Za natečaj Podjetna Primorska kar 30 prijav

Kakovost prijavljenih projektov narašča, kar tretjino so jih oddali študenti.

Objavljeno
08. maj 2014 16.06
*jsu* FESTIVAL SLOVENIA COWORKING
Ba. Pa., gospodarstvo; STA
Ba. Pa., gospodarstvo; STA
Ljubljana - Na letošnji natečaj za najboljši poslovni načrt Podjetna Primorska je prispelo kar 30 prijav oz. pet več kot lani, poleg tega pa organizatorji opažajo dvig kakovosti prijavljenih projektov, poudarja direktor UIP Rok Strašek. Veseli ga tudi odziv študentov, ki so prispevali okoli tretjino vseh prijav. Danes so predstavili tudi 12 finalistov.

V nadaljevanju letošnjega natečaja, ki ga Univerzitetni razvojni center in inkubator Primorske (UIP) organizira v sodelovanju z UP in Gea Collegem ter pokrovitelji, bodo vsem finalistom nudili več poslovnih delavnic ter jim z mentorstvom pomagali pri razvoju poslovne ideje do končnega poslovnega načrta. Izdelane načrte bodo morali finalisti oddati do začetka septembra, razglasitev zmagovalcev pa bo nato sledila predvidoma konec istega meseca,.

Osemčlanska strokovna komisija je izbrala pet poslovnih načrtov v kategoriji Navigator, ki je namenjena izkušenim podjetnikom, ter sedem načrtov v kategoriji Optimist, kamor sodijo prijavitelji, ki še nimajo podjetniških izkušenj. Letos bodo sicer podelili tudi posebno nagrado za najboljši študentski poslovni načrt.

Nagrajenci bodo prejeli vavčerje, ki jim bodo omogočili brezplačni najem prostorov inkubatorja oz. brezplačno uporabo spletnega računovodskega programa.

Sveže ideje

Tudi predsednik strokovne komisije Jaka Vadnjal je ob tej priložnosti izpostavil kakovost izbora v smislu velikega števila inovativnih zamisli. Kot je poudaril, gre za sveže ideje, marsikatera pa rešuje določene konkretne probleme, kar je tudi bistvo inovativnosti.

Izbrani poslovni načrti se sicer dotikajo različnih področij, od IKT tehnologij in ekologije do svetovanja v medosebnih odnosih, naravne kozmetike, modnega oblikovanja in drugih.

Nazaj v realni sektor

Kot je ocenil Vadnjal, je v zadnjem času opaziti manj idej s področja spletnih aplikacij, poslovni načrti pa se vračajo v »realni sektor«, kar je po njegovem mnenju dobro.

V okviru UIP so lani ustanovili sedem podjetij, izmed lanskoletnih finalistov pa sta do danes dva projekta uresničili v obliki ustanovitve podjetja, je navedel Strašek. Na UIP sicer pričakujejo, da bo dva do pet izmed letošnjih izbranih projektov tudi uresničenih.