Za Telekom samo ponudba Cinvena

SDH: ponudbo za nakup 72,75-odstotnega deleža Telekoma Slovenija dal le en ponudnik.

Objavljeno
13. april 2015 15.46
bsa/Ljubljana
A. S., gospodarstvo
A. S., gospodarstvo

Ljubljana – Velikega zanimanja za oddajo ponudb za nakup tričetrtinskega deleža Telekoma Slovenije ni bilo, je povedal Igor Štemberger iz borzno-posredniške hiše Ilirika, ki je potrdil, da je vlogo oddal sklad Cinven, s katerim sodeluje. Skromno zanimanje po njegovih besedah kaže, da poslovanje TS ni tako dobro, kot ga vidimo v Sloveniji. V Slovenskem državnem holdingu (SDH) so zvečer "priznali", da so prejeli le eno zavezujočo ponudbo.

Ponujeno ceno bi po Štembergerjevih besedah morali primerjati z mnogokratniki EBITDA, ki jo dosegajo češki, avstrijski, madžarski ali hrvaški telekom. Če bo višja, bo to kljub relativno nizki ceni, ugodno. Posebej, ker je treba upoštevati, da Telekomovi prihodki v močnem konkurenčnem boju na domačem trgu upadajo.

Tu je še za več kot štiristo milijonov tožb, opozarja Igor Štemberger. Po naših predvidevanjih gre v tej vsoti poleg tristo milijonov evrov, zapisanih v telekomovem letnem poročilu, še za napovedane obnovljene tožbe T - 2.

V SDH so danes čakali ponudbe za nakup tričetrtinskega večinskega deleža Telekoma Slovenije, vendar pa končne ponudbe danes še ni bilo moč pričakovati. Ob 18.40 so sporočili, da je SDH, ki v imenu Republike Slovenije, Kada, Pozavarovalnice Sava, Zavarovalnice Triglav in v svojem imenu vodi postopek prodaje 4.754.523 rednih, imenskih kosovnih delnic, ki predstavljajo 72,75-odstotni delež osnovnega kapitala družbe Telekom Slovenije, prejel eno zavezujočo ponudbo za nakup večinskega deleža družbe Telekom Slovenije.

Igor Štemberger je že dopoldne potrdil, da bo sklad Cinven dal ponudbo. In dodal, da glede na način prodaje, špetir in vse, kar se je doslej dogajalo okrog prodaje Telekoma Slovenije, glede na upadanje števila ponudnikov, glede na poslovne rezultate, številne tožbe, ponujena cena po vsej verjetnosti ne bo visoka. Če bi bilo podjetje res tako zanimivo, bi bilo zanimanje kupcev večje, tako pa njihovo skromno število govori že samo po sebi.

Na resnost postopka in ceno je slabo vplivala tudi lanska poletna zamrznitev prodajnega postopka, opozarja Igor Štemberger in primerja padanje cene za Telekom Slovenije s prodajanjem Mercatorja. Telekomovi dobički so po prejšnjem neuspelem prodajnem postopku, ki se je zaključil leta 2008, vsako leto nižji. Država se obnaša do družbe mačehovsko, namesto naložb je zadnja tri do štiri leta vzela ves dobiček. TS se je zato v zadnjih letih zato temeljito spremenil.

Štemberger je dopoldne osebno pričakoval, da bo poleg Cinvena dal ponudbo le še Deutsche Telekom, in to kljub temu da se mu precej jasno sporoča, da ni dobrodošel. Štemberger misli, da je prav, da je kupec pri svoji ponudbi čim bolj transparenten, da pove svoje namene in predstavi načrte, kaj bo, če bo izbran. Cinven je to naredil, predstavili so se tudi zaposlenim.


Cerar: Ni pomembna samo cena

Predsednik vlade Miro Cerar je po poročanju STA dejal, da ni pomembna samo cena, čeprav ni zanemarljiva. Pomembno je tudi to, da so procesi transparentni in da se prepreči koruptivne prakse. " Predsednik vlade si želi, da bo izbranega kupca zanimal razvoj podjetja, kar pomeni zaposlitve ter uspešnost v gospodarskem in širšem okolju.

"Vlada ni pristojna za vodenje postopkov privatizacije, seveda pa ga spremljamo, "je pojasnil Cerar, ki pričakuje, da bo SDH znal oceniti, kateri so glavni kriteriji, ki morajo biti upoštevani.

Dragonja: Visoka pričakovanja države

Državni sekretar na ministrstvu za finance Metod Dragonja je za STA povedal, da morajo cilji biti doseženi, "če ne bodo, ni realno, da se ti posli izpeljejo". Država ima po njegovih besedah svoja pričakovanja in ponudbe morajo biti znotraj tega. "Pričakovanja so visoka, to je vse, kar lahko rečem," je dejal.