Evropski zemljevid reguliranih poklicev

Naj bo tortica samo okusna ali tudi varna?

Objavljeno
09. maj 2014 18.06
uho/sejem obrti in podjetnistva
A. S., Gospodarstvo
A. S., Gospodarstvo

Ljubljana, Bruselj – Evropska komisija je objavila evropski zemljevid reguliranih poklicev. Gre za poklice, pri katerih so za njihovo opravljanje potrebne določene kvalifikacije ali poseben naziv, na primer farmacevt ali arhitekt.

Najmanj poklicev je po tej preglednici reguliranih v baltskih državah (Estonija 45, Latvija 61 in Litva 70), v devetih državah je reguliranih poklicev med 100 in 150 (Hrvaška 145, Madžarska 135), v Italiji natančno 150, v desetih državah pa med 150 in dvesto (Nemčija 152, Grčija 167, Švica 178). Več kot dvesto poklicev je reguliranih v Avstriji (218), Združenem kraljestvu (220) in Sloveniji (236), na vrhu pa so Slovaška (311 reguliranih poklicev), Poljska (388) in Češka (398).

Na nedavnem 12. forumu obrti in podjetništva je državni svetnik Alojz Kovšca opozoril, da v obrtno-podjetniški zbornici podpirajo deregulacijo dejavnosti, deregulacijo poklicev pa ne. Z deregulacijo poklicev se znižuje kakovost, zato v zbornici zagovarjajo načelo, da bi v vsaki družbi vsaj eden moral vedeti, kaj dela. Trg takih sumljivih obrtnikov in podjetnikov trg ne izloča, obrtnega dovoljenja pa jim tudi ni moč odvzeti.

Notranji minister Gregor Virant je na forumu dejal, da je regulacija poklicev v Sloveniji še vedno nad evropskim povprečjem in da imajo zato pri nas monopol na primer dimnikarji in pogrebniki. Virant tudi meni, da slaščičarstva in pekarstva ni treba omejevati: sam s slastjo poje tisto slaščico, ki je okusna. Koalicijski kolega kmetijski minister Dejan Židan je Virantu takoj oporekel, da mora biti tortica tudi varna, državni sekretar na šolskem ministrstvu Aljuš Pertinač pa, da je prav vesel, če mesar spozna metljaj in takega mesa ne pošlje v šole.