Maja Krumberger: Združitve so velik izziv za poslovodstva

Direktorica slovenskega zavarovalnega združenja pravi: »Uspešna združitev se skriva v dobro načrtovanem procesu«.

Objavljeno
19. oktober 2015 22.51
šipić krumberger
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo
Sava Re združuje svoji zavarovlanici - Zavarovlanico Maribor in Tilio ter hrvaškega Velebita v novo zavarovlanico. Kaj pomenijo napovedane zavarovalniške združitve, saj v Slovenij niso ravno pogoste?

Združitve zavarovalnic v Sloveniji res niso prav pogoste, vendar je slovenski trg vseeno kar aktiven na tem področju. Zadnja tovrstna združitev je bila združitev KD življenja in AS-a v letu 2013, še pred tem združitev nekdanje Slovenice in Adriatica. Združitve pomenijo predvsem velik izziv za poslovodstva vseh vpletenih družb. V zadnjem napovedanem primeru predvsem za poslovodstvo Save Re, ki v tem procesu nosi tudi največjo odgovornost. Združitev ni akt ali dejanje, temveč se uspešna združitev skriva v dobro načrtovanem in premišljenem procesu, ki bo znal zaobjeti razlike v kulturah posameznih podjetij.

Namen združitve je poslovodstvo Save Re jasno izrazilo, in sicer gre za doseganje načrtovanih sinergij. Vsaj slovenski zavarovalnici si na trgu konkurirata, kar je z vidika edinega lastnika nesmiselno. To pa ne pomeni, da lahko potrošnik s tem pričakuje manj konkurence. Če bo Sava Re z združitvijo uspešna in bo optimizirala stroške poslovanja, bo nova večja zavarovalnica lahko drugim močnejša konkurenca.

Ali je ta združitev za vas presenečenje, potem ko ta del slovenskih zavarovalnic dobro poznate?

Predvsem napovedana poteza predstavlja racionalno obnašanje in doseganje sinergij, tako da bi težko govorila o presenečenju. Obe slovenski zavarovalnici sta si po poslovnem modelu podobni, obe sta kompozitni, močni v posamezni regiji in z ambicijo večje prisotnosti na celotnem slovenskem trgu. Regionalno sta obe zavarovalnici komplementarni, njuna združitev pa pomeni stroškovni prihranek na nivoju skupine (če bo združitev uspešna) in verjetno tudi optimalnejšo alokacijo kapitala.

Prav tako ne preseneča odločitev, da se v proces priključita obe hrvaški zavarovalnici. S tem bo Sava Re poleg stroškovnega prihranka in boljše razporeditve kapitala verjetno poenostavila tudi poslovanje ali obvladovanje teh družb, saj bodo kot ena podružnica delovale po enotnih in nam bolj poznanih pravilih. Kljub enotnemu zavarovalnem trgu EU, vsak trg še vedno deluje po določenih posebnostih, če ne drugega bo k lažjemu poslovanju doprinesel enotni nadzorni organ (kar pomeni enega sogovornika namesto dveh), ki bo v tem primeru AZN.

Pogosto slišimo, da so vse slovenske zavarovalnice velike za eno srednjo evropsko zavarovalnico?

Čeprav se nam s perspektive Slovenije naš trg zdi velik, je lahko pogled iz drugega zornega kota drugačen. Pomen ali velikost posameznega trga je potrebno meriti tudi skozi druge kazalnike. Pomembna je premija na prebivalca, delež premije v BDP. Največja poljska zavarovalnica (PZU), ki bi se verjetno uvrstila v te srednje velike družbe, je sicer večja od celotnega slovenskega trga, vendar prebivalec na Poljskem za zavarovanje porabi skoraj trikrat manj od prebivalca Slovenije. Na drugi strani imamo visoko razvit trg Švedske (tu prebivalec za zavarovanje porabi trikrat več od prebivalca Slovenije), povprečna premija na zavarovalnico pa je v tej državi celo nižja kot v Sloveniji, in sicer znaša po podatkih iz leta 2013 87 milijonov evrov (v Sloveniji 138 milijonov evrov).