Znanje je treba bolj drzno prenesti v prakso

Logist leta 2014 je Aleš Lampret iz Kemofarmacije.

Objavljeno
15. maj 2015 15.20
Portret Aleš Lampret, Kemofarmacija, Ljubljana, 14.Maj2015
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Slovensko logistično združenje (SLZ) je tudi letos, že desetič, podelilo nagrado logist leta, ki jo je prejel vodja logistike v Kemofarmaciji Aleš Lampret. Z imenovanjem logista leta v SLZ sledijo dosežkom, ki jih je posamezno podjetje na področju logistike doseglo v zadnjem poslovnem letu.

Za ocenjevanje prijavljenih kandidatov za nagrado logist leta SLZ ocenjuje šest temeljnih področij poslovne odličnosti logistike. Za vsako področje je določenih nekaj ključnih kriterijev odličnosti, po katerih ocenjujejo najboljše dosežke logističnih funkcij v slovenskih podjetjih. Temeljna področja poslovne odličnosti logistike so organizacijsko, tehnološko, informacijsko, ekonomsko, razvojno in okoljsko. Dobitnik častnega priznanja s svojim projektom sodeluje tudi na natečaju za nagrado na evropski ravni, kjer Evropsko logistično združenje (ELA) podeljuje nagrado professional of the year.

Kaj za vas in tudi za Kemofarmacijo pomeni nagrada logist leta?

Naziv potrjuje, da ima podjetje Kemofarmacija organizirano in vodeno logistiko na visoki ravni in jo stalno izpopolnjuje. Je priznanje za vse sodelavce, ki vsak dan verjamejo, da lahko dosegamo še boljše rezultate. Ni vedno lahko, ampak že velikokrat smo ugotovili, da zmoremo le s pozitivnim razmišljanjem in skupnimi močmi, ki so prav usmerjene.

Glede na to, da je Kemofarmacija farmacevtski veletrgovec in da imate z logistiko veliko izkušenj, kako ocenjujete razvitost logistike v slovenskem prostoru?

Napredek logistike v zadnjih letih v Sloveniji je opazen. Kljub temu pa imamo še veliko priložnosti za napredek. Usmeritev Slovenskega logističnega združenja, v katerega so vključene tako izobraževalne ustanove kot logistične in druge družbe, je v tej smeri naredilo velik korak. Predvsem v povezovanju, izobraževanju ter izmenjavi najboljših praks, ki so na razpolago tako v Sloveniji kot drugod.

Kaj manjka slovenski logistiki v primerjavi s tujo in kako bi bilo mogoče ta zaostanek nadomestiti?

Prepričan sem, da nič kaj bistvenega. Znanje imamo, vendar ga ja treba ustrezno in bolj drzno prenesti v prakso. Tudi v tej smeri je čutiti napredek pri povezovanju izobraževalnih institucij, kjer teoretično znanje obstaja, in gospodarstvom. Včasih zmanjka tudi poguma in optimizma, spustiti se v rešitve, ki še niso uveljavljene. Prvi korak pa je, kot ponavadi, nenehno optimiziranje procesov znotraj družb ter prilagajanje najnovejšim zahtevam čedalje hitreje spreminjajočega se trga.

Kako ocenjujete informatiziranost logistike v Sloveniji?

V tej smeri se je v zadnjih letih kar precej premaknilo. Ugotovljeno je bilo, da brez informacijske podpore žal ni mogoče slediti čedalje višjim zahtevam partnerjev v dobavnih verigah. Seveda pa je pri tem treba poiskati rešitve, namenjene lastnim procesom. Slepo sledenje ponujenim rešitvam ali celo prilagajanje procesov informacijskim rešitvam, ki niso optimalne, ima lahko precej negativne posledice.

Vloga in pomen logistike sta se zadnja leta spremenila. Ta prehaja iz klasične logistike, ki je temeljila predvsem na skladiščenju in prevozih, na upravljanje celovitih preskrbnih verig. Kako vidite te spremembe in kako ste se nanje prilagodili v Kemofarmaciji?

V družbi se že vrsto let zavedamo, da logistika s pomočjo servisne in razvojne funkcije pripomore k uspešnosti družbe. Pri tem je procesno vpeta med druge poslovne funkcije. Osredotočenost na končnega kupca in izpolnjevanje njegovih potreb pa zahteva natančno planiranje in seveda kontrolo procesov vseh povezanih partnerjev v distribucijski verigi. Elektronsko poslovanje omogoča lažje in hitrejše povezovanje partnerjev v dobavni verigi. Koordinacija in sinhronizacija informacijskega in blagovnega toka ob optimalnem koriščenju potrebnih resursov pa je ena najzahtevnejših nalog, ki so postavljene pred dobavno verigo.

Kako je logistika organizirana v Kemofarmaciji in kako je z informatizacijo logistike v vašem podjetju?

Distribucija zdravil je usmerjena predvsem v zagotavljanje varnosti pacientov, ki so na koncu preskrbne verige. Kot veletrgovina s polnim obsegom opravljanja dejavnosti prometa z zdravili na debelo imamo štiri ključne vloge v preskrbi trga z zdravili. Prva je celovita preskrba z vsemi zdravili, ki jih slovenski trg potrebuje. Druga je zmanjševanje števila transakcij med proizvajalci zdravil in lekarnami, kar optimizira delo lekarn. To pomeni, da lahko lekarne vsa zdravila dobijo pri nas, na enem mestu. V zadnjem času je vse bolj izražena tudi vloga financiranja zdravstvenega sistema, zaradi problemov neplačil na strani kupcev in pritiskov na skrajševanje plačilnih rokov na strani dobaviteljev. Zelo pomembna vloga veletrgovin je tudi opravljanje številnih storitev z dodano vrednostjo za proizvajalce, še posebno za lekarne.

