodkov. V italijanski pokrajini Piemonte so prepričani, da so jim olimpijske igre prinesle pozitivne gospodarske učinke.

Leta 2006 je regija Piemonte s Torinom na čelu organizirala olimpijske igre (OI). V ta namen se je povezalo enajst dolin in Torino. Skupna vrednost naložb v športne objekte in splošno infrastrukturo je stala približno dve milijardi evrov, prihodki od avtorskih pravic, dotacij, prodaje kart itn. pa so po razpoložljivih podatkih navrgli približno milijardo evrov.

A v Torinski trgovinski zbornici so prepričani, da so olimpijske igre prinesle pozitivne ekonomske učinke, predvsem na področju turizma. Ta panoga je sicer zrasla tudi v svetovnem merilu.

Večje število podjetij

V omenjeni zbornici so izračunali, da je število podjetij v turizmu v desetih letih zraslo za četrtino, sto največjih turističnih dejavnosti pa je prihodke v tem obdobju povečalo za več kot 70 odstotkov. Število restavracij je poskočilo za 75 odstotkov, število hotelov za desetino in barov za dobre štiri odstotke.

Olimpijske igre po mnenju zbornice niso pozitivno vplivale le na turistične podjetnike, ampak tudi na rast podpornih dejavnosti in gradbeno dejavnost do leta 2009, ko so se začele čutiti posledice gospodarske krize.


Čeprav je večino denarja za OI prispevala država, pa župan Sestriera Valter Marin ugotavlja, da koristi ni imela Italija, temveč regija Piemonte. Kot navaja, se je število tujih turistov s 25 odstotkov povečalo na 85 odstotkov. Med njimi je največ najbližjih sosedov, Francozov.

Čeprav Sestriere slovi po tehnično zahtevnih progah, na katerih potekajo tekmovanja na najvišji ravni, so po Marinovih besedah več smučarjev privabili s tem, da so povečali število lažjih prog.

Število turistov raste tudi poleti, saj je takrat tam mogoče kolesariti in igrati golf, vključujejo pa se tudi v različne dogodke, kot je Giro d'Italia. Ti olimpijski kraji tako po njegovih besedah ponujajo več delovnih mest, kot imajo prebivalcev.

Zadovoljni tudi prebivalci

Generalni sekretar Torinske trgovinske zbornice Guido Bolatto ugotavlja, da je bilo leto 2015 najboljše turistično leto doslej; tudi za Torino, kjer so glavni tuji obiskovalci Francozi, Britanci in Nemci. Število prenočitev pa tudi število obiskov v muzejih se je v primerjavi z letom 2006 močno povečalo. Povprečna zasedenost sob je bila 64-odstotna, kar je osem odstotkov več kot leta 2014.

»Torino kot mesto je začelo razmišljati drugače. Prej je bilo to sivo mesto, kjer ob devetih zvečer ni bilo nikogar na ulici, zdaj je povsem drugače,« pravi Bolatto.

Že ob pripravi na OI so se pojavljali pomisleki o smiselnosti gradnje nekaterih novih športnih projektov. A eden od menedžerjev OI v Torinu Gianni Poncet zatrjuje, da se večina te infrastrukture danes uporablja.

Marin za letos napoveduje celo dodatna vlaganja za njihovo prenovo, za kar naj bi namenili 35 milijonov evrov. Med drugim bodo osem milijonov namenili za prenovo treh zimskih stadionov v Pinerolu, kar naj bi njihove stroške znižalo za 60 odstotkov, 14 milijonov pa bodo vložili v večjo učinkovitost naprav za umetno zasneževanje.

Kot kaže, pa OI pozitivno ocenjujejo tudi prebivalci Torina. V anketi med 400 rezidenti jih je le 3,2 odstotka odgovorilo, da ni bilo nobenega pozitivnega vpliva. Kar 72 odstotkov pa jih je menilo, da so vplivale na rast kulturnega turizma, in 63 odstotkov, da so jim prinesle večjo prepoznavnost v tujini.