Za zdaj stečaj Aha Mure še ni potrjen

Peacock AG se umika iz Aha Mure, prihaja menda nov, nemški partner.

Objavljeno
22. maj 2014 14.04
Posodobljeno
22. maj 2014 15.12
jpo/Mojca Lukančič, AHA Mura
Jože Pojbič, gospodarstvo
Jože Pojbič, gospodarstvo
Murska Sobota - Veliko nepotrebnega strahu je danes malo po poldnevu v Pomurju sprožilo pisanje spletnih Financ s trditvijo, da gre Aha Mura jutri zagotovo v stečaj, ker da se je vlagatelj Peacock AG umaknil. Toda Mojca Lukančič se že nekaj časa ne pogaja več samo s Peacockom, ampak tudi z zasebno vlagateljico, ki bo morda pripravljena v skupino Aha vložiti 70 milijonov evrov. Ali so bila pogajanja uspešna, bo znano šele jutri po dvanajsti uri.

Danes zgodaj popoldne po informacijah naših zanesljivih virov nakazila na Dursov račun še ni bilo, Mojca Lukančič pa je še okrog 14. ure v elektronskem sporočilu medijem pisala o »intenzivnosti razgovorov z vlagateljico«, zaradi katere ne more odgovarjati na številne telefonske klice novinarjev. Toda če se je Lukančičeva še danes popoldne »intenzivno pogovarjala« z morebitno vlagateljico, je igra morda že izgubljena.

Napetost do zadnjega trenutka

Sama je namreč minuli petek na stečajnem naroku na sodišču prosila za petdnevni odlog odločitve o stečaju prav zato, ker da je nakazovanje tolikšnih zneskov iz tujine zapleten in dolgotrajen postopek in da so potrebni vsaj trije dnevi, da denar prispe na račun v Sloveniji. Durs bi bil sicer zadovoljen tudi z verodostojnim dokazilom o nepreklicnem nakazilu denarja, vendar tudi to, kot smo lahko slišali na naroku, ni stvar enega samega dneva.

Vse do zadnjega trenutka bosta tako očitno trajala napetost in strah med 1200 zaposlenimi v Aha Muri, njihovimi svojci in vsemi Pomurci, ki bodo morebitni stečaj in izgubo dohodka tolikšnega števila zaposlenih tako ali drugače, neposredno ali posredno, občutili tudi na svoji koži in v denarnicah. Strah, kako se bodo končala pogajanja Mojce Lukančič in Nigela Buxtona z morebitno vlagateljico, pa seveda preveva tudi zaposlene v preostalih podjetjih skupine Aha, saj imajo težave marsikje. V Aha Emmiju tako že teče postopek prisilne poravnave, tako kot v Aha Muri pa je bil Durs predlagatelj še za uvedbo stečajnega postopka v Aha Secaplastu.

Težave sežejo do Srbije

Težave skupine Aha pa segajo tudi čez meje Slovenije v Srbijo, kjer sta Lukančičeva in Buxton kmalu po nakupu zdravega jedra soboške Mure kupila še proizvodne prostore in stroje tekstilne tovarne Prvi maj v Pirotu in od vlade za zaposlitev 1100 delavcev dobila državno subvencijo okrog šest milijonov evrov. Toda novo podjetje Aha Mura Prvi maj se nikakor ne more otresti začetnih težav. Lansko leto so končali z 2,5 milijona evrov izgube, zadnje mesece zamujajo z izplačili neto plač, ki so jih delavci že dvakrat ali trikrat morali izsiliti z opozorilno stavko, tako kot Aha Mura v Sloveniji pa tudi njena srbska hčerinska družba tamkajšnji državi ne plačuje redno davkov in prispevkov za zaposlene.

Na Davčni upravi Republike Srbije smo tako izvedeli, da je AHA Mura Prvi maj že novembra lani, po slabem letu poslovanja, z uradom sklenila sporazum o reprogramu davčnega dolga, ki se ga je do takrat nabralo za okrog 450.000 evrov. Ta dolg bodo tako lahko odplačevali obročno dve leti. Toda že štiri mesece pozneje, marca letos, se je nabralo za okrog 400.000 evrov novega davčnega dolga, ki so ga prav tako reprogramirali in ga bodo odplačevali 24 mesecev. Od marca do 20. maja letos pa je neplačanih še novih 500.000 evrov davčnega dolga.

Tudi Aha Mura Prvi maj bo tako morala biti verjetna dobitnica dela finančne injekcije nemške vlagateljice, če se bosta lastnika skupine zanjo lahko o tem dogovorila. Če denarja ne bo, pa se tudi srbski Aha Muri slabo piše.