Kitajci se zanimajo za Marifarm in mariborsko letališče

Kitajci bi v Mariboru gradili tovarno baterij, zanimajo se tudi za Marifarm in letališče.

Objavljeno
26. marec 2014 15.36
Slovenija, Maribor, 20.1.2013 - mariborsko letalisce foto:Tadej Regent/Delo
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
Maribor − Kitajsko podjetje za proizvodnjo baterij Shihlien Apex želi tovarno v Mariboru postaviti še letos, zato mu občina pripravlja več možnih lokacij, je danes po vrnitvi mariborske občinske delegacije s Kitajskega povedal županov svetovalec Marko Kovačič, poroča STA. Na Kitajskem je našel tudi interesente za nakup mariborskega letališča in podjetja Marifarm.

Najprej je bila za tovarno baterij za avtomobilsko industrijo in shranjevanje električne energije v domovih, ki bi zaposlovala od 200 do 300 delavcev, predvidena gradnja nove hale v Poslovni coni Tezno.

A zaradi časovne stiske to po besedah Kovačiča ni izvedljivo, zato proučujejo možnosti najetja že obstoječih praznih hal, med drugim v Melju in na Pobrežju. Sredi aprila prihajajo predstavniki podjetja v Maribor, da dorečejo podrobnosti.

Med obiskom na Kitajskem prejšnji teden je štiričlanska občinska delegacija opravila več kot 30 sestankov v mestih Chongqing, Šanghaj, Hangzhou in Hongkong. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal Kovačič, je šlo večinoma za »konkretizacijo predhodno že nastavljenih poslov«.

Tako so poleg nadaljevanja pogovorov o gradnji tovarne baterij iskali tudi investitorja v 25 milijonov evrov vreden projekt predelave odpadkov v surovine v partnerstvu z občinskim komunalnim podjetjem Snaga Maribor. »Imeli smo več sestankov. Malo so težji pogovori, ker je naš pogoj, da obrat ostane v stoodstotni javni lasti. Prepričani smo, da bomo v roku nekaj mesecev našli investitorja in bomo ta projekt lahko zagnali,« je povedal Kovačič.

Aprila pridejo na pogovore

Na Kitajskem so našli interesenta za prevzem farmacevtskega podjetja Marifarm, ki bo prav tako aprila prišel v Maribor na pogovore. Za to podjetje se sicer zanimajo še investitorji iz drugih držav.

Pomembna točka pogovorov je bilo mariborsko letališče, kjer so po besedah Kovačiča predvsem poskušali promovirati načrtovani logistični center. »Chongqing išče železniško povezavo srednje in vzhodne Evrope do Jadranskega morja. Tu želimo izluščiti sodelovanje skupaj z Luko Koper, da bi se vzpostavila ta povezava,« je povedal Kovačič.

Kitajskim sogovornikom so predstavili ponudbo za nakup Aerodroma Maribor, ki so jo po besedah Kovačiča spisali lastniki tega podjetja. Eden od interesentov je tudi že podpisal pismo o nameri in za nakup tega podjetja ponudil pet milijonov evrov. Nadaljnji koraki in dinamika so odvisni od lastnikov podjetja, je povedal Kovačič.

Na Kitajskem so iskali tudi investitorje v sanacijo javne razsvetljave v Mariboru ter nadaljevali pogovore o privabljanju kitajskih turistov in sodelovanju med univerzami, televizijskimi postajami in nogometnimi klubi. Letos naj bi Maribor v obliki športnih kampov obiskalo več skupin mladih kitajskih nogometašev.

Povezovanje s svetom, še posebej Kitajsko, Bližnjim vzhodom in Rusijo, je po besedah župana Andreja Fištravca nujno, saj »samo z državno pomočjo Maribora ne bo mogoče dvigniti na višjo raven. Maribor potrebuje svež kapital,« je poudaril.