Pri preskrbi z zdravili je najpomembnejša neposredna povezava s proizvajalci, kjer se dobavna veriga začne. Vsak proizvajalec zahteva, da je izdelek, dobavljen pacientu, takšen, kot ga je proizvedel. Seveda se pred začetkom poslovanja prepriča, ali partner te zahteve lahko zagotovi. Predvsem so osredotočeni na sledljivost izdelkov na ravni proizvodne serije v celotni dobavni verigi, zagotavljanju varnostnih in temperaturnih pogojev ter izobraževanju osebja, vključenega v procese. Vsaka med njimi zahteva tako organizacijske kot tudi tehnološke rešitve za njihovo zagotavljanje.

S koliko dobavitelji sodelujete in koliko odjemalcev preskrbujete?

Sodelujemo z več kot 400 dobavitelji in več kot 1000 kupci, med katerimi so vse javne in bolnišnične lekarne, večina zdravstvenih centrov, veterinarjev in specializiranih trgovin. Na zalogi imamo 17.000 izdelkov neomejeno po naročilu. Več kot 90 odstotkov naročil je elektronskih, kar omogoča sodoben spletni portal Elona za naročanje in komunikacijo s kupci.

Koliko ljudi dela v logistiki? Ali ste morda kakšne logistične storitve oddali v izvajanje drugim (outsourcing)?

Kemofarmacija zaposluje več kot 160 ljudi, od tega jih 89 dela v logistiki. Pri izvajanju logističnih aktivnosti vključujemo tudi zunanje izvajalce.

Kakšne so vaše logistične zmogljivosti (skladišča, viličarji, skladiščna tehnika, optični čitalci, IT-podpora ...) in ali morda načrtujete gradnjo novih zmogljivosti ali posodobitev opreme?

Naše zdajšnje logistične zmogljivosti zadostujejo za preskrbovanje obstoječega poslovanja, zavedamo pa se, da je optimiranje procesov nikoli končan proces. Rezultati optimizacij zahtevajo spremembe tako v procesih, opremi in izobraževanju vseh sodelujočih v procesih.

Glede na velikost preskrbovanega trga imamo v Sloveniji le en distribucijski center, ki je opremljen za izvajanje najzahtevnejših distribucij farmacevtskih izdelkov. Distribucijski procesi so informacijsko podprti ter vključujejo v skladu z zahtevano učinkovitostjo procesov različne vrste tehnologij za izvajanje aktivnosti, kot so avtomatski izdajni stroj, tehnologija RF, integrirani transportni sistem, viličarji, temperaturno validirana dostavna vozila …

Kakšni so letošnji in prihodnji načrti Kemofarmacije glede razvoja logistike?

Letos se bomo usmerili predvsem k spremembam v nabavni in posledično notranji logistiki. Z njimi želimo še povečati učinkovitost procesov na vstopu v distribucijsko verigo. Poudarek pa bo tudi na nadgradnji logističnega informacijskega sistema, ki bo omogočil kakovostnejše podatke za nadaljnje optimiranje procesov.

Logistika v vaši panogi (veletrgovina z zdravili in medicinskimi pripomočki) ima precej posebnosti. V čem so te posebnosti?

Celotna preskrbna veriga z zdravili, od proizvajalca zdravil prek veletrgovin in lekarn do bolnika, je izjemno dobro regulirana in prav je tako, saj se za zdravila zahtevajo najvišji standardi, da so ta varna in učinkovita. Sledimo enotnim smernicam, ki jih postavlja evropska dobra distribucijska praksa za farmacevtske izdelke. Kot že omenjeno, je v preskrbni verigi zdravil najpomembnejša neposredna povezava s proizvajalci, kjer se dobavna veriga začne. Zdravilo, ki ga dobi pacient na koncu verige, mora biti takšno, kot je v verigo vstopilo. Zato se sledenje farmacevtskih izdelkov izvaja od trenutka vstopa v distribucijsko verigo, ki je pod nadzorom Kemofarmacije, do predaje kupcu. Sledenje izdelkov je nadgrajeno še s sledenjem posameznih proizvodnih serij izdelkov in njihovih rokov uporabnosti. Teh aktivnosti si brez robustnih, informacijsko podprtih procesov praktično ni mogoče zamišljati.

Kako na logistiko v Kemofarmaciji vpliva e-poslovanje?

Pravočasnost in popolnost informacij sta temelj za postavitev optimalnih vitkih procesov v družbi. To zavedanje je Kemofarmacijo vodilo pri vzpostavljanju elektronskega poslovanja že pred leti. V današnjem času si brez e-podpore poslovanja s kupci sploh ne znamo več predstavljati. Le redki kupci še ne poslujejo na ta način. Prav tako pa se izpopolnjuje tudi e-poslovanje z dobavitelji. E-poslovanje omogoča natančnejše, hitrejše in učinkovitejše poslovanje vsem v dobavni verigi.

Kaj bi svetovali drugim logistom, kaj naj bo vodilo pri njihovem delu?

Ne vem, ali sem prava oseba za odgovor na to vprašanje, saj so distribucijske zahteve v različnih panogah različne. Iz izkušenj pa lahko rečem, da prava usmeritev, trdo delo in odlični sodelavci postavljajo zelo dobre temelje za uspeh. Vzpostavitev dobrih praks panoge in nadgradnja z lastnimi idejami pa odpirata pravo smer za pozitivno poslovanje tudi v prihodnosti.