Zaposleni v Trgoavtu bodo v ponedeljek dvignili delovne knjižice

Predsednik sindikata Blaž Baldaš opozarja na namerno izčrpavanje Trgoavta Koper.

Objavljeno
10. marec 2012 11.07
Posodobljeno
10. marec 2012 11.50
J. S. S., Delo.si
J. S. S., Delo.si

Kozina - Težave hrpeljskega Trgoavta se poglabljajo. Poslovalnice zapirajo svoja vrata, zaposleni, ki so dali izredno odpoved, naj bi v ponedeljek dvignili delovne knjižice. To naj bi bil edini način, da ne izgubijo vseh pravic iz naslova odpravnin in neizplačanih plač, je pojasnil predsednik sindikata Trgoavta Blaž Baldaš.

Baldaš lastniku očita namerno izčrpavanje Trgoavta. Trgoavto Koper, ki je imel po besedah Baldaša v »zlatih časih« preko 300 zaposlenih, jih ima le še nekaj več kot sto. Podjetje je že nekaj mesecev v hudih težavah in plačilno nesposoben. Po zamujanju z izplačili plač zaposlenim, ki se je začelo oktobra lani, so se banke upnice pred dnevi lotile rubeža blaga v poslovalnicah podjetja, zaloge pa so prenesli na mariborsko družbo Mega SM.

Vodstvo Trgoavta je želelo delavce v omenjeno podjetje tudi prezaposliti, a je sindikat zaposlenim to odsvetoval. Mega SM namreč nima zaposlenih, zato so v sindikatu KS 90 prepričani, da gre za slamnato podjetje, s prezaposlitvijo vanj pa bi zaposleni bržkone ostali brez pravic do odpravnin in neizterjanih sredstev.

Tako so se delavci nazadnje sami odločili podati izredno odpoved delovnega razmerja. Baldaš je poudaril, da bodo le tako lahko prišli do vsaj delnega poplačila.

Ob tem vseskozi obstaja močan sum, da gre za namerno izčrpavanje podjetja. Zaposleni so morali namreč po navodilih vodstva vse dnevne gotovinske prejemke družbe nakazovati na račun podjetja Neolizing, iz katerega so jim tudi nakazovali plače. Neolizing je sicer v lasti Igorja Jerota, ki je hkrati tudi večinski lastnik Koroške trgovine, ki je večinska lastnica Trgoavta.

Baldaš je ob tem podkrepil informacije, da lastnik tudi odtujuje sredstva družbe Trgoavto na druge družbe. Lastnik je po njegovih besedah nabavil blago in ga med drugim odpeljal na Hrvaško. »Tam odkupi delež, ki je že njegov, po 99 odstotkov znižani ceni, plača le en odstotek, izstavi fakturo za tisti odstotek in tam proda blago,« denar pa nato končna na lastnikovem računu ali v črnem fondu, opozarja Baldaš. Kot pravi, ima v rokah tudi dokumentacijo o teh poslih.

Vodstvo podjetja je neodzivno, komunikacija s sindikatom je bila tako rekoč nična, še pravi Baldaš, ki se spominja časov, ko je Trgoavto imel 33-odstotni delež v panogi v bivši Jugoslaviji in večinski delež v Sloveniji. Od nekoč 39 poslovalnic danes ne obratuje niti ena, ugotavlja.

Pri STA so v petek poskušali za pojasnila priklicati tudi predsednika uprave Trgoavta Matjaža Cegnarja, a je bil nedosegljiv.