Bratuškova v Parizu snubi francoske investitorje

Konkretnih kupčij še ni, a so v slovenski delegaciji zadovoljni z odzivom.

Objavljeno
04. december 2013 13.07
bsa/Bratušek
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Pariz - Slovenska premierka Alenka Bratušek je na investicijski konferenci na združenju delodajalcev Medef v Parizu predstavila privatizacije načrte, s katerimi želi pritegniti še kakšno francosko investicijo.

Konkretne kupčije sicer še niso bile na mizi, a so v slovenski delegaciji zadovoljni z odzivom, saj se je dogodka udeležilo več kot štirideset predstavnikov francoskih podjetij. Premierka je udeležencem konference zagotovila, da bo privatizacija izpeljana transparentno, z javnimi razpisi. Išče da se strateške partnerje z načrti za prihodnost. Posebno vlogo bo, seveda, igral denar.

Po besedah Charlesa Paradisa iz Medefa obstaja velik interes francoskih podjetij glede privatizacije in sanacije bančnega sektorja. Med drugim so Bratuškovo in finančnega ministra Uroša Čuferja poslušali predstavniki Veolie (okolje), EADS (aeronavtika), Areve (energetika) ... Paradis je omenjal zanimanje francoskih investitorjev za letališče Ljubljana in tudi Dars. Slovenijo vidi tudi kot ključnega partnerja na širšem, balkanskem območju.

Glede bančnega sektorja je Bratuškova zagotovila, da ima Slovenija natančen načrt in dovolj denarja za kapitalske injekcije bankam. Konference so se udeležili predstavniki dveh velikih francoskih bančnih skupin, Société Générale in BNP Paribas.

V slovenski vladi po investicijskih konferencah v Parizu in prejšnji teden v Düsseldorfu ugotavljajo, da se začenja krepiti zaupanje v Slovenijo. Prvi krog privatizacije naj bi bil sicer končan do konca prihodnjega leta, a je hitrost odvisna od velikosti in zahtevnosti podjetja v državni lasti, ki je naprodaj. Tako naj bi prodajanje Telekoma potekalo dlje časa kot privatizacija kakšnega manjšega podjetja.

Kot slovensko prednost navajajo usposobljeno delovno silo, položaj v regiji, uspešno dosedanje partnerstvo s francoskimi podjetji (denimo Renaultom).

Po besedah Boštjana Skalarja iz agencije Spirit (med drugim se ukvarja s spodbujanjem naložb) tuja podjetja že čutijo, da Slovenija postaja odprta za tuje investicije. Takšne pripravljenosti da doslej ni bilo.

Popoldne se bo Bratuškova v Elizejski palači sestala s francoskim predsednikom Françoisem Hollandom. Slovenija in Francija imata na evropskem področju čedalje bolj podobna stališča. Tako, da ob varčevanju in spodbujanju gospodarstva ne bi smeli zapostavljati socialne države. Tudi glede večje solidarnosti znotraj območja evra se Slovenija pridružuje francoskim stališčem.