Na CeBITu se predstavlja štirinajst slovenskih podjetij

Računalniški sejem: Slovensko znanje poskuša mednarodno uspeti z izdelki, kot je računovodstvo za kmetije ali analiziranje družbenih omrežij.

Objavljeno
09. marec 2014 13.27
 Miran Varga
Miran Varga

Največji računalniški sejem na stari celini CeBIT danes v Hanno­vru odpira svoja vrata, na njem pa svoje rešitve in storitve predstavlja tudi 14 slovenskih podjetij. Letošnji sejem bo zaznamovala tema Datability, ki govori o tem, da ogromne količine podatkov s seboj prinašajo tudi izzive na področju trajnostnega razvoja in njihove odgovorne uporabe.

Medtem ko si podjetja prizadevajo za hitre analize kar največjih količin podatkov, morajo to početi kar se da pametno. Boljši vpogled v lastno poslovanje in potrebe strank ne prinaša le novih poslovnih priložnosti, temveč tudi možnosti vitkejšega poslovanja, ki ga podjetja lahko dosežejo z optimizacijo aktualnih poslovnih procesov in učinkovito rabo virov.

V zdravstvu lahko napredna obdelava podatkov pomaga pri učinkovitejšemu zdravljenju, pametna transportna omrežja in prometne poti pa poskrbijo, da porabimo manj časa za dnevne migracije in varčujemo z energijo. Da živimo v podatkovno intenzivnem svetu, priča tudi statistika. Za ustvarjanje nepredstavljive količine pet eksabajtov (pet milijard gigabajtov) podatkov bi leta 2003 potrebovali dobrih tisoč let, leta 2011 le še dva dni, danes pa z vsemi napravami, senzorji in sistemi takšno količino podatkov ustvarimo v vsega desetih minutah.

Ena glavnih skrbi digitalne industrije je varnost podatkov. Z internetom stvari, v katerem naprave same komunicirajo med seboj, je visoka raven varnosti nujna. K sreči bodo podjetja vse več strežnikov in podatkov preselila v računalniške oblake, kjer bo zanje skrbela ekipa strokovnjakov, zato se bo povprečna varnost informacijskih sistemov dvignila. Takšen scenarij uporabe IT je tudi precej prijaznejši do okolja, saj je s premikom informacijskih rešitev v oblak kar 64 odstotkov podjetij doseglo manjšo porabo energije in bistveno manjši ogljični odtis kljub naraščajoči količini podatkov in njihovih obdelav. Raziskave kažejo, da je v primeru najbolj razširjenih malih in srednjih podjetij lastno IT-okolje kar okoli 40-krat dražje od gostovanih poslovnih aplikacij in storitev.

Slovenci združeni v okviru Spirita Slovenije

Večina slovenskih podjetij se je odločila za nastop v okviru skupinske predstavitve Spirit Slovenija. Glavna stojnica, na kateri se predstavljajo podjetja Datalab Tehnologije, Dopinus, Mikrografija, Mega M, Mikropis Holding, NET Informatika, Pronet Kranj, ResEvo in Rettro, je postavljena v hali šest. Slovenski skupinski organizator je imel tokrat veliko sreče, saj je paviljon poleg sejemske predstavitve Velike Britanije, ki je letos država partnerica, torej se podjetja upravičeno lahko obetajo velikega števila obiskovalcev. Glede na vsebinski program štiri podjetja (po dva para) – Entia, Iskratel, CADCAM Lab in Goap – svoje rešitve predstavljajo v hali 13.

Tako kot že vrsto let so se za samostojen nastop odločili v podjetju Gama System. Podjetje skupaj s svojimi partnerji predstavlja zadnje novosti ter izboljšave s področja sodobnih dokumentnih sistemov in elektronskega arhiva. Proizvajalci tovrstnih rešitev so že tradicionalno razvrščeni v hali tri, kjer bomo našli tudi podjetje iz ljubljanskega Tehnološkega parka. Poleg povsem prenovljenega dokumentnega sistema Gama System® eDocs 5 želi podjetje dokazati, da je slovensko znanje še kako konkurenčno tudi v svetu ogromnih količin podatkov in analitike. Gama System® PerceptionAnalytics je namreč rešitev, ki spremlja in analizira pogovore na družbenih omrežjih (twitter, facebook). Podjetjem ponuja vrsto naprednih, povsem avtomatiziranih analiz dogajanj na družbenih omrežjih v realnem času in se je tako doma kot v tujini že izkazalo za odlično rešitev za komunikacijo političnih strank oziroma voditeljev z volivci, upravljanje incidentnih situacij ter za pravočasno in primerno odzivanje ustreznih služb in pristojnih državnih organov na protestih, ob naravnih nesrečah, krajah, vandalizmu ... Tržni potencial rešitve Gama System® PerceptionAnalytics je ogromen tudi na področju upravljanja blagovnih znamk, ugleda vodilnih v podjetjih, dogajanja v turističnih destinacijah in podobnih primerih, zato v podjetju optimistično pričakujejo letošnji CeBIT.

Podjetje MEGA M bo na sejmu predstavljalo sistem iziTalk (www.izitalk.com), ki uporabnikom omogoča do 80 odstotkov cenejše klice v tujino z mobilnega telefona, in to brez uporabe internetne povezave. Uporabnik za njegovo delovanje potrebuje le pametni telefon, na katerega namesti istoimensko mobilno aplikacijo in naloži dobroimetje. Rešitev ohranja prikaz mobilne telefonske številke uporabnika in zagotavlja visoko kakovost pogovorov. Podjetje Mega M sistem iziTalk že trži v 20 evropskih državah, na sejmu CeBIT pa želi nabor partnerjev razširiti še z novimi državami. Druga zelo zanimiva rešitev se imenuje Taxi Controller. To je informacijski sistem za avtomatsko razpošiljanje vozil, saj pametno obdeluje rezervacije in popolnoma samodejno pošilja podatke o naročilu voznikom v skupini. Taxi Controller premore vse funkcije, ki jih potrebuje sodobna taksistična služba, saj poleg optimiziranega razpošiljanja vozil zagotavlja tehnologijo za podporo vseh pomembnih poslovnih procesov taksi podjetja.