Zelena luč za kitajski prevzem švicarske Syngente

Posel, težak 43 milijard dolarjev, je največja medcelinska naložba kakšnega kitajskega gospodarskega sistema doslej.

Objavljeno
05. april 2017 14.30
FILES-SWITZERLAND-CHINA-CHEMCHINA-SYNGENTA-TAKEOVER
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Peking – Ameriški in evropski regulator sta kitajskemu kemičnemu koncernu China National Chemical (ChemChina) odobril prevzem švicarskega proizvajalca pesticidov in semen Syngenta. Posel, težak 43 milijard dolarjev (40,26 milijarde evrov), predstavlja največjo medcelinsko naložbo kakšnega kitajskega gospodarskega sistema doslej.

Pristojna ameriška zvezna komisija je dovoljenje za prevzem pogojevala z zavezo največjega kitajskega kemičnega koncerna, da ustavi proizvodnjo treh pesticidov in tako prepreči vzpostavitev monopolnega položaja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Švicarski velikan namreč veliko posluje tudi v ZDA. Leta 2015 je s semeni in izdelki za zaščito pridelka tam ustvaril več kot četrtino vseh svojih prihodkov.

Danes je zeleno luč ChemChini prižgal še evropski varuh konkurence. Evropska komisarka, pristojna za področje konkurence, Margrethe Vestager je ob tej priložnosti pojasnila, da je kitajski kemični velikan podal precej zavez, s katerimi je odpravil strahove glede omejevanja konkurence. Med drugim je napovedal, da bo odprodal pomemben delež v največjemu svetovnemu proizvajalcu generičnih izdelkov za zaščito poljščin Adama.

Velike združitve v agrokemičnem sektorju najbolj skrbijo okoljske aktiviste in kmete.

Uspešen prevzem Syngente bi sicer, tako analitiki, pomenil pospešitev kitajskih naporov za pridobivanje visoke tehnologije pri proizvodnji semen, s čimer bi okrepili domačo kmetijsko proizvodnjo.

V Syngenti so že februarja poudarili, da bo po izpeljavi posla »Syngenta ostala Syngenta«. Njen sedež bo ostal v Baslu, sprememba bo le ta, da se bodo upravi pridružili predstavniki ChemChine, so dejali.

Prevzemna ponudba ChemChine sicer močno presega dozdajšnje tovrstne kitajske podvige. Doslej sta za rekordna veljala prevzema iz let 2013 in 2008. Kitajski naftni velikan CNOOC je leta 2013 namreč za 15,1 milijarde dolarjev kupil kanadsko energetsko skupino Nexen, kitajski proizvajalec aluminija, eden največji na svetu, Chinalco, pa leta 2008 za 14,3 milijarde dolarjev manjšinski delež v britansko-avstralskem rudarskem koncernu Rio Tinto.

Dovoljenje za prevzem Syngente je prišlo le nekaj dni pred srečanjem ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegovega kitajskega kolega Xi Jinpinga. Obe strani poudarjata, da bo njuno prvo srečanje velikega pomena za dvostranske odnose med ZDA in Kitajsko ter za svetovni mir.

Trump je sicer že večkrat napovedal, da se bodo časi za države z visokimi trgovinskimi presežki z ZDA, kot je Kitajska, spremenili, saj je prepričan, da njihova podjetja ogrožajo ameriška delovna mesta.