V Triglavu hči ne posluša matere

Zavarovalnica Triglav: zaradi možnosti koncentracije na področju avtobusnih prevozov se bojijo globe varuha konkurence.

Objavljeno
28. julij 2014 23.12
Suzana Kos
Suzana Kos
Ljubljana – Kupnina za 91,48-odstotni delež Izletnika Celje več kot mesec dni po dražbi, na kateri je bil prodan podjetniku Darku Martinu Klariču, še ni plačana. Je pa že sklenjen sporazum, po katerem bi polovico omenjenega prevoznika prevzelo podjetje Avrigo, ki je v lasti hčerinske družbe Zavarovalnice Triglav. Uprava zavarovalnice je tej naložbi po navedbah naših virov nasprotovala, zdaj se bojijo globe zaradi potencialne koncentracije.

Sredi junija je na dražbi Gorenjska banka prodala 91,48-odstotni delež Izletnika Celje. Paket 207.710 delnic te avtoprevozniške družbe je prodala Darku Martinu Klariču, in sicer za 3,25 milijona evrov. Klarič, ki je tudi lastnik podjetja Media Publikum, pa vse do zdaj kupnine ni poravnal.

Po dražbi bi imel novi lastnik celjskega Izletnika (skupaj s prevaljskim Koraturjem, katerega solastnik je) približno 17-odstotni tržni delež pri prevozih potnikov v cestnem avtobusnem prometu. Naši sogovorniki iz Celja pa zatrjujejo, da so se v zgodbi pojavili predstavniki Avriga – prevoznika s Primorske v lasti Triglav naložb, hčerinske družbe Zavarovalnice Triglav – ter se hoteli pogovarjati o sklicu skupščine in menjavi nadzornega sveta celjskega avtoprevoznika.

Kaj se torej dogaja, glede na to, da o spremembah v nadzornem svetu na skupščini odločajo le lastniki, to pa Avrigo ni? Miha Tavčar, član uprave Avriga, ki naj bi po trditvah naših sogovornikov načel temo sklica skupščine Izletnika in zamenjave nadzornikov, trdi, da so te informacije napačne. Morda pa vendarle ne popolnoma. »Z Avrigom smo podpisali sporazum o vstopu v solastništvo Izletnika, prevzeli naj bi 50-odstotni delež minus eno delnico. A če ne bomo dobili ustreznih soglasij, bom lastnik celjskega prevoznika ostal sam,« nam je povedal Klarič.

»Po pregledu podatkov iz javne evidence KDD smo ugotovili, da preknjižbe deleža po omenjeni javni dražbi še ni bilo, zato še niso začeli teči niti roki za priglasitev spremembe pomembnih deležev niti za objavo namere za prevzem ciljne družbe Izletnik Celje,« razkrivajo na agenciji za trg vrednostnih papirjev. Na Gorenjski banki so se zavili v molk; čeprav je bila dražba javna, nam niso hoteli odgovoriti niti na vprašanje, kdo je bil kupec, še manj, ali je bilo plačilo že izvedeno oziroma do kdaj naj bi bila kupnina poravnana.

Klarič pa poudarja, da bo nakup plačal iz lastnih sredstev in niti v delu s pomočjo posojil. Kupnine ne bo poravnal do odločitve agencije za varstvo konkurence. O domnevni slabi volji v vrhu Zavarovalnice Triglav, ki vstopu v lastništvo celjskega prevoznika po naših informacijah ni bila naklonjena, pa pravi, da ne ve prav ničesar.

Kdo je slabe volje?

»Tega ne bom komentiral,« nas je odpravil Benjamin Jošar, član uprave Zavarovalnice Triglav, ko smo poskušali pri njem preveriti informacijo, da v hčerinskih družbah ne upoštevajo napotkov, ki jih daje uprava zavarovalnice. Naši viri namreč trdijo, da je Jošar predsedniku uprave Triglav naložbe (ta je lastnik Avriga) Stojanu Nikoliču izrecno naročil, »naj se s tem ne igrajo« in odsvetoval sodelovanje na dražbi, na kateri se je prodajal Izletnik Celje. Tudi prek službe za odnose z mediji, odgovora na vprašanje, ali in kako bodo morda ukrepali zaradi neupoštevanja napotkov, povezanih z naložbeno politiko v hčerinski družbi, odgovora nismo dobili. Še več, najprej so nam odgovorili, da naše informacije glede dražbe ne držijo, da na njej ni sodelovala nobena njena odvisna družba, naslednji dan pa so sporočili, da so se zmotili.

Ne glede na omenjena izrecna navodila iz uprave Zavarovalnice Triglav so iz njene hčerinske družbe na dražbi za Izletnik ponudili 3,05 milijona evrov. Slaba volja v upravi Zavarovalnice Triglav pa je zdaj zaradi strahu pred globo, ki bi jih lahko doletela zaradi potencialne koncentracije na trgu, ki bi lahko bila presežena, če bi Avrigo lastniško vstopil v Izletnik.

»Morebitnih bodočih ali tekočih postopkov koncentracij žal ne moremo komentirati. Predvsem ne, ali bi bila taka morebitna koncentracija skladna s pravili konkurence. Agencija odločitev pripravi na podlagi podatkov, zbranih v postopku, odločbo pa izda senat. Zato vnaprejšnje ocenjevanje v javnosti ni primerno,« so nam pojasnili na agenciji za varstvo konkurence. Dodali so še, da je za prekrške iz varstva konkurence za podjetja sicer zagrožena globa do deset odstotkov letnega prometa podjetja. »Vendar s tem odgovorom nočemo potrditi ali zatrditi, da Zavarovalnici Triglav, Triglav naložbam ali kateri drugi v vaših vprašanjih omenjeni osebi grozi globa.« Če bi bil kaznovan Avrigo, bi bila lahko globa glede na javno dostopne podatke o njegovih letnih prihodkih do 1,5 milijona evrov, v primeru globe Triglav naložbam bi ta znašala do slabih tristo tisočakov, če pa bi oglobili zavarovalnico, pa celo do več deset milijonov evrov.