Zbrane premije zavarovalnic se spet rahlo zvišujejo

Lani so slovenske zavarovalnice zbrale za dobre 1,9 milijarde evrov bruto premije.

Objavljeno
04. februar 2016 20.55
Silva Čeh
Silva Čeh
Ljubljana – Slovenske zavarovalnice so lani zbrale za dobre 1,9 milijarde evrov bruto premije, a svojih poslovnih rezultatov še ne razkrivajo. Tako še tudi ni jasno, kakšne škode so zavarovalnice izplačale lani, a eno je gotovo: leto 2015 je bilo vsaj glede hudih neviht in strašljivih žledov iz leta 2014 prijazno.

Po podatkih Slovenskega zavarovalnega združenja so slovenske zavarovalnice lani zbrale za 1.973 milijona evrov bruto premije, toda po zavarovalnicah so s komentarji rezultatov še zadržani. Iz Zavarovalnice Triglav so odgovorili, da bodo prvo informacijo o poslovanju objavili šele čez mesec dni (3. marca). A povedo, da so zadovoljni s poslovanjem v prvih devetih mesecih leta 2015, ko so imeli rast premije in čistega dobička. Gabrijel Škof, predsednik uprave zavarovalnice Adriatic Slovenice je povedal, da so po trenutno še neuradnih napovedih v letu 2015 obračunali za 294 milijonov evrov bruto premij in izplačali za 201 milijon evrov škod.

Zavarovalnica Maribor in Tilia sta po preliminarnih podatkih za leto 2015 poslovali uspešno, dosegli sta višji čisti poslovni izid kot v 2014 in ugodnejše količnike poslovanja (čisti merodajni škodni količnik, čisti stroškovni količnik, ROE), čeprav sta, kakor so sporočili iz Save Re, lastnice obeh zavarovalnic, lani obe zbrali nekoli manj premije, a dosegli zastavljene cilje. Tudi iz Vzajemne so odgovorili, da so poslovali skladno s planom, z rezultati so zadovoljni.


Življenjska zavarovanja rastejo

Premije so se še najbolj povečale pri življenjskih zavarovanjih in sicer za 5,28 odstotka. Pri Triglavu pojasnjujejo: »Povečano povpraševanje po življenjskih zavarovanj je predvsem odraz zavedanja strank o pomembnosti zavarovanj, s katerimi poskrbijo za finančno varnost sebe in svojih bližnjih. To potrjuje za odstotek povečan delež zavarovalne premije življenjskih zavarovanj v skupni premiji Zavarovalnice Triglav v prvih devetih mesecih 2015 kakor tudi štiriodstotna rast premije življenjskih zavarovanj Zavarovalnice Triglav v tem obdobju v primerjavi z enakim obdobjem predpreteklega leta.« Tudi pri Adriatic Slovenici (AS) so s temi zavarovanji videti zadovoljni. Gabrijel Škof: »Premija na področju življenjskih zavarovanj nam raste nad trgom, kar je odraz dejstva, da se stranke v kriznih časih še toliko bolj zavedajo pomena osebne varnosti.« Maja Krumberger: » Gre za dolgoročna osebna zavarovanja, katerih rast in pojavnost je v pretežni meri odvisna od splošnega gospodarskega okolja. Ker imajo življenjska zavarovanja tudi varčevalno komponento, mora imeti potrošnik oziroma zavarovanec sredstva za varčevanje oziroma sredstva s katerimi lahko poskrbi za svojo prihodnost.«

Zdravstvena zavarovanja

Premij premoženjskih zavarovanj so zavarovalnice lani zbrale za 1.409 milijona evrov, mednje po logiki zavarovalnic sodijo tudi zdravstvena zavarovanja, ki jih je bilo znotraj premoženjskih za dobrih 483 milijonov evrov (glej grafiko). »Kumulativno« so zdravstvena zavarovanja res imela 2,4-odstotno rast, toda, pravi Krumbergerjeva, »ne gre za realno rast. Največji del zdravstvenih zavarovanj predstavljajo prostovoljna dopolnilna zdravstvena zavarovanja, pri katerih pa se premija pri nobenem od ponudnikov v letu 2015 ni spremenila. Izkazana rast je posledica delnega vračila premije Vzajemne zdravstvene zavarovalnice v decembru 2014, kar so naredili skozi znižanje decembrske premije. Zato je v decembru 2015 v primerjavi z decembrom 2014 izkazana visoka rast premijskih prihodkov za celotni zavarovalni trg, ki vpliva na kumulativno rast v letu 2015. Če tega vračila v 2014 ne bi bilo, zdravstvena zavarovanja ne bi imela pomembne rasti v 2015.«

Kakorkoli, pri Vzajemni so z rezultati in pridobivanjem novih zavarovancev zadovoljni, a pri tem opozarjajo na drug problem: »Od poslovnega plana za 2015 in tudi glede na realizacijo leto pred tem pa bistveno odstopa višina odhodkov za zdravstvene storitve pri dopolnilnih zdravstvenih zavarovanjih. To je posledica odločitve ministrstva za zdravje, ki je nenadno, nenapovedano in nenačrtovano povišalo cene zdravstvenih storitev, s katerim je želelo pomagati izvajalcem in s tem dodatno breme oz. stroške preneslo na zasebno financiranje. Rezultat leta pa bo znan, ko bomo prejeli in poravnali tudi vse stroške zdravstvenih storitev za zimske mesece, ki so za zdravstveno zavarovanje najbolj obremenilni.«

Pri Adriatic Slovenici pojasnjujejo, da je na področju premoženjskih zavarovanj malo prostora za rast, zlasti zaradi avtomobilskih zavarovanj. Gabrijel Škof: » Zagotovo pa priložnost predstavljajo nova zdravstvena in pokojninska zavarovanja. Zavedanje ljudi, da bodo morali sami poskrbeti za boljšo kakovost življenja po upokojitvi, se povečuje, kar vliva optimizem za prihodnost osebnih zavarovanj nasploh.«

Matej Šimnic, analitik iz broznoposredniške hiše Alta o poslovanju zavarovalnic pravi: »Poslovanje zavarovalnic, še posebej pa dinamika premij v življenjskih in zdravstvenih zavarovanjih, je zelo vezano na stanje gospodarstva in v tem trenutku kaže na okrevanje potrošnje v Sloveniji.«

Čeprav v teh prvih zavarovalniških objavah še ni podatkov o izplačanih škodah, je jasno, da je bilo leto 2015 za zavarovalnice prijazno vsaj zaradi treh razlogov: ni bilo hudih neviht, ni bilo večjih poplav, ni se ponovil strašljiv februarski žled iz leta 2014. Vprašanje je, ali je letošnji januar z grozljivo masovno prometno tragedijo na primorski avtocesti, kjer še ni jasno, kako se bodo zavarovalnice sploh odzvale, napovedal zavarovalniško bolj »dinamično« leto.