Nadzorniki SDH za prodajo Telekoma pod določenimi pogoji

Za prodajo večinskega deleža Telekoma Slovenije so bili štirje nadzorniki, dva pa proti.

Objavljeno
10. junij 2015 14.02
Posodobljeno
10. junij 2015 14.02
SDH/nadzorniki
A. S., gospodarstvo, Peter Žerjavič, Bruselj, Je. G., Delo.si
A. S., gospodarstvo, Peter Žerjavič, Bruselj, Je. G., Delo.si

Ljubljana − Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) je na današnji seji s 4 glasovi proti 2 podprl prodajo Telekoma Slovenije britanskemu skladu Cinven pod določenimi pogoji.

Nadzorniki podpirajo osnovno ponudbo Cinvena z dne 20. maja, ne pa včerajšnjega dodatka s strani britanskega sklada. Cinven je namreč danes sporočil, da je ponudbo zaradi zamud v postopkih regulatorne odobritve Telekomovega prevzema Debitela in transakcije s hčerinsko družbo v Makedoniji dopolnil, a ta za SDH ni bila sprejemljiva.

Nadzorni svet se bo sicer naslednjič sestal v prihodnjem tednu dni. V vmesnem času pa bodo potekala pogajanja SDH-ja z britanskim skladom.

Že ob prihodu na sejo, kjer sta sodelovala v razpravi, ne pa pri odločanju, sta minister Zdravko Počivalšek in sekretar Metod Dragonja dejala, da pričakujeta, da bodo nadzorniki danes odločili, prav tako je to od nadzornikov SDH pričakoval Andrej Šircelj, ki je na seji kot predsednik državnozborske komisije za nadzor javnih financ. »Eno izmed relevantnih vprašanj je, koliko vsa ta evforija in histerija ter politično sprenevedanje pripomorejo k nižji vrednosti Telekoma in delnice,« je dejal.

Na zavlačevanje in nova razkritja o vrednosti Telekoma se je danes še pred začetkom vrha EU-Latinska Amerika iz Bruslja odzval tudi predsednik vlade Miro Cerar. Dejal je, da od SDH pričakuje odločitev za prodajo Telekoma: »Zamujenih je bilo preveč priložnosti, da bi si lahko privoščili še eno. SDH je ocenil, da je prodaja primerna in ekonomsko upravičena, zato naj odgovorno izpelje zadnje dejanje, ne da se ozira na pritiske. Tudi vlada je v nedeljo odpravila oba zadržka − glede strateške narave ponudnika in tveganj. Odločitev o privatizaciji 15 podjetij je sprejel DZ, ki je najvišje demokratično telo, in tudi številni današnji kritiki so glasovali za. Špekulacije o vrednosti Telekoma so neutemeljene, potegnjene iz rokava in se z njimi samo škoduje interesom države,« je dejal Cerar. Telekom je v težkem položaju in potrebuje strateškega lastnika, da preživi na zahtevnem trgu, je še dejal.

Morebitni odstop nadzornikov pred današnjim odločanjem pa je premier označil kot »skrajno neodgovorno dejanje, ki bi imelo precej hude pravne in odškodninske posledice«.

Nnadzorni svet SDH je torej odobril prodajo Telekoma, a skupaj z zadržki in pogoji, ki mu jih je v nedeljo naložila vlada kot skupščina.

Na odločitev SDH se je odzval tudi premier, ki je povedal, da moramo najprej počakati na odgovor Cinvena. Takrat da bo mogoče tudi komentirati prodajo Telekoma, če bo do nje prišlo.