Zaupnik ne bi avtomatično zamenjal nadzornikov ali uprave NLB

Vlada določila izhodišča za nova pogajanja z evropsko komisijo o spremenjenih zavezah za privatizacijo NLB.

Objavljeno
30. november 2017 14.51
Miha Jenko, Maja Grgič
Miha Jenko, Maja Grgič

Ljubljana - Vlada je pooblastila ministrico za finance Matejo Vraničar Erman, da sproži uradno zahtevo za spremembo zavez, ki jih je Slovenija dala evropski komisiji ob državni dokapitalizaciji NLB že pred štirimi leti, decembra 2013.

Nova pogajanja prihodnji teden

Po sredinih pogovorih z evropsko komisarko za konkurenco Margrethe Vestager je vlada ministrstvu za finance določila tudi izhodišča za pogajanja o zavezah in mu dala pooblastila, da se lahko s komisijo dogovori o kompenzacijskih ukrepih. Ministrica ob tem opozarja, da »daljše ko bo prehodno obdobje za privatizacijo NLB, tem ostrejši bodo kompenzacijski ukrepi, na katere bo treba pristati.« Če bi bili ukrepi strožji od doslej obravnavanih, mora ponovno poročati vladi.

Nova pogajanja se začnejo prihodnji teden, slovenska stran pa si želi, da bi spremembe uskladili do konca leta. Izhodiščni predlog vlade je sicer tudi triletni odlog prodaje NLB, bo pa to še ena glavnih točk pogajanj, poudarja ministrica.

Zaupnik bi lahko le upravljal, ne pa prodajal NLB

Zaveze za NLB so bile prvič spremenjene maja letos, po tem, ko je Cerarjeva vlada junija zaustavila prodajo banke, pa komisija zdaj pristaja na začasni odlog privatizacije NLB v zameno slovenski predlog za vpeljavo upravljavskega zaupnika v banko. Zaupnik bi imel v NLB pravice upravljanja, ne pa razpolaganja, kar pomeni, da bi prodajo NLB organizirala država in SDH. A najprej morajo biti sprejete spremembe zavez iz odločbe evropske komisije o državni pomoči, na tej podlagi bi določili pristojnosti zaupnika za NLB. Vlada bi ga izbrala in imenovala na podlagi mednarodnega javnega razpisa, po predhodni potrditvi evropske komisije in oceni regulatorja, Evropske centralne banke (ECB).

Do imenovanja v treh ali štirih mesecih

Z zaupnikom bi sklenili pogodbo in določili letni načrt upravljanja z naložbo v NLB, nato pa bi prevzel vse pristojnosti v zvezi z upravljanjem NLB, presodil upravljalsko stanje v banki in odločil, ali so potrebne kakšne spremembe v nadzornem svetu ali upravi banke. A »imenovanje upravljavskega zaupnika ne pomeni avtomatične menjave nadzornega sveta ali celo uprave NLB,« poudarja ministrica. Če bodo spremembe zavez usklajene do konca leta, bi sicer lahko zaupnika imenovali v treh do štirih mesecih.

SDH brez komentarja

V SDH dogovorov o NLB ne komentirajo. Kot pravijo, je to stvar ministrstva za finance, SDH pa bo uresničil to, kar se bo Slovenija glede naše največje banke dogovorila z evropsko komisijo. SDH je sicer vladi v potrditev že poslal letni načrt upravljanja kapitalskih naložb za leto 2018. Po neuradnih informacija dokument ne vsebuje aktivnosti za prodajo NLB, še vedno pa predvideva, da bo našo največjo banko v imenu države tudi prihodnje leto upravljal SDH. Če se bo država z Brusljem dogovorila drugače, bodo to spremenili.