GZS s predlogi vladi za izhod iz krize

GZS za razbremenitev gospodarstva in povečanje konkurenčnosti ter izboljšanje socialnih razmer predlaga nekaj ukrepov.

Objavljeno
21. januar 2013 18.45
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si
Ljubljana - GZS je decembra in januarja v okviru Agende 46+, ki vključuje kratkoročne ukrepe za izhod Slovenije iz krize oblikovala konkretne predloge za izboljšanje gospodarskih razmer v držav.

Na GZS poudarjajo, da so nasprotovali napovedanemu zvišanju trošarin na energente in elektrošoku (dvigu prispevka za obnovljive vire energije pri plačilu električne energije), zahtevali pa so trajnostno sožitje gospodarstva in varstva narave v okviru širitve Nature 2000 ter predlagali hitrejše arbitražno reševanje gospodarskih sporov kot alternativo dolgotrajnim sodnim postopkom. Predlagali so tudi konkretne zakonodajne predloge za izboljšanje kritičnih razmer v gradbeništvu in hkrati za zagotovitev kakovosti gradbenih del, po vzoru avstrijske in nemške ureditve, so zapisali na GZS.

Med predlogi za izboljšanje gospodarske klime, ki jih naštevajo na GZS, so tudi spremembe insolvenčne zakonodaje − od okrepitve nadzora ministrstva za pravosodje nad stečajnimi upravitelji in povečanje možnosti njihovega sankcioniranja v primeru kršitev do okrepitve položaja in pristojnosti upniških odborov. Podpirajo tudi uzakonitve poenostavljene prisilne poravnave za s.p.-je in mikro podjetja ter oprostitev založitve predujma za plačilo začetnih stroškov stečajnega postopka, kadar stečajni postopek predlagajo delavci-upniki insolventnega dolžnika.

Poleg tega na GZS opozarjajo na anomalije slovenskega vizumskega sistema, kot so dolgotrajni postopki za pridobivanje vizumov, neobstoj lokacij za njihovo pridobitev za poslovneže iz nekaterih držav ter prestroga ureditev za poslovneže in delavce iz tretjih držav, zato so predlagali nekaj rešitev za njihovo odpravo.

Ob tem v sporočilu za javnost omenjajo tudi konkretne spremembe nove obrtne zakonodaje, da bi odpravili nepotrebne ovire za podjetnike, obrtnike, mikro in mala podjetja ter izpostavili bistvene zahteve delodajalcev v pogajanjih o reformo trga dela.

Januarja in v februarju nameravajo na GZS pripraviti  seznam investicijskih projektov, ki bodo osnova za razvojni zagon slovenskega gospodarstva, skupaj s popisom ovir in rešitev, posvet in akcijski načrt ter strokovno izobraževanje, ki bo omogočilo boljše štipendiranje deficitarnih kadrov in izboljšanje komunikacijskega sistema za odpravo administrativnih in drugih ovir, s katerimi se soočajo podjetja.