Alstom do ponedeljka še na gradbišču TEŠ 6

Ker ni državnega poroštva za 558 milijonov evrov posojila EIB in EBRD, je gradnja TEŠ 6 negotova.

Objavljeno
02. november 2012 17.24
Posodobljeno
02. november 2012 20.00
Borut Tavčar, Cveto Pavlin, gospodarstvo
Borut Tavčar, Cveto Pavlin, gospodarstvo
Šoštanj – Po Alstomovi napovedi, da bo ustavil dela na gradbišču šestega bloka TE Šoštanj, je direktor TEŠ Simon Tot za Delo izjavil, da Alstom do ponedeljka še ne bo zapustil gradbišča šestega bloka, za naprej pa vsi upajo na rešitev.

Kar so pri Alstomu, glavnem dobavitelju tehnološke opreme za TEŠ 6, na začetku tedna napovedali, so tudi uresničili. Vodstvo Termoelektrarne Šoštanj so v četrtek uradno obvestil o suspenzu del. Direktor TEŠ Simon Tot je za Delo povedal, da Alstom do ponedeljka še ne bo zapustil gradbišča TEŠ 6, za naprej pa vsi upajo na rešitev. Tot je še dodal, da je bilo za ta teden načrtovano, da bo večina delavcev na gradbišču vzela prosto, zato je težko govoriti, ali je to posledica suspenza.

»Alstom se je odločil za stopnjo suspenza, ker do konca oktobra nismo plačali zapadlih obveznosti. To se nam je zgodilo že spomladi,« je dejal Tot. Opozoril pa je, da so zdaj razmere precej drugačne. »V Alstomu najpozneje v ponedeljek pričakujejo obvestilo, ali bo poroštvo za 440 milijonov evrov posojila Evropske investicijske banke sprejeto ali ne,« pravi Tot. Iz TEŠ bodo pisali vladi, saj ravno od nje že skoraj mesec dni pričakujejo odgovor.

Več bo tako znanega v ponedeljek, je dejal Tot. Po njegovih pojasnilih so bila do zdaj dela na gradbišču šestega bloka zelo intenzivna in so pred terminskim načrtom. Ker država še vedno ni povedala, kdaj bo podpisana poroštvena pogodba, po kateri bo država jamčila za 440 milijonov evrov vredno posojilo EIB, se v Tešu po njegovih navedbah težko pogajajo z Alstomom. »Država bi nam morala povedati, ali bomo dobili poroštvo ali ne, saj nimamo več časa,« je poudaril Tot. Dodal je, da je zadeva dosegla točko, ko tudi ne morejo več zagotavljati, ali bo končna cena gradnje 1,3 milijarde evrov.

V primeru pozitivnega odgovora vlade bo TEŠ lahko najela premostitvena posojila in se dogovorila za nadaljevanje del. »Ampak tako lahko delamo nekaj dni, saj zamujamo že en mesec,« opozarja Tot. Odločanje o poroštvu se namreč zajeda že v pogoje za črpanje posojila EIB. »Če poroštvena pogodba ne bo sprejeta zelo hitro, bodo banke ušle. To pa bi pomenilo konec projekta TEŠ 6 v tej obliki in lastništvu države. Ne znam napovedati, kaj se bo zgodilo, če ne bo poroštva,« pravi Tot. Meni tudi, da bosta EIB in EBRD v prihodnje večkrat premislili, ali vlagati v državo, ki je tako nezanesljiva.

EIB in EBRD se bosta umaknili, če TEŠ do 30. novembra ne bo začela črpati posojil. Če bi se to zgodilo, bi bilo treba EIB vrniti 110 milijonov evrov že porabljenega posojila, EBRD 82,5 milijona evrov, Alstomu 160 milijonov, zraven pa bi bilo treba prišteti še druge stroške, ki bi bili posledica odhoda bank.

Če bodo v Termoelektrarni Šoštanj v ponedeljek dobili zagotovilo, da bo poroštvena pogodba podpisana pravočasno, potem imajo podlago za pogajanja in dogovor z Alstomom za premik zapadlih obveznosti. Teh je za 154 milijonov evrov, skupaj s slovenskimi podjetji je zapadlih obveznosti že več kot 160 milijonov evrov. Minister za finance Janez Šušteršič je sicer 23. oktobra pojasnil, da bo poroštvena pogodba za podpis z EIB pripravljena, ko bodo rešene vse dileme. Za kakšne dileme gre, takrat ni želel govoriti, ker da gre »za pogajanja«, pa tudi Tot ne ve, kaj je imel minister Šušteršič v mislih, saj ministrstvo ni v stiku s TEŠ.

»Stvar je zelo resna,« je poudaril Tot. Gre za skoraj 558 milijonih evrov. To je denar, ki je za TEŠ 6 rezerviran pri EIB in EBRD, pa ne morejo do njega, saj je treba izvesti formalne postopke za črpanje posojil. Pri EIB na črpanje čaka 440 milijonov evrov in pri EBRD 117,5 milijona evrov. »Če ta denar dobimo, bo projekt normalno funkcioniral,« je dodal Tot.