Vojmir Urlep se bo poslovil z vrha Leka

Predsednik uprave Leka je v svojem desetletnem mandatu zaposloval ter družbo popeljal do višjih prihodkov in dobička.

Objavljeno
26. januar 2017 18.57
Vojmir Urlep,predsednik uprave Lek,Ljubljana Slovenija 08.04.2016 [Portret]
Suzana Kos, Jan Bratanič
Suzana Kos, Jan Bratanič

Ljubljana – Predsednik uprave Leka bo po desetih letih funkcijo kmalu prepustil drugemu. Morda bo vodenje družbe prevzel kdo iz tujine, postopkovni sistem namreč omogoča tudi kandidaturo tujca.

Vojmir Urlep
se bo z vrha Leka, najstarejše farmacevtske družbe pri nas, poslovil 1. avgusta, kdo ga bo nasledil, še ni znano. Prav tako ni znano, kakšno bo vodstvo Leka po njegovem odhodu, saj je mandat preostalih sedmih članov uprave vezan na mandat predsednika uprave.

»Lek je po desetih letih zelo drugačen. Ko sem leta 2007 prevzel funkcijo predsednika uprave, to je bilo pet let po prevzemu, je bila družba še vedno v 'postprevzemnem' obdobju. Bili smo v obdobju integracije, Lek je svojo vlogo v veliki Novartisovi družini še iskal. Neznank je bilo veliko in nismo še vedeli, kako uspešni bomo pri našem pozicioniranju,« se spominja Urlep. Po analizi komparativnih prednosti in znanj so načrtno zasnovali aktivnosti, da bi proces integracije končali čim prej ter da bi pridobili čim več razvojnih projektov in vlaganj. »Če pogledamo številke, smo bili pri tem kar uspešni,« ocenjuje Urlep.

Ko je Novartis prevzemal Lek, je bilo v njem 2400 zaposlenih, zdaj jih je več kot 3600, več sto ljudi pa dela prek agencij. Delež zaposlenih z visokošolsko izobrazbo, magisterijem ali doktoratom se je z dobre tretjine povečal na več kot 50 odstotkov. »To zaposlovanje potrjuje našo strategijo, usmerjeno v pridobivanje projektov.« Novartis je iz Leka do zdaj potegnil za več kot 800.000 evrov dividend, vrednost njegovih naložb pri nas pa je presegla 1,9 milijarde evrov.

Skupni imenovalec: rast

Novartisovi milijoni so v okolici Mengša pomagali zgraditi prvo proizvodnjo biofarmacevtikov v vzhodni Evropi, in sicer leta 2004, nadaljnji razvoj lokacije pa se je nadaljeval tudi pod Urlepovo taktirko. Leta 2007, ko je bil imenovan za predsednika uprave, je v Mengšu odprl nov razvojni center biofarmacevtike, ki je eden od šestih takih razvojnih centrov v Novartisu.

Pod njegovo taktirko je Lek preživel krizo, v kateri ni nikdar posloval z izgubo, in iz »brezna« pri 550 milijonih evrov prihodkov do konca leta 2015 zrasel za 300 milijonov evrov ali več kot polovico. Čisti dobiček je istega leta presegel 115 milijonov evrov in je bil najvišji od Novartisovega prevzema.

Infografika: Delo

Ključno je znanje, ne narodnost vodje

Je za prihodnost Leka pomembno, ali ga bo vodil Slovenec? »Menim, da ni pomembno, ali imamo na vrhu Slovenca ali tujca. Praksa potrjuje, da to samo po sebi ne vpliva na poslovanje družbe. Ključne so kompetence, znanja, sposobnosti in izkušnje. Kar pa se mi zdi pomembno, je, da je v upravi vsaj en Slovenec. Komplementarni vodstveni tim lahko zagotovi zelo močno dodano vrednost. Tujci s seboj prinašajo širša korporacijska znanja ter izkušnje, Slovenci pa dobro poznavanje lokalnega okolja, zakonodaje in vpetost v socialno mrežo,« ocenjuje Laura Smrekar iz agencije Competo, usmerjene v iskanje in selekcijo vodstvenega ter strokovnega kadra.

Več o Urlepu pišemo v jutrišnji Sobotni prilogi.