Največje kongresno mesto na svetu je Dunaj

Prisotnost mednarodnih organizacij in dobra prometna povezanost pomembno prispevata k privlačnosti za kongrese

Objavljeno
10. januar 2014 19.44
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo
Dunaj je po klasifikaciji mednarodne kongresne organizacije ICCA (International Congress and Convention Association) največje kongresno mesto na svetu. Na začetku novega kongresnega leta – prvi kongres se je začel sredi prejšnjega tedna, zadnji pa bo sredi decembra – je za zdaj napovedanih 162 večjih in manjših srečanj z od 16 do 21.000 udeleženci.

Dejansko je na Dunaju vsak delovni dan vsaj kakšen kongresni dogodek, včasih pa tudi ob koncu tedna. Daleč največja kongresna centra sta Austria Center Vienna in sejemsko-kongresni center na dunajskem sejmišču (Messe Wien Exhibitions & Congress Center), ki bosta letos gostila štiri največje kongresne prireditve, vse s področja zdravja, s predvidoma 14.000, 15.000, 18.000 in 21.000 udeleženci. Kongresi, prireditve in srečanja bodo tako rekoč po vseh večjih hotelih, pa v različnih drugih univerzitetnih, raziskovalnih in umetniških ustanovah – vseh lokacij je okrog 150. Po številu udeležencev se zdi tretji največji center v zgodovinskem okolju palače Schönbrunn, kjer v osmih prostorih z zgodovinskimi imeni članov habsburške monarhije in z 820 kvadratnimi metri uporabne in skupaj 2700 kvadratnimi metri površine lahko gostijo do 2000 udeležencev.

Največ udeležencev pričakujejo letos v Centru Austria na začetku marca na kongresu radiologov: takrat bodo prvič odprli tudi vrata med kongresnim centrom in kompleksom stavb Združenih narodov. (No, servisno so vrata že doslej kdaj odprli, skoznje se je imel čast sprehoditi tudi avtor tega članka.) Dunaj je poleg New Yorka in Ženeve pač tretji sedež OZN, ki si ga je mogoče po strogi kontroli obiskovalcev tudi ogledati. Prav dejstvo, da je avstrijska prestolnica sedež številnih pomembnih mednarodnih organizacij, je izjemno pomembno tako za organizatorje kot udeležence kongresov. (Kompleks OZN je sicer tudi sam po sebi prizorišče številnih srečanj, vendar zaradi eksteritorialnosti v statistiki dunajskih kongresov in srečanj ni zabeležen.)

Dunaj je preprosto dostopen. Z letališča, ki ga na leto obišče več kot dvajset milijonov potnikov, v center mesta vodi tako podzemna železnica kot vsake pol ure poseben hitri vlak, ki za pot brez postanka potrebuje manj kot četrt ure. Za vse kongresne prireditvene prostore je pomembnejše od zadostnega števila parkirnih prostorov to, da morajo biti preprosto dostopni s podzemno ali cestno železnico (tramvajem).

Na dunajskem sejmišču so lani praznovali desetletnico nove zgodovine, priredili 12 sejmov in 120 drugih prireditev. Odločitev za gradnjo novega centra je mesto Dunaj, ki je operater in lastnik družbe, sprejelo leta 2000, povsem nov sejemski in kongresni center pa je zaživel tri leta pozneje. Poleg samega prireditvenega prostora so tam trije hoteli (vključno z Marriottom in Austria Trend hotelom), pisarne različnih družb (med njimi glavna pisarna avstrijske naftne družbe ÖMV) in dunajska ekonomska in poslovna univerza (Wirtschaftsuniversität Wien – WU; Vienna University of Economics and Business).

Priznana Wirtschaftsuniversität Wien se je v tekočem študijskem letu preselila tik poleg sejmišča, saj ga ta ni potreboval. V štirih letih je od ideje do vselitve nastal povsem nov in največji študentski kampus v Evropi s petindvajset tisoč študenti, ki je vreden ogleda tudi zaradi svoje arhitekture. V mestu v malem je vsaka stavba drugačna in posebna. WU je javna univerza, brez šolnine, s sprejemnimi izpiti: ti so potrebni zaradi velikega zanimanja študentov iz Nemčije. Do pomladi 2015 nameravajo kampus še povečati, saj naj bi se tja preselila še zasebna univerza Sigmunda Freuda, ki seveda tudi zdaj organizira, tako kot WU, kongrese in seminarje.