Varnost hrane ni odvisna od letnih pregledov

Odziv zbornice kmetijsko-živilskih podjetij na trditve Veterinarske zbornice Slovenije

Objavljeno
23. januar 2013 16.20
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana - Trditve, da bi bili za varnost hrane ključni letni pregledi gospodarstev, ki so jih veterinarji doslej opravljali po pooblastilu (in financiranju) Veterinarske uprave Slovenije, ne držijo, pravijo na agroživilski zbornici pri GZS.

V odzivu na dramatične izjave vodstva Veterinarske zbornice Slovenije (VZS), da bo zaradi vladnega varčevanja in okleščenega dela veterinarjev na terenu z izpadom letnih pregledov kmetijskih gospodarstev ogrožena varnost hrane, so poudarili, da so takšni pregledi v normalnih razmerah sicer koristni, ne pomenijo pa ločnice med varno in tvegano hrano, ki prihaja v promet.

»Pregledi kmetijskih gospodarstev so pretežno formalne narave, saj se pregleduje predvsem administrativna skladnost evidenc pri manjših primarnih proizvajalcih, ki pa nimajo bistvenega pomena za oskrbo. Vsi ostali proizvajalci, ki svoje proizvode prodajajo po institucionalnih tržnih kanalih, so preverjani v več fazah, zato praktično ni možnosti, da bi bila varnost potrošnikov ogrožena. Pregleduje se sleherna cisterna mleka, vsaka žival pred zakolom, in po njem, izvajajo se redni naključni laboratorijski monitoringi, ki kažejo bistveno bolj natančno sliko kot pa občasni pregledi dokumentacije. Poleg tega je Slovenija država z zelo visoko reguliranim prometom z zdravili, kar pomeni, da uradni nadzor veliko laže izsledi kršitelje, kot pa je to možno drugod.«

Kot so še zapisali v odzivu, ki ga je podpisala direktorica zbornice Tatjana Zagorc, veliko bolj od tega pogrešajo nadzor nad »domačimi« mlečnimi in mesnimi izdelki, ki se vse pogosteje pojavljajo v prometu, brez da bi bili proizvodni pogoji in procesi nadzorovani. »Resda gre za manjše obrate, vendar pa zaradi njihovega velikega števila, popolne liberalizacije in vse pogostejšega pojavljanja na stojnicah v večjih trgovskih centrih, predstavljajo večjo neznanko od izdelkov, ki prihajajo po običajnih poteh.«

Pravijo, da sicer razumejo interes veterinarske zbornice, da se standardi javnih pooblastil v veterinarstvu ne bi zniževali, vendar pa obenem ocenjujejo, da je povezovanje ukinitve sofinanciranja letnih pregledov s skrajno ogroženostjo varnosti živil, neprimerno in pretirano. »Škoduje predvsem tistim, ki večinsko oskrbujejo slovenski trg s proizvodi živalskega izvora, ti pa niso in ne morejo biti obvladovani samo z občasnimi formalnimi pregledi.«