Združevanje moči za ohranitev in razvoj podeželja

V združenju malih trgovcev Veriga so vzpostavili poštene medsebojne odnose in dali prednost lokalnim dobaviteljem.

Objavljeno
19. januar 2017 18.56
Z leve na fotografiji Aleksander Lamut - dir. Fame ,Mojca Šimenc - Šolinc dir Tosame,Martin Miklavc- dir Prometej, Igor Zorko dir. ZZi, voditeljica Vida Petrovčič in mag Vida Kožar dir. Gzs Ptz. V Ljubljani 19.1.2017[gospodarstvo.gzs]
Božena Križnik
Božena Križnik

Ljubljana – Skupaj smo močnejši in učinkovitejši, je glavno vodilo malih živilskih trgovcev, članov Podjetniško trgovske zbornice (PTZ) v okviru GZS. Podjetniki, ki so komaj preživeli pohod »velike, centralizirane trgovine«, ne čakajo križem rok, ampak so se povezali v posebno verigo: Verigo Združenja malih trgovcev Slovenije (ZMTS).

Več članov, več prometa

Na zbornični predstavitvi so »stopili iz ilegale«. Vedoč, da je edina rešitev povezovanje (ki pa v Sloveniji ni ravno prioritetna vrlina), so po večletnih pripravah lani preprosto zgrabili za delo in dosegli nekaj otipljivih rezultatov: naredili so strateški načrt, kako ohraniti podeželske trgovine in oživiti nove na podeželju in v starih mestnih jedrih, povečali so svoje članstvo in tudi obseg medsebojno ustvarjenega prometa.

Kot je povedal vodja projekta Veriga in direktor trgovskega podjetja Fama Aleksander Lemut, so leto sklenili s 56 aktivnimi člani, v januarju pa so pridobili še devet novih. To so trgovci na debelo in na drobno, z enim ali več maloprodajnimi objekti po Sloveniji. Letos do konca leta naj bi Veriga po načrtih povezala sto trgovcev, potencial za prihodnost pa je še nekajkrat večji.

V sodelovanje jih je prisilila realnost: Na tisoče malih trgovcev na slovenskem podeželju je propadlo, ker niso imeli neodvisne in konkurenčne dobave. »Vsi so nas silili v franšize, ki niso bile poštene, to je bilo neusmiljeno izčpavanje. V Verigi pa se nam je uspelo dogovoriti za poštene medsebojne odnose in to je naš največji dosežek,« je dejal Lemut. Pri tem se zgledujejo po italijanski praksi, kjer deluje na tisoče kooperativ.

Centralistični model ni dober

Centralistični model oskrbe, ki je prevladujoč v Sloveniji, ni dober, ne za Ljubljano, ne za podeželje, so prepričani mali trgovci. »S tem se uničuje delovna mesta, in to ne le v trgovini. Veseli nas, da prihaja preobrat, da je dozorela naklonjenost razvoju podeželja in da se promet v naših podeželskih trgovinah povečuje.« Vsekakor jim gredo na roko tudi spreminjajoče se potrošniške navade; po dolgih letih čaščenja hipermarketov je zanimanje zanje začelo upadati, potrošniki so znova odkrili manjše trgovske formate v soseščini ali na vasi. Mali trgovci, združeni v Verigo, želijo zajahati ta val. Pri tem pa ne gre le za osnovno oskrbo, ki jo člani verige prinesejo v sleherno vas, niti le za prijazno storitev, ampak tudi za to, da se na policah znajdejo lokalni ponudniki, ki jih je čedalje več.

Vodstvo se o sodelovanju dogovarja tudi z Zadružno zvezo Slovenije, potrkali pa bodo tudi na vrata kmetijskega ministrstva, ki je lahko v pomoč pri njihovi širitvi.

Lemutu je med lanskimi dosežki najbolj segel v srce podvig v dolini Trente, prelepem, a »demografsko povsem zlomljenem območju«, kjer stalno živi 211 prebivalcev in so že pred leti izgubili zadnjo od štirih trgovin. Lani je Veriga skupaj z razvojno zadrugo Soča Trenta odprla prvo novo trgovino, konec leta pa v vasi Soča še distribucijsko skladišče in potujočo trgovino za oskrbo kampov. »Nihče ni verjel, mi pa smo dokazali, da se tudi v Sloveniji vse da, če si pri stvari z dušo in srcem in vidiš perspektivo.« Najkasneje leta 2019 bodo v dolini odprli še tretjo trgovino. In podobnih dosežkov si želijo povsod po Sloveniji.