Začetek nove privatizacije Telekoma

Konec epizode: Cinven se za zdaj umika, Telekom Slovenije bi se širil.

Objavljeno
05. avgust 2015 01.06
vvo telekom
Luka Jakše, centralna redakcija
Luka Jakše, centralna redakcija

Ljubljana – Medtem ko je določenim krogom končno uspelo odgnati kupca slovenskega Telekoma, britanski sklad Cinven, se za jesen neuradno že napoveduje nov prodajni cikel. Verjetno istim krogom pa se je porodila ideja, da bi slovenski Telekom prevzel srbskega, nato pa bi skupne delnice javno ponudili na eni izmed mednarodnih borz.

Razlogi za odhod Cinvena so zelo preprosti in jih je mogoče razbrati iz tolmačenja Slovenskega državnega holdinga (SDH), da sta britanski sklad zmotila »kompleksnost političnega okolja v Sloveniji in tudi velika odmevnost, ki jo je ta prodajni postopek imel v javnosti«. Neka politična garnitura pa je imela tudi podporo regulatorja trga telekomunikacij, ki je s svojimi odločitvami naredil investicijo v Telekom manj zanimivo.

Nad prodajalcem in kupcem je sicer visela grožnja več deset milijonov evrov penalov, če bi odstopil od ponudbe. Da je volk sit in koza cela pa sta obe strani dosegli z interpretacijo, da Cinven ni podal ponudbe, ko ga je SDH pozval k dopolnitvi. Torej gre samo za odstop od pogajanj, ne od konkretne ponudbe.

Morda ne po naključju je v javnost hkrati prišla informacija, da hoče slovenski Telekom, v družbi nekaterih največjih svetovnih telekomov in finančnih skladov, tekmovati za prevzem osemkrat večjega Telekoma Srbija.

Neuradno se že nekaj časa ve, da bo SDH jeseni začel nov krog prodaje Telekoma. Dvig razpisne dokumentacije za nakup srbskega pa kaže, da imajo nekateri že izdelano strategijo, kako bi želeli, da se izvede. Ker je naš Telekom, kljub relativno nizki ceni (med milijardo in milijardo in pol evrov) za malo več kot tričetrtinski delež v srbskem, finančno prešibek, načrt predvideva povezovanje s kakšno mednarodno finančno ustanovo, ki bi priskrbela denar za prevzem in financiranje, dokler ne bi skupno podjetje izdalo delnice in jih ponudilo v javno prodajo na eni izmed velikih evropskih borz. Kot možnega partnerja se omenja sklad Apollo, ki je pred kratkim kupil NKBM in ki je tudi dvignil nakupno dokumentacijo, vendar bo to precej odvisno od mehiškega mogotca Carlosa Slima, ki naj bi bil povezan z Apollom in tudi Cinvenom. Druga možnost je ena od dveh največjih ameriških bank.

Načrt je vse prej kot lahko izvedljiv, predvsem pa zanj (še) nimajo podpore vlade. Imeli pa naj bi jo v upravi družbe.

Preberite tudi:

* Kriminalna zgodba

* Prodajni postopek za Telekom Slovenije končan - brez prodaje