Ekonomisti: Pred letom 2016 ne bo obrata na bolje

Stopnja brezposelnosti, merjena z anketo o delovni sili, ki je mednarodno primerljiv podatek, kaže, da se je brezposelnost v prvi polovici leta 2013 povečevala in se zelo približala povprečju EU, za katerim je pred krizo močno zaostajala.

Objavljeno
08. april 2014 12.19
Igor Masten - Sobotna
Erika Repovž, Gospodarstvo
Erika Repovž, Gospodarstvo

Ljubljana - Po podatkih državnega statističnega urada so se razmere na trgu dela leta 2013 v primerjavi z letom 2012 še poslabšale. Število brezposelnih se je povečalo za dobrih 12.000 oziroma za 13,5 odstotka. Ker se je za 6000 zmanjšalo tudi število aktivnih prebivalcev, se je posledično povišala stopnja anketne brezposelnosti, ki je znašala dobrih deset odstotkov.

 

Število delovno aktivnih se je lani zmanjšalo za 18.000 oziroma za slaba dva odstotka, ugotavljajo na Sursu. Pri tem se je število zaposlenih zmanjšalo za skoraj 21.000 (2,7 odstotka) in število samozaposlenih za 3000 (za 2,9 odstotka).

Leta 2013 se je obrnil tudi pozitivni trend v zadnjih nekaj letih, ko se je število brezposelnih iz leta v leto počasneje povečevalo. Potem ko se je leta 2009 število brezposelnih povečalo za 34 odstotkov, leta 2010 za 23 odstotkov, leta 2011 za 11 odstotkov in leta 2012 za malo manj kot osem odstotkov, se je lani število brezposelnih povečalo za 12.000 oziroma za 13,5 odstotka.

Med neaktivnimi 
prevladujejo ženske

Leta 2013 se je za 5000 (sedem odstotkov) povečalo tudi število neaktivnih, med katerimi je bilo največ upokojencev (66,1 odstotka), sledili so dijaki in študenti (19,4 odstotka). Med neaktivnimi prebivalci so prevladovale ženske, in sicer jih je bilo 433.000 (57,6 odstotka).

V gospodarskem smislu nas čaka še eno leto nazadovanja

Stopnja brezposelnosti, merjena z anketo o delovni sili, ki je mednarodno primerljiv podatek, kaže, da se je brezposelnost v prvi polovici leta 2013 povečevala in se zelo približala povprečju EU, za katerim je pred krizo močno zaostajala. V drugi polovici leta 2013 se je tako merjena stopnja po desezoniranih podatkih začela zniževati. »Kljub takšni sliki v drugi polovici lanskega leta pričakujemo, da bo letos in prihodnje leto, kljub pričakovanemu okrevanju aktivnosti, stopnja brezposelnosti ostala na doseženi ravni, kar povezujemo predvsem z nerešenimi strukturnimi problemi na trgu dela,« je napovedal Boštjan Vasle z Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar).

Ekonomist Sašo Polanc meni, da je ključni dejavnik pri zaposlovanju višina plač, ki bi jih morali znižati, če bi hoteli povečati konkurenčnost in obseg delovnih mest. Podjetjem bi to uspelo le pri nižjih cenah dela, saj se tako znižujejo celotni stroški. »Sedanja vlada do zdaj ni spodbujala rasti, gospodarstvo je bolj ali manj raslo samo od sebe, s pomočjo nekaterih investicij v zadnjem četrtletju.« Po njegovem mnenju nas bo iz krize najlažje potegnil izvoz, gospodarsko rast bi povečala tudi privatizacija. »Empirične študije nam kažejo, da mora biti gospodarska rast nekaj let nadpovprečna, da se začne zmanjševati brezposelnost (podatki za ZDA kažejo, da vsaj tri odstotke na leto). V Sloveniji obrata na bolje v kratkem še ni mogoče pričakovati, v gospodarskem smislu bomo nazadovali vsaj še kakšno leto,« je dejal Polanc.

Enako meni tudi Igor Masten, ki obrat na bolje napoveduje za konec 2015 oziroma začetek leta 2016. »Po nekaterih ocenah smo sicer izšli iz tehnične recesije, vendar popravek gospodarske rasti z –0,3 na +0,3 ne igra bistvene vloge,« pravi Masten.