Za las ubranili štajerske nadzornike

Skupščina Vzajemne: nadzorni svet ostaja nespremenjen.

Objavljeno
28. avgust 2012 15.53
Posodobljeno
28. avgust 2012 21.00
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
Ljubljana – Nadzorni svet Vzajemne zdravstvene zavarovalnice ostaja nespremenjen, a ima le polovično podporo zastopnikov, se je izkazalo na včerajšnji skupščini zavarovalnice. Pri glasovanju za razrešitev štajerske trojice se je število glasov za in proti namreč razdelilo natanko na polovico.

Skupščina je minila skoraj brez razprave. K temu je najbrž pripomoglo to, da je uprava dve uri pred formalno skupščino sklicala neformalno srečanje zastopnikov na sedežu družbe. Tistim, ki so prišli, je predstavila načrte za prihodnost in strategijo zavarovalnice do 2014, bil je tudi prigrizek, je po skupščini novinarjem povedala predsednica uprave Milojka Kolar, nato pa so šli čez cesto, v hotel Lev, na skupščino.

»Mislim, a je to prav. Zastopniki so imeli na neformalnem srečanju možnost, da se seznanijo in tudi kaj vprašajo. Skupščina je uradni dogodek, na katerem so točke dnevnega reda, ki jih je treba upoštevati,« je menila predsednica nadzornega sveta Aleksandra Podgornik. Drugače je prepričan zastopnik Stojan Auer: »Nikjer se nikoli ne zgodi, da bi uprava pojasnjevala svoje odločitve pred dejansko skupščino.«

Razen Auerja, Petra Toša in Marka Martinuzzija ni na sami skupščini nihče nič pripomnil in tudi naštetim trem s svojimi predlogi ni uspelo. Odvetnik Stojan Zdolšek je skupščino vodil zelo spretno, na trenutke izključujoče. »Če bi uprava na vsak bedast predlog odgovarjala, bodo veliki problemi,« je dejal o predlogu zastopnika Petra Toša, da bi poslovnik spremenili tako, da bi uprava nasprotne predloge morala komentirati.

To bi bilo včeraj smiselno, saj je bil nasprotni predlog (Martinuzzija) o zahtevi po prerazporeditvi 900.000 evrov dobička v znižanje premij nezakonit, vendar zastopnikom ni tega na skupščini nihče natančno pojasnil, težko pa je pričakovati, da bodo zastopniki, nekateri tudi upokojeni, drugi še čisto mladi, vsak posebej poiskali pravno mnenje. »Zakon o zavarovalništvu in na njegovi podlagi sklepi Agencije za zavarovalni nadzor ne dopuščajo nikakršnega prelivanja dobička iz dopolnilnih zavarovanj na druga zavarovanja in obratno. A če bi, bi to pomenilo znižanje premije za le 1,05 evra na vsakega zavarovanca na leto,« je po skupščini novinarjem pojasnila Kolarjeva.

Devetintrideset navzočih zastopnikov je sklepe uprave večinsko potrdilo. Sprejeli so letno poročilo za 2011 in izglasovali, da se bilančni dobiček 1,13 milijona evrov razporedi v varnostne rezerve (16.441 evrov za dopolnilno zavarovanje, 1,11 milijona pa za druga premoženjska zavarovanja). Podelili so razrešnico upravi in nadzornemu svetu ter sprejeli nov poslovnik za delo skupščine. Vzajemna ima zdaj 62 milijonov evrov kapitala.

Med nasprotnimi predlogi so glasovali samo o odpoklicu treh nadzornikov. Glasovali so tajno, saj je Auer pred tem opozoril, da so vse glasovnice označene, kar da je nezakonito. Zdolšek je dejal, da je to izmišljotina, iz statuta prebral, da je glasovanje javno (torej so glasovnice lahko označene), in zahteval, da se Auer opraviči, kar je ta tudi storil. Navzoči so se vseeno odločili glasovati tajno, nato pa razdelili svojo podporo natanko na polovico. Tako se je »štajerski lobi«, kot je imenoval tri nadzornike s Štajerske Auer, za las izognil odpoklicu.

»Skrb vzbujajoče je, ker vemo, kdo obvladuje zavarovalnico. To je najverjetneje Štajerska gospodarska zbornica,« je dejal Auer, sam Mariborčan. »Res smo skupaj kandidirali, a to ni lobi, to so zavarovanci, zaposleni v podjetjih na Štajerskem,« se je na to odzvala Podgornikova, direktorica Štajerske gospodarske zbornice. Spomnimo: v skupščini je od lani med 45 zastopniki kar 27 Štajercev, večinoma Štajerk.