Zamejski posli: Bunker, pivnica s konceptom, tudi v Ljubljani

Priljubljena pivnica z Nabrežine pri Trstu združuje pivo in kulinariko. Lokal na Gospodarskem razstavišču.

Objavljeno
18. marec 2013 17.58
Posodobljeno
19. marec 2013 11.00
SLOVENIJA LJUBLJANA 26.02.2013 Danijel Lovrečič pivnica Bunker FOTO:ROMAN SIPIC/DELO
 Jerneja Grmadnik, Delo.si
Jerneja Grmadnik, Delo.si
Ljubljana – Danijel Lovrečič z Nabrežine pri Trstu je pred dobrimi 13 leti v domačem kraju odprl pivnico Bunker, ki je z leti postala priljubljena destinacija ljubiteljev kakovostnega piva, njen sloves pa je segel tudi čez mejo.

Pred nekaj meseci je istoimenska pivnica odprla vrata tudi v Ljubljani na Gospodarskem razstavišču, kamor so Lovrečiča povabili, da bi oživil prazen gostinski prostor, v katerem je bila pred tem vinoteka. »Najprej so se prišli ljudje z GR na Nabrežino prepričat, da to ni kakršnakoli pivnica, kjer bi se zgolj pijančevalo, ampak da je moj koncept pitja piva precej drugačen. Gre za nekakšen dvig kulture pitja te pijače, za degustacijo najrazličnejših okusov in vrst ter kombiniranje z jedmi. Podobno kot pri vinu. Bili so navdušeni in so mi ponudili prostore v najem,« razloži Danijel začetek svoje ljubljanske zgodbe. Pri tem dodaja, da je razlika pri odpiranju podjetja v Sloveniji za razliko od Italije ta, da se moraš na začetku znajti sam, saj ocenjuje, da je podporno okolje pri zahodnih sosedih boljše, po drugi strani pa je določena dovoljenja v Sloveniji pridobil veliko hitreje, kot bi jih v Italiji.

Tudi piva starajo

Danijel Lovrečič je veliko znanja o pivu pridobil sam iz lastnega veselja, udeležil pa se je tudi organiziranih izobraževanjih, kot je, denimo, Univerza piva v Italiji (Universita' della Birra), na kateri je pridobil licenco za publicana – sommeliera za pivo. Je tudi italijanski ambasador znamke Heineken in sam izobražuje gostince po Italiji. »Ugotovil sem, da ima pivo podobno zgodbo in značilnosti kot na primer vino ali svet žganih pijač. Obstaja veliko različnih vrst, vsako pivo se da kombinirati z različnimi jedmi, malokdo ve, da obstajajo tudi piva, ki zastarajo za več let in tako kot vino pridobijo okus. Pri vsem tem se največ napak dela, ko se pivo napačno toči ali hrani. Počasi sem padel v ta svet, ki je zgodba zase, a ni še tako priljubljen in znan kot vinski,« razloži Danijel svoje zanimanje.

Gostje so radovedni

»Pivo je priljubljena pijača tudi v Sloveniji, a ljudje večinoma poznajo samo nekaj znamk. Pri nas imajo možnost, da preizkusijo zelo specialna piva, tako lažja kot močnejša, ki imajo tudi po desest odstotkov alkohola. Osebje jim vedno razloži postopke degustacije in priporoči jed, ki se poda zraven. Gostje so zelo radovedni in jih zanimajo podrobnosti,« je z obiskom Bunkerja zadovoljen Danijel, ki pove, da so pomembne stranke tudi gostje, ki obiskujejo najrazličnejše sejemske dogodke na razstavišču.

Za zdaj v ljubljanskem Bunkerju v kombinaciji najrazličnejših dnevnih in stalnih menijev ponujajo poleg slovenskih še belgijska, irska, ameriška, nemška in nizozemska piva, ponudbo pa bodo še nadgradili. »Zdaj nismo še niti na polovici,« pove Danijel, ki v svoji pivnici načrtuje tudi oglede športnih dogodkov na televizijskih zaslonih, koncerte, študentske in degustacijske večere, preuredili pa bodo tudi kavarno in gostilno v paviljonu na GR. Za konec nam Lovrečič namigne, da se največ gostov, ko jih prvič obišče, odloči preizkusiti temno belgijsko pivo Duvel, ki ima sedem odstotkov alkohola, pohvali pa tudi novo pšenično pivo Pivovarne Laško, za katero meni, da se bo zelo uveljavilo.