Za druženje je zidanica, ne Facebook

Ime dneva: računalničar Boštjan Gaberc, ki vzpostavlja celovite rešitve pri elektronskem poslovanju.

Objavljeno
18. maj 2012 19.36
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto

Novo mesto – »Je izreden vodja in sodelavec. Zna motivirati, posluša ljudi, z dobrimi zamislimi ga lahko prepričaš.« Tako nam je direktorja novomeške Mikrografije Boštjana Gaberca na kratko opisala ena od sodelavk.

Omenila je še njegove zasluge za zelo dobro, sproščeno in ustvarjalno razpoloženje v podjetju, ki je kot velika družina. Zato ni čudno, da je Mikrografija pred dnevi prejela certifikat Družini prijazno podjetje. Certifikat potrjuje princip organizacijskega upravljanja, ki zagotavlja pozitivne učinke usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja zaposlenih, njihovega druženja tudi zunaj delovnega časa skupaj z družinskimi člani, športnih dejavnosti, skrbi za zdravje itd.

Učinki se kažejo v majhni bolniški odsotnosti in fluktuaciji ter zadovoljstvu, motivaciji in pripadnosti zaposlenih, kar se seveda pozna v poslovnih rezultatih. V Mikrografiji je že tako, saj je v petih letih več kot potrojila prihodke, od katerih jih polovico ustvari v tujini, število zaposlenih pa se je povečalo z 19 na 50. Njeno stabilno rast potrjujeta dva naziva dolenjsko-posavske gazele v zadnjih treh letih, Boštjan Gaberc pa je lani prejel tudi nagrado GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke.

Novomeška Mikrografija, ki ima svoji enoti tudi v Ljubljani in Mariboru, zunaj pa uspešno podjetje predvsem v Bosni in Hercegovini, bo letos praznovala 20 let delovanja. Gaberc, še zdaj direktor in edini lastnik jo je ustanovil, ko je bil star le 22 let. Denarja ni imel, a so mu s posojilom pomagali starši. Verjetno niso oklevali, saj je imel Boštjan veliko idej za posel, ki bo v Sloveniji novost. Ko se je v Nemčiji seznanil z elektronsko obdelavo in hrambo dokumentov, se je odločil prav za to dejavnost, ki je bila pri nas še v povojih, znanja o internetu in e-rešitvah pa zelo malo.

Podjetje se ukvarja z vzpostavljanjem celovitih rešitev na področju elektronskega poslovanja, s svojimi rešitvami pa zagotavlja urejenost in preglednost poslovnih procesov ter pravočasno in boljšo dostopnost do dokumentov. Obdelali so že več milijard dokumentov vseh stopenj zaupnosti. V zadnjih letih so jim večja naročila predvsem v tujini omogočila dodatno rast. Navzoči so v Nemčiji, Avstriji, Bosni in Hercegovini, Srbiji, odpirajo pa se jim še novi trgi v mlajših članicah EU in kandidatkah za članstvo, ki bodo morale na tem področju veliko narediti. Referenc podjetju ne manjka; med drugim so v elektronsko obliko uredili avstrijski kataster iz časa Marije Terezije, obdelavo podatkov jim je zaupal Siemens, kar je bil eden največjih tovrstnih projektov v Evropi itd.

Gaberc je prepričan, da so konkurečni zaradi znanja, specializacije in prilagodljivosti, kar si zagotavljajo z dobrimi kadri in stalnim iskanjem novih priložnosti z izdelki in tržnimi potmi. Ker se bo elektronsko poslovanje le še širilo, vidi na tem področju še veliko možnosti za razvoj in rast podjetja, zato ne namerava iskati novih izzivov. V preteklih letih so trgu ponudili več novih tehnologij od elektronskega poslovanja na mobilnih aparatih do 3D-tehnologije, ki omogoča še velike razvojne izzive, priložnost pa vidijo tudi v poslovanju v oblaku in e-zdravju (e-recepti, naročanje po telefonu itd.).

Kljub delu v panogi, ki omogoča komunikacije brez osebnih stikov, je Boštjan Gaberc poseben – in morda tudi zato uspešen – tudi v tem, da jih ne zanemarja. Redno osebno obiskuje večino podjetij, s katerimi delajo, zato ga žena in trije sinovi vidijo le pol leta v letu, namesto Facebooka pa ima za druženje s prijatelji kot vsak pravi Dolenjec – zidanico.