Začenja se pravda za 300.000 evrov zaradi oškodovanja Zvona dva

V propadlih cerkvenih Zvonovih je izpuhtelo za drugi tir denarja.

Objavljeno
01. februar 2017 20.03
NLB, cerkev, 29.3.2016, Maribor [nlb, cerkev]
Nejc Gole
Nejc Gole

Ljubljana – Danes se začenja sojenje v tožbi Zvona dva holdinga proti nekdanjemu vodstvu propadlega cerkvenega holdinga Ljubu Pečetu in Francu Ješovniku. Stečajna upraviteljica od njiju zahteva 300.000 evrov.

»Ugotavljamo, da je uprava za insolventnost družbe vedela veliko prej, kot je to objavila. Kljub temu je najemala nove kredite, a ne le za svoje tekoče poslovanje, ampak tudi za dajanje kreditov Zvonu ena,« je pojasnila stečajna upraviteljica Zvona dva Vida Gaberc

Prezadolženost holdinga je bila po njenih besedah izrazito previsoka že leta 2009, a je holding v prisilno poravnavo šel šele dve leti pozneje, v stečaj pa na začetku leta 2012. Tudi sami v poročilih ugotavljajo, da niso zmanjšali zadolžitve do bank, ampak so se te obveznosti povečale zaradi posojanja Zvonu ena, je dejala stečajna upraviteljica in dodala: »Če to ni neskrbno dejanje, potem ne vem, kaj je.«

Upniki so se odločili za tožbo proti nekdanjemu vodstvu Zvona ena Simonu Zdolšku in Mateji Vidnar ter Zvonu dva Francu Ješovniku in Ljubu Pečetu. Odvetnik Zvona dva Blaž Kovačič Mlinar je že pred časom dejal, da vsebina odškodninske tožbe vključuje več poslov, ki jih uprava kot skrben gospodar ne bi smela več sklepati, saj bi morala vedeti, da je bila družba v tako slabem finančnem stanju, da takšni posli niso bili koristni.

Po njegovih besedah je povzročena škoda precej večja od 300.000 evrov, za kolikor tožijo Pečeta in Ješovnika. Vendar so se tako odločili zaradi izogibanja dodatnim stroškom. Negospodarno bi bilo, če bi zahtevali pravo višino škode brez zagotovil, da bodo takšen znesek lahko izterjali.

Dve sodišči, dve sodbi

Upniki lahko pričakujejo dolgotrajno sojenje, negotovo je tudi, kaj bo sodišče dosodilo glede zastaranja zahtevkov do toženih. Zvon ena in Zvon dva sta namreč vložila začasne odredbe na premoženje nekdanjega vodstva Zvonov. Vendar je višje sodišče v Kopru v odločanju o začasni odredbi za zavarovanje tožbenih zahtevkov dosodilo, da so zahtevki do Ješovnika in Pečeta že zastarali. Po drugi strani pa je Višje sodišče v Mariboru ugotovilo prav nasprotno, torej da zahtevki niso zastarali, je dejala stečajna upraviteljica Zvona dva holding Vida Gaberc: »Zdaj ne moreš vedeti, kako je prav.« 

Za povečavo kliknite na grafiko. Infografika: Delo

Postopek o začasni odredbi na premoženje nekdanjih vodilnih v Zvonu ena še ni končan. Na ta epilog verjetno čaka sodišče, preden bo razpisalo narok v tožbi proti Simonu Zdolšku in Mateji Vidnar, je dejala stečajna upraviteljica Zvona ena Mojca Breznik.

Odpravnine za nekdanje vodilne

Medtem ko Zvon dva od Pečeta in Ješovnika zahteva 300.000 evrov, sta ta od holdinga v stečaju že iztržila svoje terjatve. Peče, ki je v stečaju prijavil za 54.020 evrov, je z izvršbo dobil slabo polovico tega zneska, ki mu ga je priznala stečajna upraviteljica, Ješovnik pa dobrih 40.000 evrov prijavljenih terjatev. Od tega je odpravnino zaradi sporazumnega prenehanja mandata – pogodba je bila sklenjena mesec dni pred uvedbo prisilne poravnave – prejel šele konec lanskega leta.

Zakaj je bila odpravnina izplačana šele več kot pet let po odhodu Ješovnika iz Zvona dva? Ker izplačila niso izrecno zahtevali, stečajna upraviteljica pa je ta sredstva zadržala, saj je Ješovnika pozvala na plačilo 150.000 evrov odškodnine in je pričakovala dogovor o pobotu, je pojasnila Vida Gaberc. Sodišče je po vložitvi odškodninskih tožb namreč dovolilo Ješovniku, da namesto začasne odredbe položi 110.000 evrov varščine, v katero je všteta tudi terjatev do Zvona dva. Ker je višje sodišče razveljavilo začasne odredbe, je odpadla tudi varščina.

V tem času so nastale tudi zamudne obresti. Če bodo upniki presodili, da je upraviteljica odškodninsko odgovorna za nastale zamudne obresti, Gaberčeva ne bo nasprotovala, da se to upošteva pri izplačilu njene nagrade, je zapisala v izrednem poročilu.

Upraviteljica: Pri koncu stečaja

Stečaj Zvonov bo verjetno končan pred epilogom tožb. »Mi smo na koncu stečaja,« pravi stečajna upraviteljica Zvona dva. Več kot 90 odstotkov premoženja je bilo zastavljenega in so ga upniki sami unovčevali zunaj stečajnega postopka. Zdaj se prenašajo še zadnje delnice, ki niso bile unovčene, in sicer delnice Tovarne olja Gea in Mladinske knjige na Addiko banko (nekdanjo Hypo banko) in družbo TCK, ki je v večinski lasti Hypove slabe banke Hete. 

Po tem prevzemu bodo po besedah Vide Gaberc lahko ugotovili, koliko so se zastavni upniki poplačali in koliko ima Zvon dva še obveznosti. Prvo razdelitev premoženja upraviteljica pričakuje to polletje. »Stečaja pa ne moremo končati pred koncem stečaja Zvona ena, ki je naš največji dolžnik. Tudi iz njegove mase pričakujemo primerno poplačilo. Ali bo, še ne vemo,« je dejala Gaberčeva.

Tudi upniki Zvona ena še vedno unovčujejo naložbe; do zdaj so unovčili za 75,7 milijona evrov stečajne mase. V portfelju Zvona ena so bile konec lanskega leta še delnice Tovarne olja Gea, Hotelov Bernardin, Term Dobrna in Mladinske knjige; te edine niso zastavljene s zastavnimi pravicami. Predvidoma po unovčitvi vsega premoženja bo upraviteljica delno poplačala navadne upnike, je Mojca Breznik zapisala v rednem poročilu.