Za Pomurske mlekarne namesto stečaja prisilna poravnava

Nihče noče govoriti o tem, zakaj nenadna sprememba. Je prva nadzornica zlorabila položaj?

Objavljeno
02. oktober 2015 21.15
jpo*Pomurske mlekarne
Dejan Karba, Ljutomer
Dejan Karba, Ljutomer
Murska Sobota – Pomurske mlekarne, ki so v zadnjih šestih mesecih ustvarile za dobrega pol milijona evrov dobička in imajo vsega skupaj 16 milijonov evrov obveznosti, so v prisilni poravnavi. Potem ko je v torek Splošna kmetijska zadruga Ljutomer Križevci vložila predlog za stečaj Pomurskih mlekarn, pa je vodstvo družbe dan kasneje na sodišče naslovilo predlog za prisilno poravnavo.

Murskosoboško okrožno sodišče je včeraj za upravitelja v postopku prisilne poravnave imenovalo Zlatka Vilija Hohnjeca.

Podpredsednik okrožnega sodišča Murska Sobota Franc Granfol je za Delo potrdil tako prejetje predloga za stečaj, ki je bil vložen v torek, kot tudi prejem predloga za prisilno poravnavo Pomurskih Mlekarn, ki je bil vložen dan kasneje.

Direktor Pomurskih mlekarn Robert Serec, ki je na začetku tega leta po izredni skupščini družbe in hitri zamenjavi nadzornega sveta zamenjal dotedanjega direktorja Dušana Lanščaka, je izjemno redkobeseden: »Izjav okrog turbulentnih dogajanj v tem tednu še ne morem dajati. Lahko pa potrdim, da je zadruga res vložila predlog za stečaj in da smo mi ustrezno pravno ukrepali, da to preprečimo; vložili smo popoln predlog za prisilno poravnavo in sodišču plačali 2500 evrov predujma.«

Lastnice Pomurskih mlekarn so večinoma kmetijske in mlekarske zadruge, Splošna kmetijska zadruga Ljutomer Križevci ima v mlekarnah malo več kot triodstotni delež. Na današnji dan imajo Pomurske mlekarne do omenjene zadruge za 729.000 evrov obveznosti. Direktorica zadruge je Bernarda Hlebič, ki je med leti 2007 in 2013 vodila Pomurske mlekarne (leta 2012 je bila sicer za kratek čas odstavljena, a vnovično imenovana za direktorico), v Zadrugi Ljutomer Križevci pa je zaposlena tudi Gabriela Drvarič, zdajšnja predsednica nadzornega sveta Pomurskih mlekarn.

Drvaričeva je skupaj z vodstvom mlekarn minuli ponedeljek na sestanku z bankami v Ljubljani – navzoči so bili predstavniki NLB, NKBM in PBS –, kjer so se dogovarjali o finančnem prestrukturiranju Pomurskih mlekarn, poudarjala, da so Pomurske mlekarne solventne, ukrepu finančnega prestrukturiranja, kot ga predvideva zakon o finančnem poslovanju, o postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP) pa je nasprotovala. To je po naših zanesljivih informacijah ponovila tudi dan kasneje, na torkovem nadaljevanju četrte seje nadzornega sveta Pomurskih mlekarn: sestanek se je začel le pol ure po tem, ko je murskosoboško okrožno sodišče prejelo predlog za stečaj Pomurskih mlekarn, ki ga je vložil delodajalec Drvaričeve.

Nadzornica o predlogu za stečaj ni odločala

Za pojasnila smo zaprosili tudi Gabrielo Drvarič, ki pravi: »Drži. Sem zaposlena v Splošni kmetijski zadrugi Ljutomer Križevci in sem v nadzornem svetu Pomurskih mlekarn. Predlog o stečaju ni bil v moji pristojnosti, o njem nisem odločala, ker za to nimam pooblastil znotraj zadruge.« Na vprašanje, kaj meni o predlogu stečaja kot prva nadzornica Pomurskih mlekarn, pa je odgovorila: »Ne bi komentirala. Dogovorili smo se, da bo vse okrog tega povedal direktor, gospod Serec.« Slednji o tem dogovoru, pravi, ne ve ničesar.

Direktorica Splošne kmetijske zadruge Ljutomer Križevci Bernardka Hlebič pa na vprašanje, zakaj predlaga stečaj Pomurskih mlekarn, ni odgovorila, češ da je o vsem skupaj prezgodaj govoriti javno. »Prosim vas, da o vsem tem ne pišete. Ne še. Bom pa, ko bo čas za to, povedala prav vse,« je še dodala.

Po naših informacijah naj bi vodstvo Pomurskih mlekarn pripravljalo kazensko ovadbo proti Drvaričevi zaradi zlorabe položaja.