Aprila prvi javni seznam davčnih dolžnikov 

Davčna in carinska uprava že popisujeta dolg, zdaj bosta dodali imena. Merilo je 5000 evrov dolga in 90 dni.

Objavljeno
04. marec 2013 21.04
SLOVENIJA,NAZARJE,24.6.2010.GOSPODINJSKI APARATI.FOTO:MAVRIC PIVK/DELO
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana – Bliža se čas prvega razkritja. Davčna in carinska uprava bosta 15. aprila prvič objavili seznam davčnih dolžnikov, ki več kot 90 dni dolgujejo več kot 5000 evrov. Sodelovala bosta Ajpes in KDD, zato ministrstvo za finance s pravilnikom ureja njune obveznosti.

Po podatkih generalnega davčnega urada je skupni davčni dolg 31. oktobra 2012 dosegel 1,57 milijarde evrov in je bil 5,5 odstotka večji kakor v istem obdobju leta 2011. V skupnem dolgu je bilo 1,0614 milijarde evrov aktivnega dolga in 509 milijonov evrov pogojno izterljivega. Novejših podatkov zdaj ni mogoče dobiti, dosegljivi bodo konec marca. Nekaj davčnega dolga »zbere« še carinska uprava: tam je skupni znesek lani jeseni dosegel skoraj 260 milijonov evrov.

O dolžnikih in njihovih lastnikih

Ministrstvo za finance bo med javno obravnavo do 7. marca sprejemalo pripombe k pravilniku z dolgim naslovom: O rokih in načinu izmenjave podatkov, ki so potrebni za pripravo seznamov pravnih oseb neplačnikov, katerih dolg presega 5000 evrov in je starejši od 90 dni. Ta bo zagotavljal oporo novi zakonski določbi, po kateri bo davčna uprava pri dolžnikih pravnih osebah razkrivala tudi lastnike, ki imajo v rokah več kot 25 odstotkov delnic ali najmanj tolikšen delež. S pravilnikom namerava ministrstvo urediti izmenjavo podatkov o lastnikih pravnih oseb med davčno in carinsko upravo ter agencijo za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) ter Centralno klirinško depotno družbo (KDD).

Pravilnik je povezan z zakonom o obsežnih spremembah in dopolnitvah zakona o davčnem postopku, ki ga je državni zbor na predlog vlade Janeza Janše uzakonil 29. novembra lani. Za javnost je najbrž najbolj zanimiv 20. člen zakona o »javni objavi zavezancev, ki ne predlagajo obračunov davčnega odtegljaja, in neplačnikov davkov«. Davčna in carinska uprava bosta seznam zavezancev, podjetij in posameznikov najpozneje do desetega dne v mesecu objavili na svojih spletnih straneh, upoštevali pa bosta podatke na 25. dan v preteklem mesecu. Na seznam bosta uvrstili tudi podjetja in posameznike, ki ji do tega roka ne bodo oddali obračuna davčnega odtegljaja za izplačilo plače in nadomestila plače. Davčna in carinska uprava za vlado že od 1. januarja 2009 pripravljata polletna poročila o davčnih dolžnikih z dolgom nad 4000 evrov, a v teh pregledih je statistika o dolgu brez imen. Ta poročila je v davčni postopek vnesla vlada Janeza Janše iz obdobja od leta 2004 do 2008, njena naslednica vlada Boruta Pahorja pa je še pred prvim poročilom sklenila, da imena ne spadajo vanj zaradi napak in pomanjkljivosti, ki jih ni mogoče povsem izključiti.

Davčna stroka ne pričakuje uspešnice

Lani poleti je sezname davčnih dolžnikov začela objavljati soseda Hrvaška, ki je tudi na tem področju postala vzornica Janševi vladi, potem ko je od sosedov na področju zavarovanja plačil že prevzela zamisel o izvršnici. Sosedje so poročali o velikih poplačilih davčnega dolga, ker so se mogotci z različnih področij poskušali izogniti sramoti, a slovenski davčni strokovnjaki dvomijo, da se bo zgodba ponovila v Sloveniji. »Nikakor ne pričakujem, da bodo dolžniki, ki bodo na javnem seznamu, zato kaj hitreje poplačali svoje obveznosti. Res je sicer, da je pri nas tudi davčna morala na zelo nizki ravni, še pomembnejše pa je, da je največ davčnih dolžnikov zaradi resnih ekonomskih težav v položaju, ko davkov pač ne morejo plačati. Pri nas je struktura davčnih dolžnikov drugačna, kot je bila na Hrvaškem, kjer je bilo veliko takšnih in drugačnih zvezdnikov. Pri nas je med dolžniki velik delež podjetij, tako pravnih oseb kot samostojnih podjetnikov, ki so iz različnih vzrokov zabredli v težave in zdaj niti davkov ne morejo plačati. Noben seznam jih ne more prisiliti k plačilu, če nimajo premoženja,« razmišlja generalni sekretar zbornice davčnih svetovalcev Darko Končan. Najbrž bo javnost izvedela za nove zgodbe o neplačanih prispevkih za socialno varnost zaposlenih, ki jih že dve leti ni mogoče ne odlagati ne plačevati na obroke, kar lahko zaposleni že zdaj zvedo na davčni upravi.

Izterjava uspešna – kdo gre na seznam?

Davčna uprava za vlado prav zdaj zbira statistiko o dolgu z dne 31. decembra 2012, poročilo bo predvidoma pripravila do konca marca. Doslej sta davčna in carinska uprava dvakrat na leto sestavili pregled dolga pri dolžnikih z neplačanimi obveznostmi nad 4000 evri, oddali sta ga ministrstvu, to pa vladi. »Po novem moramo dvakrat na leto leto poročati o stanju in gibanju celotnega davčnega dolga. Poleg tega pripravljamo seznam zavezancev z dolgom nad 5000 evrov. Gre za dve ločeni stvari, ki se ne izključujeta,« pojasnjujejo v davčni upravi. »Letno poročilo o davčnem dolgu bomo vladi predložili hkrati s predlogom zaključnega računa proračuna za leto 2012,« dodajajo na ministrstvu za finance, kjer novejših podatkov od jesenskih ni mogoče dobiti.

»Zoper dolžnike z aktivnim dolgom davčna uprava praviloma izvaja vse postopke davčne izvršbe, ki jih predvideva zakon o davčnem postopku. Za pogojno izterljivi dolg je značilno, da je verjetnost poplačila tega dolga zelo majhna, saj je v 80 odstotkih primerov poplačilo odvisno od konca sodnega postopka – na primer stečajnega ali zapuščinskega postopka in prodaja nepremičnine v izvršilnem postopku,« pojasnjujejo v generalnem davčnem uradu. Prav zaradi zagotovil davčne uprave, da redno in učinkovito izvaja izterjavo, je vmesno vprašanje, kateri zavezanci se bodo uvrstili na javni seznam. Na tem seznamu seveda ne bo ljudi, ki so denar pred slovensko davčno upravo skrili na račune v tujini.