Zavarovalnica Triglav in Terme Čatež poravnane

Neuradno Terme niso dobile odškodnine.

Objavljeno
10. maj 2015 19.53
šipić triglav
Brigite Ferlič Žgajnar, Ozadja
Brigite Ferlič Žgajnar, Ozadja
Ljubljana – Spor med Termami Čatež in Zavarovalnico Triglav, ki se je nanašal na izplačilo odškodnine za škodo ob poplavi septembra 2010, je bil septembra po treh letih in pol rešen. Zdaj je končan tudi drugi spor med DZS in Triglavom.

Z okrožnega sodišča v Ljubljani so sporočili, da je bila zadeva septembra lani zaključena s sklenitvijo sodne poravnave. Ker so poravnave tajne, je njena vsebina skrivnost. V Zavarovalnici Triglav so povedali, da glede na zakon o zavarovalništvu, ki nalaga zaupnost podatkov o zavarovalcih in zavarovancih ter zavarovalnih razmerjih, podatkov o primeru ne smejo in ne morejo razkrivati. V molk so se zavili tudi v Termah Čatež, kjer so umaknili tožbo, s katero so od Triglava zahtevali dobrih 630 tisoč evrov. A od tožbe so najverjetneje odstopili zaradi poravnave. Pri zavarovalnici neuradno navajajo, da Termam, ki jih obvladuje imperij DZS Bojana Petana, niso izplačali nič. Toda če bi bilo tako, zakaj poravnava?

Spor z dolgo brado

Kot smo v Delu že pisali, so imele Terme Čatež z Zavarovalnico Triglav sklenjeno desetletno zavarovalno pogodbo, ki je opredeljevala različne zavarovalne vsote znotraj enega leta. Tako je v spornem letu 2010 zavarovalna vsota med 1. januarjem in 1. majem znašala 647.700 evrov, med 1. majem in 20. septembrom 4500 evrov ter med 20. septembrom in 1. januarjem 2011 spet 647.700 evrov. Če bi se škoda torej zgodila bodisi v prvem bodisi v zadnjem obdobju, bi Terme Čatež dobile precej večjo odškodnino, kot če bi kopališče škoda prizadela v vmesnem obdobju.

Razhajanja glede časa nastanka škode

Terme Čatež so 20. septembra 2010 prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočile, da sanirajo stanje po »izrednih vremenskih razmerah, ki smo jim bili priča včeraj in danes«. V Delu smo prav tako 20. septembra poročali, da so Terme Čatež dan prej zaradi vdora podtalnice v strojnico zaprle zimsko termalno riviero, turistični kompleks pa je bil po edini asfaltirani dovozni poti nedostopen. Voda je torej zalila toplice že 19. septembra, nato pa še dan pozneje. V Termah Čatež so po naših informacijah v tožbi trdili, da je škoda nastala 20. in 21. septembra, z zavarovalnico pa se menda niso strinjali niti o tem, kolikšna odškodnina jim pripada, če se je škoda zgodila 20. septembra. A nesoglasja so jeseni - po treh letih in pol – vendarle zgladili. Zavarovalnica Triglav se je v sporu zastopala sama, Terme pa je zastopala odvetniška družba Krapenc.

Spor s še daljšo brado

Sodni epilog je marca dobil tudi spor med Triglavom in DZS, ki je trajal osem let. Zavarovalnica je imela namreč 30.050 zamenljivih obveznic DZS, ki jih je hotela leta 2007 zamenjati za delnice te družbe v razmerju ena obveznica za pet delnic, vendar naj bi zahtevo za to, po mnenju DZS, vložila prepozno. Na zavarovalnici so trdili, da so to storili pravočasno, zato so proti DZS vložili tožbo. Izračunali so, da so bili zaradi neizvedene zamenjave obveznic v delnice oškodovani za 1,4 milijona evrov. Okrožno sodišče v Ljubljani je v prvi sodbi julija 2012 dalo prav DZS, a je višje sodišče sodbo razveljavilo. V novem sojenju je okrožno sodišče vnovič zavrnilo tožbeni zahtevek Zavarovalnice Triglav, ki jo je v sporu zastopala odvetniška družba Jadek & Pensa. Sledila je pritožba, višje sodišče pa je marca letos potrdilo sodbo prve stopnje, ki je postala izvršljiva 16. aprila.

Triglav je tako ostal brez želenega denarja, podjetju DZS, ki ga je zastopala odvetniška družba Brežan, pa je moral povrniti dobrih sedem tisočakov pritožbenih stroškov in nekaj več kot 19 tisoč evrov stroškov postopka pred prvostopenjskim sodiščem. Ali so pri zavarovalnici stroške že poravnali, nismo izvedeli. Povedali niso niti tega, koliko so za zastopanje v tem sporu odšteli odvetnikom družbe Jadek & Pensa. Zapisali so, da se držijo načela zaupnosti poslovnih razmerij, da pa spoštujejo odločitve sodišč.