Zaposleni v NKBM s sodiščem do regresa

Sindikat bančništva: Izplačana vsota je za zaposlene pomemben dohodek.

Objavljeno
12. junij 2015 23.06
NKBM, 29.3.2015, Maribor
Urban Červek, Maribor
Urban Červek, Maribor
Maribor – Mariborska NKBM je konec maja zaposlenim izplačala del regresa za leto 2012. Izplačilo približno 500 evrov plus zamudne obresti je sindikat dosegel s tožbo na delovno sodišče.

Predsednik sindikata bančnikov Slovenije Tomaž Boltin je za Delo povedal, da sta njihov sindikat in hišni sindikat NKBM na delovnem in socialnem sodišču tožila NKBM, ker ni izplačala dela regresa za leto 2012. Tožbo so dobili, a se je banka nanjo pritožila, na drugi stopnji pa sta strani dosegli poravnavo. Boltin je dejal, da je banka v postopku ravnala korektno, in opozoril, da je izplačilo slabih 500 evrov bruto zaostalega regresa za zaposlene pomembna vsota denarja. Neuradno smo izvedeli, da so zaposleni prejeli še približno 150 evrov zamudnih obresti, kar za banko s približno 1200 zaposlenimi (leta 2012) pomeni približno 180.000 evrov dodatnih stroškov.

Banka izplačuje vsem zaposlenim

Iz NKBM na vprašanje o stroških za zamudne obresti niso odgovorili, potrdili pa so izplačilo in pojasnili zaplet z regresom. Zaradi slabih poslovnih rezultatov je NKBM pod vodstvom Andreja Plosa leta 2012 s hišnim sindikatom sklenila dogovor, da delavcem izplačajo regres v višini minimalne plače namesto v višini 80 odstotkov povprečne plače, kot bi ga sicer lahko, če banka takrat ne bi imela slabih poslovnih rezultatov. Dogovorili so se, da se zaposlenim izplača razlika, ko bo banka poslovala bolje.

Vendar uprava, ki jo je od aprila 2012 do februarja letos vodil Aleš Hauc, nato kljub izboljšanju poslovanja te razlike ni izplačala, sklicujoč se na interventni zakon, ki je omejeval izplačila regresa v družbah v pretežni državni lasti. Sindikat je vložil tožbo in jo na sodišču dobil, zato je bila banka zdaj na podlagi poravnave dolžna izplačati omenjeni znesek.

Na očitke, da NKBM zaostali regres izplačuje le nekaterim delavcem, Tomaž Boltin pravi, da se sindikat formalno prek sodišča bori le za svoje člane, torej bi lahko bili do izplačil upravičeni le ti, medtem ko bi morali preostali znesek od banke izterjati sami. Vendar banka kljub temu denar izplačuje vsem zaposlenim, pravi Boltin.

Manj rezervacij, višji prikazani dobiček

NKBM, ki jo od odhoda Aleša Hauca vodi novi predsednik uprave Robert Senica, je pred kratkim objavila nerevidirano poročilo za prvo letošnje četrtletje, v katerem je banka ustvarila za 11,9 milijona evrov čistega dobička, kar je nad načrti, sporoča uprava. Vendar podrobnejši pregled poročila pokaže, da so se banki v primerjavi z istim obdobje lani znižali tako prihodki od obresti (za sedem odstotkov, z 21,8 na 20,4 milijona evrov) kot od provizij (za pet odstotkov, iz 10,2 na 9,7 milijona evrov), hkrati pa je banka v prvem tromesečju letos pripravila za kar skoraj petkrat manj rezervacij kot v istem obdobju lani. Teh je bilo v prvem četrtletju 2014 za 10,1 milijona evrov, letos pa za le 2,9 milijona evrov. Manj rezervacij pomeni višji prikazani dobiček.