Kitajci bi tovarno baterij v Mariboru zagnali že letos

Večmilijonska naložba: tovarna bi bila odskočna deska na evropske trge. Gradila bi jo slovenska podjetja.

Objavljeno
16. januar 2014 19.28
Miha Rubin, Maribor
Miha Rubin, Maribor
Maribor – Štajerski prestolnici se obeta večmilijonska kitajska naložba: podjetje Shihlien Apex Huaian Technology hoče v Mariboru že letos zagnati tovarno baterij, v kateri naj bi dobilo zaposlitev od 200 do 300 ljudi. Slovenska podjetja pa si lahko obetajo posel z gradnjo tega objekta.

Podpis pisma o nameri za postavitev tovarne z omenjenim kitajskim podjetjem je za zdaj najotipljivejši rezultat dosedanjih obiskov delegacij pod okriljem mariborske občine na Kitajskem. Pismo o nameri so podpisali pred dnevi v Huianu, kjer je delegacijo iz Maribora vodil županov svetovalec za gospodarske dejavnosti Marko Kovačič. Vrednost celotne investicije je ocenjena na do deset milijonov evrov, pri čemer naj bi milijon evrov namenili za zemljišče, 2,5 milijona za stavbo in okrog pet milijonov evrov za opremo.

Shihlien Apex Huaian Technology po Kovačičevih besedah izdeluje baterije, ki so »ekološko izjemno sprejemljive in se proizvajajo za avtomobilsko industrijo in tudi za shranjevanje električne energije v domovih«. Za gradnjo tovarne v Mariboru so Kitajci zagreti tudi zato, ker bi bila njihovo okno na trge Evropske unije, pravi Kovačič. »To podjetje si želi letos pri nas zagnati proizvodnjo na 5000 kvadratnih metrih površin, 1000 kvadratnih metrov pa potrebujejo pisarniških površin,« je dejal Kovačič. Baterije bi še naprej izdelovali na Kitajskem, medtem ko bi jih v Mariboru sestavljali glede na vrsto naročila.

Kje točno naj bi stala njihova hala, še ni znano, saj še proučujejo več možnih lokacij. A menda je ena izmed verjetnejših poslovna cona Tezno (območje nekdanjega Tama), kjer ima mariborska občina v lasti 15 hektarov komunalno še neopremljenih zemljišč. Pri tem je Kovačič povedal, da kitajsko podjetje poleg omenjene kvadrature zahteva tudi možnost poznejše širitve, medtem ko bo zahteva slovenske strani, da morajo tovarno graditi naša gradbena podjetja.

O tem, zakaj je kitajski proizvajalec baterij izbral prav Maribor, je Kovačič še povedal, da je k temu pripomoglo tudi podjetje Tam-Durabus v večinski kitajski lasti, ki na Teznem izdeluje avtobuse in bi njegovo tehnologijo uporabilo v svojih vozilih. Prav tako si po Kovačičevih besedah Kitajci želijo biti čim bliže avtocestnemu križu ter železniškim in letalskim povezavam.

Med tokratnim obiskom Kitajske je mariborska delegacija obiskala Šanghaj, Hangzhou in Huian, na Daljnem vzhodu pa so se osredotočili na neposredne investicije in sodelovanje med mesti. »Ta obisk na Kitajskem ni bil zadnji, saj moramo posle, ki jih odpiramo, tudi končati,« je dejal župan Andrej Fištravec. Pri tem je izrazil upanje, da bo slovenski konzul v Šanghaju ostal Drago Napotnik, ki po njegovem mnenju dela zelo dobro.