Elektro Gorenjska vpeljuje napredne števce

Odjemalcem bodo omogočili učinkovitejšo rabo energije in nižje stroške, vsi pa naj bi jih dobili do leta 2018.

Objavljeno
09. december 2011 19.47
Posodobljeno
12. december 2011 05.00
Marjetka Nared, Posel in denar
Marjetka Nared, Posel in denar

Nekatere novosti na področju uvajanja pametnih omrežij v Sloveniji že dobivajo konkretno podobo. Med tistimi, ki sledijo tehnološkemu razvoju in naprednim trendom, je Elektro Gorenjska, ki je leta 2009 začel projekt uvajanja napredne merilne infrastrukture z naprednimi števci.

To elektrodistribucijsko podjetje je po opravljenih analizah podpisalo pogodbo o dobavi sistema naprednega merjenja, podpisani dokument pa med drugim predvideva zamenjavo vseh obstoječih elektromehanskih električnih števcev z novimi naprednimi merilnimi števci dveh dobaviteljev – podjetij Iskraemeco in Landis+Gyr.

»Projekt je velik, zahteven, z nekaterih vidikov celo pionirski. Če upoštevamo menjavo več kot 80.000 števcev samo na področju Gorenjske, je to zelo velik zalogaj. Tehnološki preskok od klasičnih elektro-mehanskih na moderne elektronske števce je ogromen. V naprave in sisteme v novi tehnologiji moramo biti več kot prepričani. Zato izvajamo obsežna in dolgotrajna preizkušanja novih naprav in sistemov. Testiranja so sistematično razdeljena v več faz. Po uspešno opravljenih preizkušanjih pri proizvajalcu smo sisteme preselili na teren, v realno okolje. Vzporedno smo vgradili nove števce na nekaj območjih Gorenjske in nadaljevali s preizkušanjem v realnem okolju,« aktivnosti predstavljajo v Elektru Gorenjska.

Projekt je trenutno tik pred začetkom izvajanja zadnjih, t. i. prevzemnih testiranj, ki so pogoj za začetek množične zamenjave števcev. Osrednje gorenjsko elektrodistribucijsko podjetje bo zamenjavo začelo prihodnje leto, zadnji elektromehanski števec pa naj bi bil zamenjan leta 2018, s čimer bo na Gorenjskem dokončno uveden sistem naprednega merjenja.

Financiranje sistemsko 
še ni urejeno

Financiranje projekta sicer po besedah predstavnikov Elektra Gorenjska sistemsko še ni urejeno. Na vprašanje, koliko bo znašala investicija, pa odgovarjajo le, da gre za osemmestno številko. »Sredstva, s katerimi zdaj razpolagamo distribucijska podjetja, nedvomno ne bodo zadostovala. Predvidevamo, da bo za uvedbo napredne merilne infrastrukture v Sloveniji potrebnih približno 180 milijonov evrov,« dodajajo.

In kaj bodo novosti prinesle uporabnikom? Kot pojasnjujejo sogovorniki, je njihov cilj odjemalcem na Gorenjskem omogočiti možnost konkurenčne izbire, zato sta se oba dobavitelja naprednih merilnih števcev na njihovo pobudo sporazumela, do bodo njune naprave in sistemi odprti za spremembe in dograjevanja. To pomeni, da bosta števca obeh dobaviteljev zamenljiva tako fizično kot tudi v smislu izmenjave in uporabe podatkov, pridobljenih na podlagi dogovorjenega standarda (IDIS).

Z novim sistemom naprednega merjenja bodo omogočeni upravljanje in redno daljinsko odčitavanje ter zajem drugih podatkov o porabi. Ponekod bo na voljo tudi daljinsko odčitavanje porabe plina, vode in toplovodnega ogrevanja, pravijo v elektrodistribucijskem podjetju. Vsi števci bodo povezani v merilni center, tako da bodo odjemalci vsak mesec dobili račun za dejansko porabljeno električno energijo. Komunikacija bo dvosmerno potekala po PLC tehnologiji oz. glede na prenos informacij po energetskih žicah, manj pa po širše poznani GSM/GPRS komunikaciji. Projekt zajema vse naprave in sisteme od števcev pri odjemalcih pa do merilnega centra pri Elektru Gorenjska.

Koristi za družbo, posameznike in dobavitelje

»Odjemalci bodo lahko doma upravljali s svojo porabo, na voljo jim bodo sprotne informacije o porabi in tarifah, na podlagi teh informacij pa bodo imeli možnost nadzora porabe (grelniki, pralni stroji ipd.). Prav tako jim bo omogočen prikaz teh informacij na spletnem portalu. Odjemalci bodo dobivali račune, ki bodo skladni z dejansko mesečno porabo. Omogočena bo hitra detekcija izpadov, zato bo mogoč tudi hitrejši odziv. Povečali se bosta zanesljivost dobav in kakovost električne energije. Poleg širših družbenih nujnosti in koristi bodo lahko odjemalci učinkoviteje rabili električno energijo in si zagotovili nižje račune, dobavitelji električne energije pa bomo lažje in bolje obratovali ter načrtovali elektroenergetsko omrežje,« koristi še opisujejo v Elektru Gorenjska.

Napredna merilna infrastruktura in napredni števci so eden pomembnih gradnikov pametnih omrežij in predstavljajo korak v smer evropskih zavez. »V boju proti podnebnim spremembam, za zniževanje energetske odvisnosti in navsezadnje za prijaznost do potrošnika se je Evropa obvezala, da bo zmanjšala porabo električne energije, povečala delež obnovljivih virov in zmanjšala izpuste ogljikovega dioksida – vse za 20 odstotkov do leta 2020. Da bi odjemalec električne energije lahko varčeval z energijo in jo trošil učinkoviteje in ob pravem času, mora vedeti in se zavedati, kdaj in koliko je porabi,« zaključujejo sogovorniki.