Zagorje poka od kohezije

Za gradnjo čistilne naprave je v Zagorju vse nared; 7,5 milijona kohezijskih evrov je praznik.

Objavljeno
04. december 2013 19.12
Polona Malovrh, Trbovlje
Polona Malovrh, Trbovlje
Zagorje - V Zagorje je prišlo 7,5 milijona evrov kohezijskih sredstev. Toliko je namreč občini uspelo pridobiti evropskega denarja za 8,8 milijona evrov vredno centralno čistilno napravo, grajeno za 11.000 populacijskih enot, in za okrog enajst kilometrov kolektrskega sistema.

Okoljski minister Dejan Židan, ki je z zagorskom županom Matjažem Švaganom popoldne podpisal sofinancersko pogodbo, je dejal: »Kadar v občino prispe šop pogodb za 7,5 milijona, je to praznik.« Slovenske občine se po ministrovo oceni delijo na dve vrsti: na dobre, ki so sposobne spisati vloge za kohezijska sredstva in investicije tudi izpeljati, ter na tiste, ki niti vlog ne znajo pripraviti.

Minister Židan računa, da bo Sloveniji uspelo izkoristiti vsa kohezijska sredstva, ki jih nujno potrebuje za projekte. »Še pred dvema letoma pa ni bilo videti tako,« je poudaril in dodal, da bo treba okolje nekoč vrniti potomcem. Del okolja je tudi zaščita voda in kakovost površinskih vod v državi ni zadovoljiva. So območja, ki še vedno nimajo kanalizacije, nimajo čistilni naprav, Evropa pa zahteva 95-odstotno priključitev slovenskih gospodinjstev v sistem. Slovenijo čaka v bodoče več prednostnih nalog, ki imajo skupno ime: voda in še enkrat voda.

»Ministrstvo za kmetijstvo in okolje lahko planira in spremlja finančne vire v podnebnem in vodnem skladu. To so razpoložljiva sredstva iz okoljske kohezije, vse ostalo je lepo govorjenje, ki brez virov ne bo dalo učinka,« je še dejal Židan.

Z današnjim podpisom pogodbe se je tudi Zagorje priključilo evropskim mestom, ki jim je področje odpadnih voda ena prednostnih skrbi. »Pogodbo podpisujemo na dan, ko goduje sveta Barbara, zaščitnica rudarjev,« je še dejal Švagan in pri tem omenil, da je država v istem obdobju pred dvema desetletjema sprejela zakon o postopnem zapiranju rudnika Zagorje: »In takrat ni nihče pomislil, da se bo v dvajsetih letih izgled prostora v Zagorju prav na rovaš več kot dvestoletnega rudarjenja tako spremenil.«

Za začetek gradnje zagorske čistilne naprave so stroji nared. Gradila jo bosta domača izvajalca – trboveljski Rudis v sodelovanju z AGM Nemec iz Sedraža. Rok izgradnje je konec leta 2014, začetek poskusnega obratovanja pa sredi leta 2015.