Kitajska vrača udarec: vino za solarne panele

V Pekingu so napovedali začetek preiskave proti dumpinškim cenam evropskih vin.

Objavljeno
05. junij 2013 18.02
mdr Nedelo
Zorana Baković, zunanja politika
Zorana Baković, zunanja politika
Peking – Dan preden bodo začele veljati začasne takse za uvoz kitajskih solarnih panelov v države Evropske unije, so v Pekingu napovedali začetek preiskave proti dumpinškim cenam evropskih vin.

Kot so v sredo pojasnili kitajski funkcionarji, je ministrstvo za trgovino od domačih proizvajalcev dobilo opozorilo, da Evropejci subvencionirajo svoje vinarje. »V minulih nekaj letih smo opazili hitro povečanje uvoza vin iz Evrope,« je zapisano v izjavi ministrstva, »zato bomo v skladu z zakonom uvedli preiskavo.«

Gre za povračilni ukrep zaradi evropskih uvoznih carin na kitajske solarne panele, o katerih posamezni diplomati trdijo, da so v resnici zgolj poskus, da bi Kitajsko pripravili do resnejših pogajanj v zvezi z odpiranjem domačega trga za družbe iz EU. Evropski komisar za trgovino Karel De Gucht je v torek objavil, da bodo uvedli 11,8-odstotne carine, ki bodo veljale do 3. avgusta, v resnici pa Evropejci upajo, da bodo v Pekingu to dvomesečno obdobje izkoristili za pripravo sprejemljivega kompromisa, ki bi vodil k večjemu medsebojnemu odpiranju, ne pa zapiranju dveh ključnih trgovinskih partnerjev. 

Organizacija ProSun, v kateri so združeni evropski proizvajalci solarnih panelov, je uvedbo carin sprejela z odobravanjem, ob tem pa poudarila, da bi morali kitajski izdelki stati 88 odstotkov več od izdelkov, ki so na voljo na trgu EU. Dodajajo, da so morali zaradi kitajske konkurence že do zdaj zapreti 60 evropskih tovarn solarnih plošč.

Kitajska je za povračilni ukrep izbrala vino. In čeprav bo to prizadelo številne evropske vinarje, gre očitno bolj za simboliko, kot za resnično odločitev glede zaprtja trga za evropske izdelke.

Lani je azijska sila uvozila 430 milijonov litrov vina, od tega več kot dve tretjini iz Evrope. Samo od Francije je v letu 2012 kupila 170 milijonov litrov. Če upoštevamo dejstvo, da je Kitajska iz EU uvozila za skupno 144 milijard evrov različnega blaga, pa gre kljub vsemu zgolj za izdelek, ki med Kitajce prinaša duh Evrope.

Če se bo med kitajsko preiskavo pokazalo, da je treba nujno uvesti carino na vino, bodo prizadeti tudi slovenski izvozniki. V letu 2012 je Kitajska kupila za 554.000 evrov slovenskih vin, v letošnjem letu pa je do zdaj uvozila le za 19.000 evrov vina iz Slovenije.