Varuh konkurence v Geoplinu

Agencija za varstvo konkurence preverja sum zlorabe prevladujočega položaja na trgu.

Objavljeno
19. julij 2013 12.41
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Ljubljana – Agencija za varstvo konkurence je v prostorih Geoplina opravila preiskavo zaradi suma zlorabe prevladujočega položaja na trgu. Sporne so dolgoročne pogodbe, ki jih Geoplin sklepa z industrijskimi porabniki.

V največjem slovenskem trgovcu z zemeljskim plinom so potrdili preiskavo v svojih prostorih, a do konca preiskave zaradi zahtev vodje preiskave ne dajejo drugih informacij. Tudi na AVK, ki jo vodi Andrej Krašek, so potrdili, da so njihovi uslužbenci opravili nenapovedano preiskavo. »Preiskava je eden izmed načinov pridobivanja podatkov, ki so potrebni za ugotavljanje kršitve in ne prejudicira izida postopka,« so poudarili na agenciji.

Sporne naj bi bile dolgoročne pet- in desetletne pogodbe o dobavi plina, s katerim naj bi Geoplin nase vezal industrijske porabnike. To bi lahko pomenilo, da ta podjetja plačujejo dražji plin, kot bi ga lahko pri drugem ponudniku, denimo pri Gen-I. Ta je pred enim letom stopil na trg zemeljskega plina s sporočilom: »Letos, ko se mnogim odjemalcem iztekajo petletne pogodbe z Geoplinom, ki ima v Sloveniji prevladujoč tržni položaj, se trg vendarle odpira. Družba Gen-I poslovnim odjemalcem omogoča sklepanje pogodb za dobavo plina po bolj prilagodljivih pogojih in predvsem po nižjih cenah.«

Prvi odjemalec Gen-I je bila Paloma. »Dosedanje razmere na trgu so bile takšne, da – kot mnogi drugi veliki odjemalci – niso imeli drugih možnosti, kot da pristajajo na dolgoročne pet- ali celo desetletne pogodbe in na cene plina, ki niso bile konkurenčne. Pri nas smo jim omogočili cene, ki so za več kot četrtino nižje od tistih, ki jih plačujejo sedaj,« je takrat dejal izvršni direktor Gen-I Dejan Paravan.

Podoben primer že v Bruslju

S podobnim primerom se je že ukvarjala evropska komisija. Ta je pred leti pod drobnogled vzela belgijskega plinarja Distrigaz in njegove dolgoročne sporazume o dobavi plina v Belgiji. Komisija je v predhodni oceni izrazila sum, da dolgoročne pogodbe Distrigaza o dobavi plina preprečujejo porabnikom menjavo dobavitelja, omejujejo druge dobavitelje plina pri sklepanju pogodb s porabniki in jim tako preprečujejo dostop do trga.

Postopek se ni končal z globo, ampak je komisija leta 2007 sprejela več Distrigazovih zavez. Belgijsko podjetje se je med drugim zavezalo, da z industrijskimi porabniki in proizvajalci električne energije ne bo sklepal pogodb, ki bi trajala več kot pet let. Ob tem se je plinar zavezal, da ne bo sklepal sporazumov o dobavi plina s prodajnimi posredniki z ročnostjo nad dvema letoma ter da v pogodbe o dobavi ne bo vključeval omejitve porabe.

Varuh konkurence nad plinarje

Postopek proti Geoplinu pa ni edini primer AVK zoper plinarje. Spomnimo, agencija je začela preiskovati sum usklajenega delovanja med dobavitelji zemeljskega plina, in sicer med družbami Adriaplin, Domplan, Energetika Celje, Energetika Ljubljana, Javno podjetje plinovod Sevnica, Istrabenz plini, Jeko-In, Javno podjetje komunala Slovenj Gradec, Komunalno podjetje Velenje, Komunalno podjetje Vrhnika, Loška komunala, Mestni plinovodi, Petrol Energetika, Petrol, Plinarna Maribor, Plinstal in med njihovim interesnim združenjem GIZ DZP. »Izkazana je verjetnost, da so si dobavitelji zemeljskega plina in GIZ DZP izmenjevali občutljive poslovne informacije in se sporazumeli oziroma usklajeno ravnali pri določanju cen zemeljskega plina gospodinjskim odjemalcem,« je AVK zapisala v izvlečku sklepa o uvedbi postopka.

Obstaja torej sum, da so dobavitelji usklajeno dvigovali cene zemeljskega plina, s čimer je domnevno malo več kot 130.000 odjemalcev – kolikor jih je bilo na distribucijska omrežja priključenih leta 2011 – plačevalo višjo ceno, kot če bi se cena določala po pravilih konkurence.