VOC Celje – mafijski posli ali bitka za delovna mesta?

Stečajna upraviteljica CMC, ki je 66-odstotni lastnik VOC, zavrača dokapitalizacijo.

Objavljeno
09. november 2012 22.23
Damjana Stamejčič, Celje
Damjana Stamejčič, Celje

Celje – Za ponedeljek sklicana skupščina podjetja za vzdrževanje in obnovo cest VOC Celje, ki je v 66-odstotni lasti podjetja CMC v stečaju, se je zaradi nasprotujočih se pogledov na nameravano dokapitalizacijo zasebnega podjetja Ahac iz Šentjurja v višini dveh milijonov evrov te dni sprevrgla v besedni dvoboj, v katerem ena stran govori o »mafijskih poslih«, druga pa o »iskreni bitki za ohranitev podjetja in delovnih mest«.

VOC je imel tri mesece blokiran račun, ko mu je pred dobrimi tremi tedni v vmesnem času med uvedeno prisilno poravnavo in nato uvedenim stečajem v matični družbi CMC s kreditno pogodbo, vredno milijon evrov, sveži denar zagotovilo šentjursko zasebno podjetje Ahac lastnika Romana Moškotevca.

Z Ahačevim denarjem so v VOC dosegli deblokado računa, kupovali bitumen in gorivo ter 262 zaposlenim izplačali določene zneske za opravljeno delo, s čimer so izčrpali od 600.000 do 700.000 evrov kreditnega zneska.

Na ponedeljkovi skupščini zdaj predlagajo sprejetje sklepa o dokapitalizaciji v višini dveh milijonov evrov (to se bo odrazilo v povečanju osnovnega kapitala za dobrih 750.000 evrov), s katerim bi postalo podjetje Ahac večinski lastnik VOC.

Direktor Peter Šepetavc je prepričan, da bi vstop novega strateškega partnerja VOC omogočil normalno poslovanje in ohranil delovna mesta. Pridobitev dodatnih del pri obnovi in vzdrževanju cest pa bi omogočila, da bi v VOC našlo zaposlitev 40 do 60 od sicer 275 delavcev, ki so prav z današnjim dnem izgubili delo v matičnem podjetju CMC v stečaju.

»Žvižga se jim za delovna mesta, v ozadju je namreč bodoča koncesija pri vzdrževanju in obnovi cest, ki jo lahko pridobi le podjetje Ahac, nikakor pa propadli VOC,« je prepričana stečajna upraviteljica CMC Milena Sissinger, ki predlogu za dokapitalizacijo VOC kot družbe, katere 66-odstotna lastnica je matična družba CMC, odločno nasprotuje.

Z dokapitalizacijo bi se delež CMC v VOC namreč znižal na 25 odstotkov, stečajna masa za poplačilo upnikov CMC, ki bi s prodajo lastniškega deleža v VOC zagotovila od 750.000 do 800.000 evrov, pa bi se po njenem prepričanju izničila.

Lastnik Ahaca Roman Moškotevc je nad odločitvijo stečajne upraviteljice, da bo zavrnila predlog za dokapitalizacijo VOC, zgrožen. Trdi, da so njegovi nameni iskreni, čeprav v sodelovanje z VOC vstopa s poslovnim interesom. Zavrača trditev Sissingerjeve, da bi bila stečajna masa CMC z dokapitalizacijo osiromašena, saj bi bil po njegovem mnenju sicer manjši lastniški delež v živem podjetju vreden vsaj toliko kot večji v propadlem podjetju, v kar se bo VOC zagotovo spremenil brez dokapitalizacije. »Upam, da se bo nad ravnanjem stečajne upraviteljice vendarle kdo zamislil in morda pomagal rešiti VOC.«

Sissingerjeva pa vztraja pri po njenem mnenju edino smiselnem dejanju: Ahac naj na javni dražbi, ki bo po njenem še letos, odkupi 66-odstotni lastniški delež CMC v VOC in nato podjetje dokapitalizira. In dodaja: »Grožnje, da bodo vpleteni v ponedeljek storili vse, da bi preprečili moj prihod na skupščino VOC, kažejo na mafijske posle, ki jim za delavce ni prav nič mar. To so posli, ki se vodijo pod krinko ohranjanja delovnih mest, v resnici pa ustvarjajo papirnate službe, v katerih delavci ostajajo brez plačanih prispevkov in brez plač.«