Zamejski posli: Slovenec, ki je pivovarno Bevog raje odprl v Avstriji

V Sloveniji bi moral Vasja Golar dobiti koncesijo za uporabo vode, zato je pivovarno zgradil v Avstriji.

Objavljeno
15. januar 2013 19.28
Jože Pojbič, Murska Sobota
Jože Pojbič, Murska Sobota
Avstrijska Radgona – Na silvestrovo lani so v novi majhni pivovarni Bevog v Potrni pri avstrijski Radgoni napolnili prve steklenice temnega ale piva, na katerih so trijezične etikete v nemščini, angleščini in slovenščini. To ni nič čudnega, saj je lastnik pivovarne Bevog mlad Slovenec Vasja Golar.

Toda Vasja ni zamejski Slovenec, ampak domačin iz Gornje Radgone, potomec literata Manka Golarja. Njegova družina je pivovarno hotela najprej postaviti v domačem mestu na slovenski strani meje, v starem delu mesta na Gornjem Grisu pa še pivnico, toda pridobivanje ustreznih dovoljenj in soglasij se je tako zapletlo, da je Vasja milijon in pol evrov vredno naložbo raje preselil na avstrijsko stran Mure.

»V Gornji Radgoni smo imeli že odkupljen objekt in zemljišča, približno 25.000 evrov smo vložili v projekte in sondiranja terena, ko smo na upravni enoti zaprosili za gradbeno dovoljenje, pa se je ustavilo. Zahtevali so namreč razjasnitev, ali potrebujemo vodno dovoljenje za našo dejavnost. Vprašanje smo posredovali na ministrstvo za okolje in prostor. Sporočili so mi, da potrebujemo koncesijo za uporabo vode za proizvodnjo pijač ne glede na velikost pivovarne in ne glede na dejstvo, da bi vodo jemali iz javnega vodovoda,« pravi Vasja. Nobene razlage, da bi na leto porabili desetkrat manj vode, kot je v enem mesecu porabi radgonska klavnica Panvite MIR, ali primerjave s Pivovarno Laško niso pomagale. In ko je videl, da bi postopki za pridobitev koncesije lahko trajali tudi nekaj let in še potem ne bi bilo nobenega zagotovila, da bodo koncesijo tudi dobili, je Vasja Golar najprej napol za šalo, potem pa tudi zares o pogojih za gradnjo pivovarne pozanimal čez Muro, v avstrijski Radgoni.

Tam od njih nihče ni zahteval nikakršne vodne koncesije, zato se je odločil, da bo pivovarno postavil v Avstriji. Ustanovili so podjetje Bevog, v poslovni coni v Potrni pri avstrijski Radgoni kupili komunalno urejeno zemljišče, katerega cena je bila skoraj pol nižja kot v industrijski coni na slovenski strani meje, pripravili projekte in zaprosili za gradbeno dovoljenje. »Slabe štiri tedne po tem, ko smo oddali vlogo, smo na občini že imeli zagovor vloge, dva dni po zagovoru je projektant oddal zahtevane popravke in dan po tistem so me že poklicali, da naj pridem po gradbeno dovoljenje,« je bil Vasja Golar presenečen nad precej hitrejšimi in manj zapletenimi postopki Avstrijcev.

V dobrega pol leta so pivovarno tudi zgradili in vgradili opremo za varjenje ale piva oziroma piva gornje fermentacije z zmogljivostjo od 120.000 do 150.000 litrov na leto. Julija lani so proizvedli prve poskusne količine piva, konec leta pa so ga začeli tudi stekleničiti in pred kratkim prodajati predvsem lokalom v večjih slovenskih mestih. Kupci tovrstnih piv v teh krajih sicer še ne poznajo dobro, a prodaja zadovoljivo napreduje. V pivovarni so za zdaj trije zaposleni, vsi trije so s slovenske strani meje. Po Golarjevih besedah stroški dela za delodajalca v Avstriji niso manjši kot v Sloveniji, res pa je, da delavcu od enakega bruto zneska v Avstriji ostane višji neto znesek. Precej večji pa so stroški telekomunikacij, interneta, pošte. Kljub temu bo Bevogovo pivo v Avstriji cenejše kot v Sloveniji, ker so trošarine za pivo v Sloveniji med najvišjimi na svetu, pravi Golar.