Za mlada podjetja letos 36 milijonov evrov

S tem denarjem bo Slovenski podjetniški sklad podprl okoli 130 inovativnih in prodornih podjetij, v vseh fazah razvoja.

Objavljeno
04. marec 2015 14.58
TK
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana − Začel se je osmi krog tekmovanja Startup Slovenija in nov krog financiranja mladih podjetij. Slovenski podjetniški sklad ima letos na voljo 36 milijonov evrov za podporo inovativnim, prodornim podjetjem, in sicer v okviru razpisov P2, SK75 in SK200.

S tem denarjem bodo po besedah direktorice sklada Maje Tomanič Vidovič podprli okoli 130 podjetij. Z nadgrajeno ponudbo produktov sklad pokriva vse faze razvoja zagonskega podjetja in ponuja vse oblike finančnih spodbud. Tako slovenski ekosistem startup postaja mednarodno konkurenčen in primerljiv z najboljšimi v svetu, poudarja Tomanič Vidovičeva. Nekaj razpisov je sklad objavil prejšnji teden, drugi pa bodo sledili v marcu.

V prvi razvojni fazi lahko podjetja pridobijo spodbude za zagon inovativnih podjetij P2 v višini do 54.000 evrov na podjetje. Za produkt P2 bo skupaj razpoložljivih 2,96 milijona evrov spodbud. Poleg tega bodo podjetja v tej prvi razvojni fazi deležna tudi spodbud za zagon v problemskih regijah, in sicer do višine 20.000 evrov na podjetje. Skupaj bo na voljo 1,5 milijonov evrov spodbud.

Na voljo semenski kapital

V drugi fazi razvoja sta na voljo razpisa za semenski kapital. Prek produkta SK75 podjetje lahko pridobi semenski kapital v obliki konvertibilnega posojila v višini 75.000 evrov, pri čemer ni zahteve po sočasni prisotnosti dodatnega zasebnega  investitorja. S produktom SK200 sklad ponuja javno lastniško investicijo oziroma neposreden kapitalski vložek sklada v višini do 200.000 evrov na podjetje, pri čemer se zahteva zasebni investitor, ki mora zagotoviti vsaj 20-odstotni delež zneska, ki ga v podjetje vloži sklad. Za oba razpisa je na voljo 3,5 milijona evrov, čas za prijavo pa je do 4. maja.

V naslednji fazi lahko podjetja pridobijo tvegan kapital prek družb tveganega kapitala. Sklad sodeluje s štirimi, ki imajo letos na voljo še pet milijonov evrov. Razpis bo objavljen predvidoma avgusta. V četrti razvojni fazi pa sklad podjetjem ponuja garancijo s subvencijo obrestne mere za financiranje klasičnih ali tehnološko inovativnih projektov. Kot pravi Tomanič Vidovičeva, je lani dobilo 25 odstotkov posojil podjetij, mlajših od pet let, kar nakazuje, da banke ta podjetja prepoznavajo kot perspektivna.

Novosti pri tekmovanju za start-up leta

Nekaj novosti je letos tudi pri tekmovanju za start-up leta in so povezana z omenjenimi razpisi. Za tekmovanje je letos organiziran predselekcijski postopek, v okviru katerega se bodo vsi prijavljeni predstavili strokovni komisiji na demo dnevu. Ta se je po besedah organizacijskega vodje Iniciative Startup Slovenije Urbana Lapajne izkazal za dobro priložnost tako za startupe kot za vlagatelje tveganega kapitala.

Druga novost pa je ukinitev poslovnega načrta kot dela prijavne dokumentacije. Namesto tega uvajajo odgovore na 29 vprašanj, ki izhajajo iz vitkega okvirja in opisujejo vse sestavine poslovnega modela podjetja. Rok za prijavo v predselekcijski postopek je 20. marec.