ZSSS ogorčen nad razliko v kupnini za Helios

Zaposleni v Heliosu na lastniški vstop Kansai Painta gledajo pozitivno.

Objavljeno
09. december 2016 13.38
lvi-Helios
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana − Prodaja Heliosa za nas ni presenečenje, so se včeraj na torkovo vest, da je avstrijski Ring International Helios prodal japonskemu Kansai Paintu, odzvali v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Dodali so, da dosedanji lastnik ni strateški lastnik, ki bi v družbo pripeljal znanje, tehnologijo, razvoj in katerega delovanje bi odpiralo nova, kvalitetna ter dostojna delovna mesta.

Razlika v kupnini

V ZZZS menijo, da je objavljena višina kupnine potrdila tisto, na kar so na ZSSS opozarjali v letu 2014: »Tedaj dogovorjena kupnina za nakup Heliosa nikakor ni odražala dejanske vrednosti! Ne smemo namreč prezreti, da so država in banke Helios prodale za 154 milijonov, avstrijski lastniki pa so ga v zgolj nekaj letih prodali naprej za 572 milijonov. Razlika je torej več kot 400 miljonov evrov, pri tem pa ne gre prezreti, da so bila sredstva za nakup Heliosa od Avstrijcev pridobljena tako, da se je zastavilo celotno premoženje Heliosa.«

Opozorili so, da se je zaradi neodgovornega ravnanja prodajalcev izgubilo več kot 200 delovnih mest, sredstva za denarna nadomestila za čas brezposelnosti in socialne transferje za odpuščene delavce pa je krila država, ki je prav tako namenila subvencije oziroma olajšave za manjše število novozaposlenih delavcev v Heliosu.

»Delež države in oškodovanja državnega premoženja je tako večji kot zgolj razlika v višini približno 400 miljonov evrov,« trdijo v ZSSS. V Delu smo sicer že poročali, da Ring zdaj ni prodajal le družbe, ki jo je kupil leta 2014, ampak skupino Helios, h kateri je pridružil tudi premazna podjetja, ki so že prej spadala pod okrilje skupine Ring, družbo pa je tudi prestrukturiral in izboljšal njeno donosnost.

ZSSS je vlado pozval, da pripravi spremembe zakonodaje o prodaji državnega premoženja, ki bi preprečile njegovo razprodajo in zagotovile večjo vključenost zaposlenih in civilne družbe v prodajne postopke.

Zaposleni v Heliosu zadovoljni

V sindikatu Heliosa se s tem, kar je bilo, ne ukvarjajo več, ampak jih skrbijo delovna mesta in prihodnost. Po vseh sestankih, ki so jih ta teden z vodstvom imeli zaposleni, pa menijo, da je lastniški vstop Kansai Painta za družbo lahko pozitiven. Prvi sindikalist Tomaž Kumer pravi, da je med japonsko skupino in Heliosom veliko možnosti za sinergije. Poleg tega naj bi Helios postal razvojni center. Zato po njegovih besedah ne pričakujejo odpuščanj, ampak kvečjemu kadrovsko krepitev.