Največ diamantov izkopljejo v Rusiji

Vlagatelji z njimi razpršijo portfelj.

Objavljeno
25. april 2014 12.42
Posodobljeno
28. april 2014 12.00
M. B., gospodarstvo
M. B., gospodarstvo

Diamant je najdražji element na svetu (sledita mu platina in zlato). Poleg industrije in proizvajalcev nakita ga kot eno izmed možnosti za naložbo prepoznavajo tudi vlagatelji. Lani jeseni je kupec na dražbi Sotheby's za diamant Pink Star - ima 59,6 karata, to je približno 12 gramov - plačal rekordnih 83,02 milijona dolarjev.

Analitiki v poročilu za leto 2013 navajajo, da je trg diamantov od začetka globalne krize v vzponu. Leta 2012 je prodaja diamantnega nakita dosegla 72,1 milijarde dolarjev, surovih diamantov 15,2-, brušenih pa 22,6 milijarde dolarjev. Na globalni ravni se je povpraševanje v letih 2011-2012 povečalo za 4,6 odstotka, v prihodnjih desetih letih bo letna rast petodstotna, proizvodnja se bo vsako leto povečala za dva odstotka, pričakujejo analitiki. Največ bodo k povpraševanju pripomogle Kitajska, Indija in ZDA.

Cene diamantov so leta 2011 dosegle zgodovinsko najvišje vrednosti, po padcu v naslednjem letu je bil trend v prvi polovici leta 2013 spet pozitiven. Cena surovih diamantov je v letih 2004-2008 zrasla za pet odstotkov, do julija lani pa še za 13 odstotkov. V enakih obdobjih so se brušeni diamanti podražili za en oziroma šest odstotkov. Za brušenje je po nekaterih ocenah dovolj kakovostnega le 15 odstotkov izkopa, pet odstotkov pa je primernega za prodajo investitorjem.

Največji proizvajalec diamantov je že nekaj let rusko podjetje Alrosa, ki je leta 2012 proizvedlo 34,4 milijona karatov, to je več kot četrtina svetovne proizvodnje, v Rusiji je skoraj polovica od 2,3 milijarde karatov svetovne zaloge tega elementa.

Ne glede na to rusko-ukrajinska kriza na ceno diamantov ne more bistveno vplivati, lahko bi se pa povečalo povpraševanje, ocenjujejo v IDB, hčerinskem podjetju italijanske družbe, specializirane za prodajo naložbenih diamantov. »Bolj zaskrbljujoče je dejstvo, da so se v zadnjih letih sredstva, namenjena za vlaganja v raziskovanje in izkoriščanje rudnih nahajališč, prepolovila. Niso odkrili novih pomembnih nahajališč in proizvajalci surovih diamantov verjamejo, da okoli leta 2020 ne bodo več sposobni zagotavljati zadostne ponudbe za zadovoljevanje potreb svetovnih trgov,« so povedali v IDB.

V tem podjetju potencialnim vlagateljem v diamante svetujejo, da si pri nakupu zagotovijo tudi možnost prodaje na likvidnem in preglednem trgu, z jasnimi pravili in s preverljivimi cenami v daljšem časovnem obdobju.