Gospodarska delegacija odhaja v Iran

Gospodarstveniki se bodo udeležili poslovnih konferenc v Teheranu in Isfahanu ter dvostranskih pogovorov z iranskimi poslovneži

Objavljeno
09. maj 2014 15.01
bandur/teheran
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljiljana Đerić, gospodarstvo

Ljubljana – Na petdnevni obisk v Iran danes odhaja 29-članska gospodarska delegacija, ki jo vodi predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič.

Gospodarstveniki se bodo udeležili poslovnih konferenc v Teheranu in Isfahanu, imeli bodo tudi dvostranske pogovore s tamkajšnjimi poslovneži in se sestali s predstavniki nekaterih iranskih institucij.

V delegaciji so, denimo, predstavniki podjetij Duol, GEN-I, Luka Koper, Petrol, Steklarna Hrastnik in drugih, saj poslovneži računajo na oživitev gospodarskega sodelovanja z Iranom, ki se z mednarodno skupnostjo pogaja o svojih jedrskih zmogljivosti in odpravi sankcij.

Večja konkurenca

Sicer pa se je tudi v drugih evropskih državah zanimanje za Iran precej povečalo, saj so se v zadnjem času v Teheranu zvrstile številne evropske politične in gospodarske delegacije, kar kajpak pomeni, da se bo povečala konkurenca na iranskem trgu.

Slovenski gospodarstveniki se bodo jutri v Teheranu udeležili slovensko-iranske poslovne konference na Iranski gospodarski zbornici, kjer bodo imeli tudi bilateralne pogovore s predstavniki iranskih podjetij.

V ponedeljek pa bodo poslovna konferenca in dvostranski pogovori med poslovneži na gospodarski zbornici v Isfahanu, tretjem največjem mestu v Iranu, ki ima 1,6 milijona prebivalcev; mimogrede, v Teheranu jih živi 7,7 milijona.

HKrati je na obisku v Iranu tudi predsednik državnega zbora Janko Veber, ki se bo udeležil obeh poslovnih konferenc in se bo o krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama pogovarjal tudi z iranskim ministrom za energetiko in gospodarstvo.

Izvoz v Iran upada

Cilj obiska slovenske delegacije v Iranu je kajpak povečati izvoz v to državo, ki upada. Lani smo namreč na iranski trg, na katerem se oskrbuje 81 milijonov potrošnikov, izvozili za 25 milijonov evrov blaga, predlanskim za 31 milijonov, leto prej pa za 53 milijonov.

V Iran največ prodamo farmacevtskih proizvodov, ki imajo kar 60-odstotni delež v našem izvozu v to državo, na drugem mestu pa so električni stroji in aparati, in sicer s 16-odstotnim deležem.

Recesija in inflacija

Iransko gospodarstvo se še ni izvleklo iz recesije. Lani se je skrčilo za 1,5 odstotka, predlanskim pa za 1,9 odstotka. Hud problem je tudi inflacija, ki je bila lani kar 42-odstotna in predlanskim 30-odstotna. BDP na prebivalca (po kupni moči) pa je 12.800 dolarjev.

Najpomembnejši dejavnik iranskega gospodarstva je še vedno nafta in tako so domača gospodarska gibanja že lep čas odvisna zlasti od njene cene na svetovnih trgih.

Kljub temu da se je od 70. let delež naftnega sektorja v iranskem BDP znižal s tretjine na desetino, ima nafta malo več kot 80-odstotni delež v izvoznih prihodkih Irana in 40- do 50-odsotni delež v proračunskih prihodkih te države.

Iran je na četrtem mestu lestvice največjih proizvajalcev nafte na svetu, po rezervah plina pa je na drugem mestu. Veliko ima tudi bakra, svinca in cinka.