Vlada bo skrbno bedela nad prodajo Meractorja

Vlada od prodajalcev delnic Mercatorja pričakuje, da vodijo prodajne postopke z vso skrbnostjo dobrega gospodarja.

Objavljeno
19. junij 2014 16.17
Posodobljeno
19. junij 2014 16.17
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana - Saga o prodaji Mercatorja, v katero se je v zadnjem hipu vpletla še vlada, se nadaljuje. Vlada se je danes seznanila z delnim poročilom SDH o prodaji Mercatorja in po seji državnim NLB in NKBM poslala »signal«, naj pred prodajo pretehtata vse njene vidike in morebitne posledice.

Neuradno je mogoče slišati, da vlada danes na mizi še ni imela vseh podatkov o poteku prodajnega postopka Mercatorja, za katere je minuli teden zaprosila državni banki. Menda tudi zato, ker ji je posredovala podatke le mariborska NKBM, NLB pa ne. Vlada naj bi zato, je slišati, še enkrat pozvala NLB k razkritju podatkov, če jih ne bo dobila, pa da jih bo zahtevala na ponedeljkovi skupščini banke. Prav tako neuradno je danes zaokrožila informacija, naj bi na seji vlade zato padla »zahteva« za razrešitev predsednika uprave NLB Janka Medje. »Vlada ne more razreševati članov nadzornih svetov ali predsednikov uprav takšnih ali drugačnih podjetij,« je vprašanje po seji zavrnil minister za kmetijstvo Dejan Židan.

Čeprav poročilo SDH o tveganjih, povezanih s prodajo najboljšega soseda, še ni dokončno, pa je vlada danes, kot je razumeti, državnim bankirjem že poslala jasno sporočilo, naj pred prodajo pretehtajo vse njene vidike, ne le doseženo kupnino za delnice Mercatorja. »Vlada od prodajalcev delnic pričakuje, da postopke vodijo z vso skrbnostjo dobrega gospodarja in da upoštevajo pri odločitvah tudi vidike zaposlenosti oziroma ohranitve delovnih mest, odnose v dobaviteljskih verigah in ostale pomembne vidike za slovensko gospodarstvo,« so po seji sporočili iz vlade. Vlada tudi poziva SDH kot upravljalca državnih bank, da skrbno spremlja transakcijo prodaje Mercatorja in jo o tem tudi sproti obvešča. Zunanji minister in predsednik Desusa Karl Erjavec je pred sejo ponovil stališče Desusa, ki nasprotuje prodaji Mercatorja in meni, da bi jo bilo treba preprečiti. »Vidimo, da Agrokor zadaj nima resnega kapitala, podatki pa kažejo tudi, da bi lahko s prodajo Mercatorja zelo trpeli naši predelovalna in prehrambena industrija. Če se vlada ne bo vpletala v prodajo, bo imela nova vlada zelo velik problem, ker bo očitno prišlo do velikega odpuščanja delavcev, ne le v sistemu Mercator, ampak bodo trpela tudi vsa slovenska podjetja in kmetje, ki dajejo svoje izdelke na police Mercatorja,« je opozoril Erjavec. Dejan Židan pa je znova opozoril, da je z Mercarjem neposredno in posredno povezanih 100.000 delovnih mest. »Če se borimo za vsako delovno mesto, ne moremo pristati na to, da vlada samo nemočno opazuje, če so ogrožena delovna mesta,« je dodal Židan.

Seje vlade se je udeležil tudi predsednik uprave SDH Matej Pirc. Kot je povedal, je SDH pripravila pisno poročilo o tveganjih, povezanih s prodajo Mercatorja. »Vsebine poročila ne morem komentirati, pripravili smo poročilo skladno z zakonodajo in pravili korporativnega upravljanja in skladno z našimi pristojnostmi,« je po seji vlade povedal Pirc. O prodaji Mercatorja je bilo govora tudi na današnji seji NS SDH.