Pomoč iz domovine

Enajst gradbenih delavcev Prenove, ki v kočevski obrtni coni pri Tušu že četrti dan gladovno stavkajo, so včeraj obiskali predstavniki srbskega in bosanskega veleposlaništva v Sloveniji.

Simona Fajfar
čet, 04.03.2010, 09:36

Kočevje - Z listi, na katere jim je samostojni podjetnik Zoran Perkovič zapisoval mizerne zneske, ki jim jih je lani dajal na roko namesto plače, so dokazovali svoje pripovedi. Konzul srbskega veleposlaništva Dejan Perunčić ter Krunoslav Vasilij in Sanja Eminović z veleposlaništva Bosne in Hercegovine so včeraj dopoldne poslušali pripovedi svojih državljanov, ki so se zaradi nemoči, kako priti do zasluženega denarja, odločili za gladovno stavko. Njihov delodajalec Zoran Perkovič jim je zadnje plače nakazal leta 2008, lansko leto pa so preživeli z denarjem, ki jim ga je dajal na roko - po 20, 45 ali največ 150 evrov.

Jožef Lukač iz Vojvodine je delal v Prenovi tri leta in je v vsem lanskem letu, ko je delal 1836 ur, dobil 3062 evrov »akontacije«: »Imam družino, pet šoloobveznih otrok, ki jim pomagajo preživeti sosedje in ženini sorodniki. Kaj je to drugega kot sramota? Sram me je, da se nam je to zgodilo.« Podobno kot drugi stavkajoči je razložil, da so lani mislili, da jim bo Zoran Perkovič plačal, kar jim pripada: »Mi smo delali. Mi nismo preverjali, kaj se dogaja.« Slovenija naj bi namreč bila, so v zadnjih dneh razlagali delavci, vendar urejena pravna država.

Morda, je bilo razumeti predstavnike srbske in bosanske države, se bodo razmere tudi po njihovi intervenciji uredile, saj menda inšpektorat za delo po hitrem postopku rešuje to grozljivko. Pri tem je zelo zanimivo, da je inšpektor za delo v preteklem letu v podjetju Prenova opravil izredni inšpekcijski nadzor, saj je eden od delavcev prijavil nepravilnosti pri izplačilu plače. »Delodajalcu je bila z odločbo odrejena odprava nepravilnosti, odločba je bila tudi izvršena,« je v poročilu odgovoril glavni inšpektor za delo Borut Brezovar. »Drugih prijav domnevnih kršitev inšpektorat ni prejel,« je še zapisal Brezovar, ki bo jutri obiskal Kočevje. Delo pa še čaka na odgovor, zakaj inšpektor ob ugotovitvah nepravilnosti pri enem delavcu ni preveril, kako je pri drugih zaposlenih.

Stavkajoči so odločeni, da bodo kljub nizkim temperaturam vztrajali v lesenem skladišču, kjer tudi spijo oziroma se zleknejo na sedeže kombija. Pojavile so se že prve zdravstvene težave, saj je moral eden od stavkajočih v torek zvečer zaradi težav s povišanim sladkorjem na urgenco.

Iz tiskanega Dela.

Povezane novice

Zadnje plače so dobili predlani
2. marec ob 08:40
Devet delavcev Prenove, ki so zadnje plače dobili leta 2008, je v kočevski obrtni coni pri Tušu začelo gladovno stavko. Samostojni podjetnik Zoran Perkovič jim je od leta 2008 dajal denar »na roko« - po 20, 45 in največ ...

Komentiraj članek

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje je preprosto, vendar pa zaradi spodbujanja kulturne in dostojanstvene razprave pred oddajo komentarjev zahtevamo vnos osebnih podatkov.
Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Pogoji komentiranja so dopolnjeni!

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje prispevkov na straneh Dela ni pravica, temveč možnost, ki jo omogoča medijska družba Delo, d. d. S komentarji prispevkov izražate svoje mnenje ali stališče na lastno odgovornost. Za objavo komentarjev, ki bodo na ogled takoj vidni vsem obiskovalcem portala, zahtevamo vnos osebnih podatkov. Kot registriran uporabnik, ki osebnih podatkov v uporabniškem računu ni dopolnil, pa imate možnost oddaje komentarjev, pri čemer si uredništvo pridržuje pravico do objave po lastni presoji.

Uredništvo Dela in izdajatelj Delo, d. d., spodbujata argumentirano razpravo in ne dovoljujeta zlorabe medijskega prostora za žalitve, napeljevanje k sovraštvu ali nasilju, osebno diskreditacijo identificiranih piscev, oglaševanje izdelkov ali storitev ali kako drugače pravno spornih komentarjev.

Po kazenskem zakoniku je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe, kakor tudi za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Uredništvo Dela bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo to zahtevali pristojni organi. Podatke lahko na zahtevo sporoči tudi prizadeti osebi zaradi uveljavljanja njenih pravic.

Uredništvo Dela bo zato po svoji presoji brisalo sporna sporočila; posameznim avtorjem bo tudi odvzelo možnost komentiranja.

Za vsebino, naslove in priloge sporočil v forumih so odgovorni avtorji sami.

Medijska družba Delo, d. d., uredništvo Dela

Prijavi se

Komentarji

Prikaži: starejši prej
1 komentar
Neznan

"Slovenija naj bi namreč bila, so v zadnjih dneh razlagali delavci, vendar urejena pravna država."

Ej, ljudje...ne veste še vsega

04. marec 2010, ob 10:58:54
1 komentar
Stran: <|1|>
Prikaži: starejši prej